Tag Archives: Германија

Меркел по четврти пат канцелар на Германија

  Германскиот парламент на денешната седница по четврти пат ја избра Ангела Меркел за германска канцеларка, и така стави крај на речиси шестмесечната политичка неизвесност. За повторен избор на Ангела Меркел гласаа 364 пратеници, од кои 315 против, а девет беа воздржани. За повторно да биде избрана, на Меркел ѝ требаше поддршка од мнозинството на парламентарните пратеници, односно, најмалку 355 ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија освари средба со канцеларката на Германија (ВИДЕО)

Силна поддршка од Германија за стратешките определби на Македонија за влез во ЕУ и НАТО доби македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел. Добивме силна поддршка од германската страна за нашите стратешки определби, влез во ЕУ и НАТО. Нам ни останува да продолжиме со реформите и со решавање на спорот со Грција. Тоа ...

Read More »

Македонија и Германија постигнаа договор за признавање на возачките дозволи

Според извори на Дојче Веле, постигнат е договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи. Се очекува договорот наскоро да стапи во сила, иако никој не сака да прогнозира кога точно тоа би можело да се случи. Билатералниот договор меѓу Македонија и Германија за меѓусебно признавање на возачките дозволи е постигнат, велат извори на ДВ. Отстранети се последните пречки, и со тоа, македонските државјани ...

Read More »

Политичка криза во Германија: Шулц поднесе оставка од Социјалдемократската партија (ВИДЕО)

Мартин Шулц вечерва соопшти дека си поднесува оставка од позицијата претседател на Социјалдемократската партија на Германија (СПД). СПД закажа вонреден партиски конгрес за избор на нов претседател на 22 април, кога ќе се избира наследникот на Шулц. До тогаш партијата ќе ја води градоначалникот на Хамбург, Олаф Шолц. Според партиски извори, најсериозен кандидат за нов претседател на СПД е претседателката ...

Read More »

Постигнат договор за формирање влада во Германија 

Христијанските демократи на германската канцеларка Ангела Меркел (ЦДУ) и централно-левичарските социјалдемократи (СПД) постигнаа договор за коалиција, со што заврши повеќе од четиримесечната политичка несигурност. Конзервативната ЦДУ, сестринската Христијанска социјална унија (ЦСУ) со седиште во Баварија и СПД успеаја да ги надминат главните пречки за постигнување договор, по 24-часовни преговори. „Договорот конечно е тука“, соопшти денеска СПД, додека политичарот од ЦСУ ...

Read More »

Меркел: Срамно е што полицијата мора да ги штити еврејските институции во Германија

На Денот на сеќавањето на Холокаустот Ангела Меркел зборуваше за оживеаниот антисемитизам во Германија. Според неа, вистински срам е што во денешна Германија државата мора да ги штити еврејските згради. Како никогаш досега неопходно е да се посетиме на милионите жртви на Холокаустот бидејќи антисемитизмот, расизмот и омразата кон другиот се денес поактуелни од порано, рече Меркел. Незамисливо е и ...

Read More »

Протестен марш за Македонија пред владата на Гермнаија

  Во организација на Македонската заедница во Германија, на 27 јануари 2018 година (сабота) се организира протестен марш ЗА МАКЕДОНИЈА! Собирно место на протестниот марш е во 13.00 часот пред Бранденбуршката порта (Brandenburger Tor – Pariser Platz, 10117 Berlin), од каде што присутните ќе се упатат до кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел. Од протестниот марш ќе се упати декларација ...

Read More »

Германија: Нема договор за формирање Влада

Најголемите германски партии постигнале договор за еколошки теми и делумно за политиката кон бегалците, но и покрај оптимизмот со кој влегоа на денешните преговори за новата коалициска влада, сепак оценуваат дека постојат уште многу пречки за договор. Германските партии влегоа во завршната фаза преговори за состав на нова коалициска влада. Покрај Ангела Меркел која бара нов мандат, на преговорите во ...

Read More »

Македонските возачки во Германија пред признавање (ВИДЕО)

Германија, како и многу други земји во светот, не ги признава возачките дозволи издадени во Македонија, што им го отежнува функционирањето на иселениците од  Македонија. Тие потпишаа и онлајн петиција како дополнителен притисок за договор меѓу Скопје и Берлин за признавање на дозволите. Александар Бузлески, е еден од организаторите, кој што живее и работи во Германија. Тој вели дека иселениците ...

Read More »

Иранците во Германија ги поддржаа протестите во Иран

Иранците кои живеат во Германија одржаа митинзи за поддршка на протестите против режимот во нивната матична земја. Протестите се одржаа на 29 декември пред иранската амбасада во Берлин, Келн, Хамбург и Хановер. Голем број демонстранти излегоа на улиците во градовите Мешхад, Нејшабур, Кашмар и Бирџанд во североисточниот Иран на 28 декември.

Read More »