Tag Archives: Кошарка

Македонската кошаркарска репрезентација со победа над Косово

Македонската кошаркарска репрезентација стигна и до третата победа во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, триумфирајќи вечерва над Косово со резултат 78:68. Натпреварот во Гевгелија помина во доминација на избраниците на Јорданчо Давитков и постојано водство на Македонија, а гостите најдобро одиграа во вториот период по кој на полувреме стигнаа до 39:35. Солидниот трет период за нашите кошаркари ја ...

Read More »

Словенија европски првак во кошарка

Кошаркарите на Словенија ја освоија европската титула откако во финалето во Истанбул ја победија Србија со 93:85 (20:22; 36:25; 15:20 и 22:18). Ова за Словенија е прв медал на Европските првенства. Прв играч на финалето беше капитенот на „змајчеки“ Горан Драгиќ кој постигна 35 поени, а во последната минута поради грчеви беше надвор од теренот. Младиот Лука Дончиќ финалето го ...

Read More »

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Бугарија во контролен натпревар со 80:70 (15:11, 23:25, 19:18, 23:14), кој вечерва се одигра во арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Македонските кошаркари кои се подготвуваа за настап во претквалификациите за пласман на Светското првенство во 2019, ја забележаа првата победа во контролите натпревари. Против Бугарија, играта на избраниците на селекторот Давитков осцилираше во мекои ...

Read More »

Карпош Соколи ќе игра во квалификациите за ЛШ на ФИБА

Карпош Соколи ќе биде единствениот македонски претставник во квалификациите за Лигата на шампионите на ФИБА. „Соколите“ ќе стартуваат од првото квалификациско коло, и ќе треба да минат голем филтер, за да изборат пласман меѓу осумте клуба (од вкупно 32) кои ќе се пласираат во групната фаза од натпреварувањето. Според ФИБА, во првото квалификациско коло ќе се натпреваруваат вкупно 16 тимови, меѓу кои ...

Read More »

Кошаркарската селекција 3х3 го освои првото место на Младинскиот Олимписки фестивал во Бугарија

Македонскиот Олимписки комитет во соработка со Македонската кошаркарска федерација овозможи учество на младинските селекции во кошарка  и одбојка до 18 години, на Олимпискиот младински фестивал кој изминатите пет дена се одржуваше во Албена, Бугарија. Младинската олимписка екипа во состав Дамјан Ѓорѓиевски, Лука Стојановски, Благој Димитриев и Мартин Ѓорѓиев се натпреваруваше во конкуренцијата “3х3“ и го освои првото место со максимални ...

Read More »

МЗТ Скопје шести пат по ред шампион на Македонија

МЗТ Скопје и Карпош Соколи одиграа интересен, неизвесен натпревар со драматична завршница кои го доби тимот од Аердором со 86:82 и шести пати по ред стана шампион на Македонија. МЗТ Скопје е шампион на Македонија. Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, двете екипи се менуваа во водство, на три минути до крајот Карпош Соколи имаше четири поени предност 78:74, но промашија ...

Read More »

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години го совладаа и Косово

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години на меѓународниот турнир во Букурешт денес против Косово, запишаа нова убедлива победа од 83-48 и од Романија се враќаат непоразени со максимален учинок од три победи. Претходно беа совладани врсниците од Романија и Бугарија. Репрезентацијата на Косово немаше шанси против нашите мотивирани кошаркари кои беа посилни во секој сегмент од играта. Марко Миловановиќ и ...

Read More »

Карпош Соколи победи со Тетекс во Тетово

Карпош Соколи кои настапуваа за вториот тим на клубот дојдоа до триумф против Тетекс во Тетово (78-76). Избраниците на тренерот Мики Наумовски доминираа во првотом полувреме, кое го добија со плус 12 (38-26), но притисокот по целиот терен на тетовци, неретко и со агресивност надвор од дозволените рамки, му донесе на домаќинот целосен пресврт во третата четвртина и водство од ...

Read More »

Кошаркарите на Карпош Соколи денеска ја остварија првата победа на гостински терен и тоа во пресметката кај Тирана

Кошаркарите на Карпош Соколи денеска ја остварија првата победа на гостински терен и тоа во пресметката кај Тирана (100-83) во рамки на претпоследното коло од прелиминарната група Б од Балканската лига (БИБЛ). Овој триумф воедно значи голем исчекор кон втората фаза од ова натпреварување за нашиот клуб. Победничката разлика беше обезбедена во третиот период, ко го добивме со дури 16 ...

Read More »