Tag Archives: Македонија

ЕУ ќе ги прими балканските земји по Брегзи

­ Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изјави дека е „сигурна“ оти по заминувањето на Велика Британија од Унијата, „нејзината иднина нема да остане на 27 членки бидејќи ќе имаме нови земји членки“. ­ Мислам на балканските земји со кои преговараме за членство во ЕУ. Повеќето за тој процес зборуваат како процес на „проширување“, но ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува Македонците во Албанија да гласат за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2017

  Македонско друштво “Илинден”-Тирана ве повикува да гласате за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2017 што ќе се одржи во Киев Украина од 09-11-13.05.2017 година, Република Македонија ќе биде претставена од Јана Бурческа. Јана ќе учествува на полуфинална вечер на 11 мај 2017 година и зависно од Вашите гласови, се очекува да биде пласирана за финалната вечер што ...

Read More »

Промоција на македонска современа музика во Мароко

  Овогодинешното издание вклучи 220 учесници, како и културни и образовни делегации од десет земји: Шведска, Гвинеја-Бисао, Италија, Холандија, Шпанија, Панама, Бугарија, Ирска, Македонија и Мароко која е земја домаќин. Класичното дуо Грациозо, д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран) по втор пат настапија на сцените низ Мароко, но овој пат во „културна мисија“ за презентација на македонското ...

Read More »

Игор Стефановски-Иџе спремен да го освои Хунгароринг

  По одличниот старт на 30 април на патеката во Монца, каде на двете трки го освои четвртото и петтото место, екипата на Иџе пристигна во Унгарија со една цел, да ја освои патеката Хунгароринг крај Будимпешта. Стефановски ќе се обиде да им пркоси на Фулин, Шрејбер и Рикли. -Во тимот владее добра атмосфера. Не успеавме да тренираме, но ќе ...

Read More »

Македонија повторно ја совлада Бугарија

Македонската репрезентација до 19 години по втор пат ја победи Бугарија, денеска со 3:2 во пријателски натпревар на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Македонија поведе со 2:0 со головите на Никола Богдановски во 11. минута и Бојан Миовски во 17. минута, но противникот резултатски се врати во игра со два гола до крајот на првото полувреме. Атанас Кабов ги постигна головите ...

Read More »

Македонската претставничка на Евровизија Јана Бурчевска ќе настапи вечерва

Македонската претставничка на годинашниот избор на песна на Евровизија, Јана Бурчевска вечерва со песната „Dance alone“ ќе настапи на втората полуфинална вечер што ќе се одржи во Киев, Украина. Освен Македонија, на втората полуфинална вечер ќе настапат и Австрија, Србија, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел. За пласман во ...

Read More »

Македонија домаќин на Европското првенство во кајак на диви води

Република Македонија повторно ќе биде во центарот на кајак случувањата. Овој пат, во Скопје ќе се одржи Европското првенство во кајак на диви води, спринт и класик, во сениорска конкуренција. Со повеќе од 170 учесници од 18 држави, според сите најави, на Вардар и Матка ќе гледаме одлични трки со едни од најдобрите кајакари од стариот континент. „Голема е честа, ...

Read More »

Началникот на Генералштабот на АРМ на конференцијата на Началниците на ГШ на балканските земји

  Началникот на Генералштабот генерал потполковник Методија Величковски учествуваше на единаесетта по ред конференција на Началниците на ГШ на балканските земји, која се одржа денес 10.05.2017 година во Атина, Република Грција. Темите на дискусија на конференцијата беа пред се поврзани со севкупната геополитичка стабилност во југоисточна Европа и облиците на меѓусебната воена соработка во справување со безбедносните предизвици во регионот ...

Read More »

Во Македонија 50 години карате

  По повод големиот јубилеј 50 година карате спорт во Република Македонија (1967-2017) и 50 година активно бавење со карате на Венцислав Недев 9 дан, Претседател и Основач на МТКФ како и (единствен активен каратист од првата генерација на каратисти во РМ), Македонската Традиционална Карате Федерација ќе одржи 2ра. Свечена Карате Академија и карате семинар со светските карате легенди браќата ...

Read More »

Македонското здружение Аминта организира “Ден на Македонија” во Италија

  Новоформирано Здружение на нашинците кои живеат и работат во градот Виторио Венето и неговата околина во Италија, достоинствено го претставија нематеријалното културно богатство на нашата земја како и гастрономските специјалитети на Македонија. Здружението „Аминта“, а со поддршка на асоцијацијата на граѓански здруженија од градот, која во себе вклучува 47 организации, го организираа „Ден на Македонија“, настан кој имаше хуман карактер. „Секако ...

Read More »