Tag Archives: Македонија

Туристичката понуда на Охрид презентирана во Москва

Градоначалникот на Општина Охрид Никола Бакрачески и почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид Велимир Стојковски, во Москва ја презентира туристичката понуда за Охрид. Бакрачески, ја потенцираше и традиционалната повраност на Охрид и Охридската Архиепископија со рускиот народ и Русија. Со видео презентации  беа прикажувани убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Исто така, беа остварени бројни билатерални ...

Read More »

Симпозиум на германската драма во Македонија

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности – Европска Филмска Театарска и Танцова Академија Скопје – Париз – Есен – Ротердам, во знакот на одбележувањето на десетгодишнината од своето постоење, започна со реализација на мега-проектот „Европската драма и театар во Република Македонија“. Проектот ќе се одвива од оваа учебна година и ќе трае до 2030 година.  На овој научно-истражувачки проект работи меѓународна ...

Read More »

Министерот за транспорт и врски во Турција преговара за нови прекуокеански летови

  Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Истанбул, Република Турција каде оствари средба со Билал Екси, генерален менаџер на авиокомпанијата Туркиш ерлајнс, како и со менаџментот на ТАВ. На средбата се разговраше за можностите за воспоставување на интерконтинентална авио линија од Република Македонија до САД и Канада. Министерот Мисајловски ја образложи потребата од воспоставување ...

Read More »

Средба Груевски – Меркел по Конгресот на ЕПП во Малта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски оствариле средба со германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на Конгресот на ЕПП во Малта, дознава Press24 од добро упатени извори. Според информации на порталот, на средбата заедно со Меркел биле и претседателот на Комитетот за надворешни работ во европскиот парламент и прв потпретседател на ЕПП, Дејвид Мекалистер и ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ со решение за излез од политичка криза

Водејќи се од принципот за Единствена Република Македонија, а со цел да извлечеме поуки и да понудиме решение за излез од сегашната политичка криза, но и од можни идни политички кризи и случувања како партија го посочуваме следниот патоказ: Создавање на над партиски договор за секое идно принципиелно решавање на внатрешни разлики, во рамки само на институциите на државата, без ...

Read More »

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0

  Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0. Нова победа за македонската фудбалска репрезентација, овој пат триумф над селекцијата на Белорусија со убедливи 3-0 во пријателски натпревар. Мечот започна претпазливо и од двете страни, но како одминуваше така почнуваа да се загрозуваат двата гола. Првата шанса ја имаше Белорусија преку Радионов, но Димитриевски одлично го одбрани неговиот удар. ...

Read More »

Репрезентација до 21 година: Македонија ја совлада Бугарија

  Македонската репрезентација до 21 година ја победи Бугарија со 1:0 во пријателски натпревар одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје. Избраниците на Благоја Милевски заслужено се радуваа на нов триумф откако целосно доминираа на денешната пресметка. Фудбалерите кои ќе не претставуваат на ЕП во Полска создадоа многу шанси, искористивме една, промашивме и пенал, а притоа не му дозволивме ...

Read More »

Од ноќеска почнува летното сметање на времето

На 26-ми март, часовниците треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во два часот ќе се смета како три часот, почнува летното сметање на времето што ќе трае до последната недела на октомври годинава. Преминувањето од зимско на летно сметање на времето и обратно првпат е забележано во 1916 година во државите на северот на Европа и ...

Read More »

Никола Попоски оствари работна посета на Принципатот Лихтенштајн

  Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денес оствари работна посета на Принципатот Лихтенштајн. За време на посетата се сретна со министерот за надворешни работи, образование и култура, Аурелија Фрик, како и со принцот Алојс. На средбите се разговараше за мултилатералната соработка, ефектите врз економиите и политичката интеграција во ЕФТА членките и за состојбата во балканските ...

Read More »

Македонската фудбалска репрезентација го совлада Лихтенштајн 3:0

Македонската фудбалска репрезентација го совлада Лихтенштајн со убедливи 3:0 и стигна до првата победа во квалификациите за СП во Русија кое ќе се одржи следната година. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски доминираа во текот на целиот натпревар во Вадуц и сосема заслужено ги прокнижија првите бодови во петтиот натпревар во групата. Домаќините успеваа да се одбранат се до 43. минута ...

Read More »