Свет

Русите тврдат дека имаат вакцина против Ковид-19

Готова е првата руска вакцина против Ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече првиот заменик-министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов. Тој за весникот „Аргументи и факти“ изјави дека специјалисти од Министерството за одбрана и научници од Центарот веќе направиле конечни процени за резултатите од тестирањето на вакцината. „Сите волонтери, ...

Read More »

Руски универзитет ги доврши клиничките тестирања на вакцина против вирусот Ковид-19

Доброволците кои учествуваа во тестирањето немаа сериозни несакани дејствија, така што се смета дека вакцината е безбедна. Првиот Московски државен медицински универзитет „Сеченов“ објави на 12 јули дека е завршено тестирањето на вакцина за ковид-19 од руско производство. Ова го соопшти Вадим Тарасов, директор на Институтот за транслациона медицина и биотехнологии на Првиот медицински универзитет. Вакцината е создадена во Националниот научен центар ...

Read More »

Победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Актуелниот кандидат на Полска, Анджеј Дуда победи на претседателските избори, покажуваат резултатите од 99,97% од избирачките места. Оваа победа, како што наведува агенцијата Ројтерс, ќе им овозможи на владејачките националисти да ги продлабочат своите конзервативни реформи. Дуда, сојузник на владејачката партија, според податоците на Националната изборна комисија објавени во понеделникот, доби 51,2% од гласовите. Шефот на Комисијата на прес-конференција изјави ...

Read More »

Ковид-19 уби над половина милион луѓе

Ковид – 19 е причинител на смрт кај најмалку 560 илјади луѓе во светот од појавата на овој вирус во Кина кон крајот на минатата година, покажуваат светските статистички податоци. Најмалку 12 милиони случаи на инфицирани со коронавирусот се регистрирани во 196 земји и територии. Од нив речиси 7 милиони се оздравени. Но, ова не се конечните бројки со кои ...

Read More »

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Белорускиот претседател Александар Лукашенко предупреди дека постои закана од распаѓање на земјата. Не би сакал утре да се урне се, што не сум го градел само јас со сопствени раце. Не би сакал некој да дојде и да почне да врши експерименти, истакна Лукашенко. Тој нагласи дека промените во Белорусија треба да се извршат согласно Уставот, а не на улица. ...

Read More »

Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

Руската православна црква денеска изрази жалење поради одлуката на турскиот Државен совет (висок административен суд) за поништување на одлуката на Советот на министри од 24 ноември 1934 година за пренамена на Света Софија од џамија во музеј. Руската православна црква истакна дека таквата одлука може да доведе до уште поголеми поделби Со одлуката се трасира патот Света Софија да се ...

Read More »

Рускиот патријарх Кирил е загрижен поради желбата на Турција да ја претвори Св.Софија во џамија

Кремљ и Руската православна црква денес изразија загриженост поради спремноста што јавно ја искажа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган некогашната византиска базилика Св.Софија (Аја Софија)  во Истанбул да ја претвори во џамија. Рускиот патријарх Кирил во соопштение порача дека е „многу загрижен“ поради евентуалната промена на статусот на „еден од најголемите споменици на христијанската култура“ од „огромно значење за руската ...

Read More »

Екс шефот на МИ6 изјави дека коронавирусот потекнува од лабораторијата во Вухан

Екс шефот на британската тајна разузнавачка служба МИ6, Сер Ричард Дирлав, изјави дека сака поотворена дискусија за потеклото на пандемијата на коронавирус. Дирлав предупредува дека идејата дека вирусот би можел да потекнува од лабораторијата не треба да се отфрли. Дирлав изрази уверување дека вирусот што предизвикува Ковид-19 бил вештачки направен и дека случајно избегал од лабораторија во кинескиот град Вухан, ...

Read More »

Во Турција почнува судењето за убиството на новинарот Кашоги

Во Истанбул денеска почнува судски процес во отсуство на дваесетмината Саудијци, кои се обвинети за вмешаност во убиството на саудискиот дисидент и новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул во 2018 година, пренсе АП. Според обвинението, Ахмед ал-Асири, поранешен заменик шеф на саудиската разузнавачка служба, и Сауд ал-Кахтани, поранешен советник на престолонаследникот Мохамад бин Салман, се обвинети ...

Read More »

Русите му овозможија на Путин да остане на власт до 2036 година

77,53 проценти од руските граѓани гласале за измените во Уставот на Русија, додека 21,66 проценти од граѓаните биле против, покажуваат податоците на Централната изборна комисија на Русија по обработката на 70,43 проценти од материјалот за гласање од спроведениот референдум. Според првичните податоци, вкупната излезност за гласањето за измените на Уставот на Русија е 65% од вкупното гласачко тело, изјавила претседателката ...

Read More »