Tag Archives: Македонија

Министер за надворешни работи на Македонија упати сочувство до неговиот Египетски колега по повод нападите врз црквите

  Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и Министер за надворешни работи, Никола Попоски, упати писмо со сочувство до неговиот Египетски колега, Самех Шукри, по повод нападите врз црквите, во градовите Танта и во Александрија во Египет. „Искрено сочувство до семејствата на жртвите и до граѓаните на Египет. На повредените им пожелувам брзо закрепнување. Република Македонија најостро го осудува чинот ...

Read More »

Дејан Георгиевски на Европското првенство во таеквондо се закити со бронзениот трофеј

  Тој настапи во категоријата до 87 килограми и по победите над Емре Атлеси од Турција и Гркот, Панајотис Танеинос се пласираше во полуфиналето каде загуби од рускиот репрезентативец, Вадим Мелников. Георгиевски уште во првиот меч се здоби со фрактура на левата нога и доколку немаше проблеми со сериозната повреда тој ќе се вклучеше и во трката за златото.

Read More »

Македонија го совлада Исланд со 3-0

Тениската репрезентација на Македонија со максимални 3:0 го победи Исланд во рамките на мечот од 2.коло од Третата Европска зона од Дејвис купот. За комплетен триумф над Исланд се погрижија Горазд Србљак и Шендрит Деари кои со 2-0 во сетови (6:4 и 6:2 во гемови) ги победија Владимир Ристиќ и Егил Сигурдсон. Претходно двете победи за Македонија во сингл мечевите ...

Read More »

Металург победи со Пелистер

  Во второто коло од плејофот на македонското првенство, Металург гостуваше во Битола кај Пелистер. Ова гостување е традиционално тешко за Металург, кој редовно победува во Битола, но секогаш после голема и неизвесна борба. Во преполната и реновирана сала “Младост“ видовме еден страшно мотивиран Пелистер, кој, воден од своите навивачи, одигра натпревар над своите реални можности и кој во најголем ...

Read More »

Македонија ја подобри позицијата на ранг листата на ФИФА

  Македонската фудбалска репрезентација ја подобри својата позиција за цели 33 позиции сега Македонија е на 133 – то место и е меѓу земјите со најголем скок на ранг – листата. Албанија и Косово по поразите во квалификациите за СП Русија 2018, видно паднаа од нивните претходни позиции. Црвено – црните по поразот од Италија и од Босна на пријателскиот ...

Read More »

Лина Ѓорческа ќе игра за првата титула во оваа година во Италија

Лина Ѓорческа во Санта Маргарита Ди Пула, Италија ќе може да дојде до својата прва титула во оваа календарска година. Имено Лина и нејзината партнерка Бернарда Пера (САД) се изборија за финале во дубл, откако денеска со пресврт дојдоа до триумф над домапните тенисерки Камила Росатели и Аличе Матеучи (четврти носителки). Италијанките првиот сет го добија со 6-4, вториот пак ...

Read More »

Раул Гонзалез нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија

  Шпанскиот тренер Раул Гонзалез денеска беше официјално претставен пред медиумите како нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија. Тренерот на РК Вардар, на прес-конференцијата што се одржа во просториите на РФМ, ги соопшти првите планови и очекувања за наредниот период во кој фокусот ќе биде ставен на натпреварите од Квалификациите за ЕП 2018 против селекцијата на Исланд. „Горд сум ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес најостро ја осудува изјавата на Еди Рама во интервју за швајцарскиот весник

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за швајцарскиот весник “Tages-Anzeiger“, со која Македонците ги именува за “славомакедонци“, Албанците ги смета за “една третина од населението во Македонија“, а Македонија ја споредува со Швајцарија. СМК го потсетува Еди Рама дека ниту постојат “славомакедонци“ во светот, ниту Албанците во Македонија се една ...

Read More »

Туристичката понуда на Охрид презентирана во Москва

Градоначалникот на Општина Охрид Никола Бакрачески и почесниот конзул на Руската Федерација во Охрид Велимир Стојковски, во Москва ја презентира туристичката понуда за Охрид. Бакрачески, ја потенцираше и традиционалната повраност на Охрид и Охридската Архиепископија со рускиот народ и Русија. Со видео презентации  беа прикажувани убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Исто така, беа остварени бројни билатерални ...

Read More »

Симпозиум на германската драма во Македонија

  Универзитетот за аудиовизуелни уметности – Европска Филмска Театарска и Танцова Академија Скопје – Париз – Есен – Ротердам, во знакот на одбележувањето на десетгодишнината од своето постоење, започна со реализација на мега-проектот „Европската драма и театар во Република Македонија“. Проектот ќе се одвива од оваа учебна година и ќе трае до 2030 година.  На овој научно-истражувачки проект работи меѓународна ...

Read More »