Search Results for: коронавирус албанија

Рама ги демантира вестите за појава на коронавирус во Албанија

Аудио пораката на социјалните мрежи за појава на коронавирус во Албанија, што предизвика паника во земјата, ја демантираше албанскиот премиер Еди Рама преку статус на Фејсбук. Шефот на албанската влада ги уверува албанските граѓани дека нема случај на коронавирус во Албанија. Истите болни умови, кои ве вознемирија со лажните вести во текот на долгите денови и ноќи по земјотресот се ...

Read More »

Албанија со засилени мерки на аеродромот поради коронавирусот

Албанија презема мерки за да го спречи ширењето на новиот коронавирус, кој предизвика над 41 смртен случај во Кина, додека во карантин се 16 градови. Според тиранската телевизија Ора њуз, на меѓународниот аеродром во Тирана зголемен е бројот на медицински тимови, а зајакнати и побројни се и контролите. Повеќе од 25 лица биле подложени на тест кој резултирал со негативен ...

Read More »

Во Македонија вкупниот број заразени со коронавирус надмина 10.000

Со 152 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа, бројот на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата во нашата земја надмина 10 илјади и сега вкупниот број на заболени достигна 10.086. Според последните податоци на Министерството за здравство, од новазаболените во Скопје се регистрирани 39 позитивни случаи, со што за прв пат има намален број на ...

Read More »

Поради пандемијата со коронавирусот откажана прославата за Илинден во Овчарани

Поради пандемијата со коронавирусот и ризикот по здравјето и животите на месното население и бројните гости, а имајќи предвид дека за прекршување на протоколите се предвидени високи казни за организаторите, управниот одбор на Културно-уметничкото друштво во Овчарани ја откажа годинашната традиционална селска слава за Свети Илија – Илинден претходно закажана на 19 и 20 јули. Панаѓурот во Овчарани годинава ќе се одбележи ...

Read More »

Протест на претставниците на јавниот превоз во Албанија

Претставниците на јавниот превоз денеска протестираа пред Министерството за инфарструктура и енергетика во Тирана. Тие бараат да почнат со работа или Владата да им ги подмири сметките за вода, струја,кредитите и другите давачки. Само сакаме работа, но јавниот сообраќај не се воспоставува, затоа нека ни платат. Треба да платиме кирија, електрична енергија, вода, кредит. Владата не ни ги исполнува барањата. ...

Read More »

Стерјовски бара целосно почитување на Законот за заштита на малцинствата во Албанија 

Пратеникот од единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, како член на парламентарната комисија за европски интеграции, на онлајн седницата со овластениот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај, му постави прашање поврзани со почитувањете на правата на македонското и другите малцинства во Албанија. Еден од критериумите за членство на Албанија во ЕУ е ...

Read More »

Делегацијата на МАЕИ на средбите со премиерот, претседателот и министерот за внатрешни работи на Македонија, побара подршка за Македонците во Албанија

Делегација на партијата Македонска алијанса за европска интеграција, (МАЕИ) денеска оствари средби со премиерот Оливер Спасовски, претседателот Стево Пендаровски и министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. На средбите разговаравме за актуелната состојба со пандемијата на Ковид-19 во областите каде што живее македонската заедница во Албанија но и за економската криза со кои се соочуваат Македонците во Албанија посебно во областите ...

Read More »

Медицинска помош од Турција за Македонија и Албанија

Турција продолжува да доставува помош во медицински материјали на земјите кои се погодени од новиот тип коронавирус (Ковид-19). По инструкција на претседателот Реџеп Тајјип Ердоган Турција со цел поддршка во борбата против Ковид-19 и испрати на Македонија 75 илјади хируршки маски, 10 илјади нитрилни ракавици, 10 илјади заштитни комбинезони, 2 илјади заштитни наочари, 2 илјади маски „N149“, а на Албанија ...

Read More »

Во Албанија од денеска нови олеснувања на мерките за Ковид-19

Од денеска Албанија влегува во нова фаза, со нови владини олеснувања за постепено отворање на деловни активности, што беа затворени како последица на пандемијата со коронавирусот. На мапата од денеска се додадени 14 зелени зони,односно општини каде што повеќе денови нема новозаболени со Ковид-19 или на бројот на претходно заболени е минимален и се со лесна форма на болеста. Во ...

Read More »

Поради пандемијата забранети матурските вечери во Албанија

Пандемијата на коронавирусот годинава во Албанија ќе ја прекине и традицијата на одржувањето матурски вечери. Забрабната за нивно одржување ја соопшти министерката за образование Беса Шахини на редовната онлајн комуникација, одговарајќи на прашањето дали ќе има матурски вечери.  За жал не. Нема да се дозволи одржување матурски вечери. Тие се празнувања на кои не мкоже да се онбезбеди социјална дистанца ...

Read More »