Tag Archives: Албанија

Албанија: Рама за оставка не размислувам, а ниту за избори

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека нема да поднесе оставка и нема да има вонредни парламентарни избори во Албанија. По масовните опозициски антивладини протести во Тирана, Рама, во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“, вели дека за тоа нема потреба, бидејќи опозицијата е во длабока криза и не е во состојба политички да ја предизвика Владата. Ако утре се одржат избори, ...

Read More »

Албанската опозиција најави откажување од пратеничките мандати

Албанската опозициска Демократска партија одлучи да преземе екстремен чекор кој води кон длабока институционална криза, со откажување на пратеничките мандати. Во изјавата за медиумите, демократскиот лидер Љуљзим Баша изјави дека пред парламентарната група предложил да се откажат од мандатите,во услови, во кои,според него, Парламентот е во рацете на криминалот. -Одлучив да и предложам на парламентарната група и на највисоките партиски ...

Read More »

Насилни анти-владини протести во Тирана (ВИДЕО)

Антивладините протести во Тирана денеска ескалираа пред владината зграда. Стотици демонтранти кои протестираат против владеењето на Еди Рама, се судрија со полицијата пред зградата на премиерскиот кабинет. Дел од нив го пробија полицискиот кордон и со разни предмети, се обидоа да ја демолираат заштитната ограда пред владиниот влез. Во меѓувреме, полицијата со димни бомби и солзавец ја разбиваше толпата. Опозициските ...

Read More »

ОБСЕ апелира на мирни протести во Тирана

  По предупредувањата на албанската полиција за можни обиди за дестабилизација за време на утрешните ативладини протести и заострената реторка на опозициските лидери, со апел за мирни протести, „што е демократско право“, се јави мисијата на ОБСЕ во Тирана. Оттаму наведуваат дека „немирите не се покусиот пат да се дојде на власт“. Изразуваме надеж дека политичкиот протест в сабота нема ...

Read More »

Вонредни безбедносни мерки во Тирана пред утрешните опозициски протести

Пред утрешните антивладини протести во Албанија, кои се очекува да бидат масовни, а се организирани од албанската обединета опозиција, Министертвото за внатрешни работи соопшти дека се преземаат сите потребни мерки за спречување на било каков обид за нивна ескалација. За безбедноста ќе бидат ангажирани над две илјади припадници на полицијата, вклучувајќи ја и специјалната единица, како и припадниците на специјалната ...

Read More »

Претседател на Собранието на Република Албанија освари средба со претседателот на Собранието на Република Македонија

Претседателот на Собранието на Република Албанија Грамос Ручи, денеска оствари средба со Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. Џафери беше поканет од страна на албанскиот парламент за одобрување на нацрт-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО. На состанокот присуствуваа амбасадорот на Република Македонија Дончо Марковски и Таулант Бала, претседател на пратеничката група на ...

Read More »

Албанскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО двајца пратеници од грчкото малциство не гласа

  Предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во НАТО беше одобрен со 130 гласови за. Договорот не беше гласен од Ванѓел Таво од ЛСИ и Ванѓел Дуле од Партијата за човекови права. Вангел Дуле беше на почетокот на сесијата, но по нејзиното прекинување тој не се врати во сала за да гласа. Додека Ванѓел Таво не беше ...

Read More »

Во албанскиот парламент пратеник истури боја врз Еди Рама (ВИДЕО)

Пратеникот од редовите на опозициската Демократска партија, Еди Палока, кој воедно и партиски потпретседател, денеска предизвика инцидент во албанскиот парламент, истурајќи боја врз премиерот Еди Рама. По барање на спикерот Грамоз Ручи, припадници на Националната гарда, кои се гржат од обезбедувањето, го отстранија Палока од собранската сала. Доплнително на Палока му е одредена казна за десетдневна забрана за влез во ...

Read More »

Албанската полиција предупреди за обид за дестабилизација на протестот на опозицијата

  Неколку дена пред најавениот масовен антивладин протест, што албанската опозиција ќе го одржи на 16 февруари, државната полиција упати порака за внимателност и ја сподели загриженоста со јавноста за „учество на криминалци во протестите“. Државната полиција ја споделува со јавноста загриженоста за учество на митингот на лица со криминални досиеја или поттикнати од трети страни кои имаат за цел ...

Read More »