Tag Archives: Германија

Поплавите го парализира животот во Германија

Обилните врнежи од дожд во Долна Саксонија, Саксонија Анхалт и Туринген предизвикаа поплави на улиците, железничките станици и зградите. Мајкл Веинрих, градоначалник на општина Гослар во Долна Саксонија изјави дека во градот е прогласена алармантна состојба и дека е активиран центарот за контрола на катастрофални состојби. „Ситуацијата е многу сериозна“ додаде  Веинрих. Како што соопшти полицијата на Гифхорн целосно биле евакуирани ...

Read More »

Во Германија основана фирма во 1856 година од охриѓанецот Кецкаров

Сотир Христов Кецкаров (гер.: Sotir Johann Keskari) е борец за возобновување на Охридската архиепископија во Македонија и голем македонски трговец од XIX век. Поради својата верска и политичка активност е заточен во Света Гора од каде бега во Саксонија. Во 1856 година станува граѓанин на Лајпциг, а истата година отвора фирма која егзистира до денес. Сотир потекнува од старо кожарско ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана дел од XX-тиот ФУЕН семинар на словенските малцинствата од европа

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ќе учестува на XX-тиот ФУЕН семинар на словенските малцинствата од европа што се одржава од 22.06.25.06.2017 година во Бауцен, Германија преставено од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај. Организатор на семинарот е Домовина – федерација на Лусијански Сорби членка на ФУЕН. Семинарот се одржува меѓувреме со  XII. Меѓународен фолклорен фестивал, фолклорниот фестивалот рекламира културното наследсво на малцинства во ...

Read More »

Началникот на ГШ на АРМ на конференција за партнерски програми

Началникот на ГШ на Армијата на Република  Македонија, генерал потполковник  Методија Величковски учествува на конференција за партнерски програми во организација на командата на Армијата на Вооружените сили на САД за Европа (ЕУКОМ) која се одржува денес во Гармиш Партенкирхен, Германија. На конференцијата влијателни воени раководители од американската армија, националните гарди од 22 држави на САД и армиите на земјите партнери ...

Read More »

Германија подготви „Маршалов план“ за Западен Балкан

Германија подготви мини „Маршалов план“ за Западниот Балкан за развој на економиите во регионот, за да се надомести долгото чекање на полноправно членство во Европската унија. За овој предлог набрзо треба да се решава во Брисел, а средствата за негова реализација треба да ги одобрат Европската економска зона и Европската асоцијација за слободна трговија. За Германија Западниот Балкан има и ...

Read More »

Германија ги повлекуваме војниците од Инџирлик

Геманија ги повлече своите воздухопловни сили од базата во Инџирлик, во Турција, затоа што турската влада нема да дозволи сите пратеници на Бундестагот да ги посетат германските војници“, изјави германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел. „Турција јасно стави до знање дека од домашни политички причини не може да дозволи посета на сите пратеници“ – рече Габриел на прес-конференција по ...

Read More »

Пет награди во пет категории за АКУД „Мирче Ацев” на фестивалот „Хармонија” во Германија

Академскиот хор се натпреваруваше во три категории: мешани камерни хорови со обврзна композиција, фолклорни песни и фолклорни хорови (со придружба од Народниот оркестар); Ансамблот за народни ора и песни во својата категорија на игроорни ансамбли и Народниот оркестар во својата категорија на оркестри. АКУД „Мирче Ацев” се врати од Германија со пет освоени награди од пет пријавени категории. Имено, Академскиот ...

Read More »

Одбележан денот на св. Методиј во Елванген, Германија

Во малото градче Елванген, Германија традиционално се прослави Св. Кирил и Методиј. Градоначалникот и градот срдечно ги примија бројните гости од Македонија, Словачка и другите држави кои се поврзуваат со овој просветител и светец. Во 870 Св. Методиј е уапсен од епископот од Пасау Ерманрич и затворен во Бенедиктинскиот манастир во овој град. Подоцна по намесата на папата Јован VIII ...

Read More »

Mенување на границите на Балканот се опасни

  Германскиот амбасадор во Србија, Аксел Дитман рече дека сите изјави во насока на менување на границите на Балканот се опасни и дека Германија  тоа не го прифаќа. “Тоа јавно го кажуваме и е позиција на ЕУ”, рекол Дитман во интервјуто дадено за Новости, додавајќи дека е важно сите страни да ја спуштат тензијата и да се движат натаму. Дитман ...

Read More »

Пораст на индустриската побарувачка во Германија

Индустриските порачки во Германија пораснаа во март втор месец по ред, но не и во доволна мера за да се неутрализира остриот пад од почетокот на оваа година. Индустриските порачки во Германија во март пораснале за 1,0 отсто, според податоците на германската федерална статистичка канцеларија. .

Read More »