Tag Archives: мала преспа

Панди Јани претседател на огранокот на Партијата на слободата: Не се делете од македонското ткиво, кажете гласно дека сме Македонци

Панди Јани ретседател на огранокот на Партијата на слободата за областа Мала Преспа на поранешниот албански претседател Илир Мета побараа од Македонците во Република Албанија на попис на населението и домаќинствата, што почна денска да не потклекнуваат под никаков притисок и да се изјаснат она што единствено се-Македонци. Го повикувам својот македонски народ да не потклекнува под никаков притисок и ...

Read More »

Пелеши од Пустец: Горд сум што со нашиот сојузник МАЕИ со заеднички сили ќе ја трансформираме оваа општина на македонското малцинство

Горд сум и многу среќен што ние заедно со нашите сојузници, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), имаме консолидирано една долгорочна и стабилна алијанса која несомнено го даде овој резултат. Втор мандат за Пали Колефски, што е и заслужено, рече меѓу другото албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши во Пустец. Пелеши кој беше и координатор за локалните избори на владејачката ...

Read More »

Поквалитетна здравствена заштита и инфраструктура, ветува Колефски во изборната програма

Барајќи ја довербата за втор мандат на претстојните локални избори во Албанија, актуелниот градоначалник на општина Пустец Пали Колефски презентираше дел од програмата која, како што нагласи, „со ваша поддршка ќе можеме да ја решиме секоја мака за нас и нашите деца“. Еден од приоритетите е подобрување на условите во здравствените установи, во инфраструктурата, како и отворањето на граничниот премин ...

Read More »

Колефски: Водата за пиење во Општина Пустец е во рамките на дозволените стандарди

Градоначалникот на општина Пустец ја отфрли вистинитоста на наодите искажани во емисијата „Пирањат“ на Сири ТВ, кои во својата емисија пренесоа дека според анализите што ги направиле за параметрите на водата, водата за пиење од новиот водовод во Пустец има високо ниво на бактериолошка загаденост и не се препорачува за пиење. Според градоначалникот Пали Колефски со изградбата на водоводот во ...

Read More »

Започна изградбата на камбанаријата во манастирот “Света Марена” до селото Туминец

Денеска во дворот на манастирот “Света Марена” во село Туминец, општина Пустец, со благослов на корчанскиот владика г. Јован, почна со изградба камбанарија, која му недостигаше на овој божји храм. Во присуство на Македонци од Мала Преспа камен темелникот на камбанаријата, го освети свештеник на корчанската митрополија. Камбанаријата се гради со средства кои Македонци со потекло од Албанија и од ...

Read More »

Професорот Спасе Терпо од Пустец со свои сили изгради етнографски музеј (ВИДЕО)

Она што локалната власт со години не можеше да го направи, успеа да го направи сам еден човек. Тоа е Спасе Терпо, професор по историја во Пустец, кој во својата куќа го отвори единствениот етнографски музеј во Преспа, ја почнува Еуроњуз Албанија, репортажата посветена на Спасе, чиј предизвик бил да им се покаже на туристите кои доаѓаат во посета на ...

Read More »

Почина Спасе Вурмо активист за правата на Македонците во Албанија

Во шеесет и шестата година од животот, синоќа во село Туминец, Мала Преспа, почина Спасе Вурмо, голем македонски активист во Албанија. Спасе беше долгогодишен активист и борец за правата на Македонците во Албанија. Од самото формирање беше член на друштвото „Преспа“, организација за заштита на правата на Македонците во Албанија, како и на партијата Македонска алијанса за европска интеграција. Спасе ...

Read More »

Со европски пари ќе се рехабилитира патот до црквата на островот Мал Град, ќе се санира плоштадот во село Глобочани и патот до музејот на Спасе

Во просториите на општина Пустец потпишан е договор меѓу четворица партнери за почеток на проектот „Smart4You2“, што е поддржан од ИПА2. Според градоначалникот на Пустец, Пали Колефски, освен него потпис ставиле претставници на општина Битола и музејскиот центар од овој град, како и Регионалната дирекција за културно наследство од Корча.  Проектот кај нас опфаќа рехабилитација на патеката до црквата „Света Богородица“ ...

Read More »

Во организација на македонско друштво “Илинден“ во Тирана ќе се одржи втор фолклорен фестивал на македонците во Албанија

Во организација на македонското друштво “Илинден“, со поддршка на Министерството за култура на Република Албанија, вторпат во Тирана ќе биде одржан “Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Република Албанија“. Фестивалот не само што се одржува првпат, туку првпат една ваква манифестација е поддржана од страна на албанското Министерство за култура. Очекуваме голема посетеност како од Македонците кои живеат во Тирана, ...

Read More »

Потврден птичји грип меѓу пеликаните и во Мала Преспа

Надлежните албански власти денеска соопштија дека птичји грип е потврден кај пеликаните во областа Мала Преспа. Откако во четвртокот, 17 март, беа пронајдени три пцовисани пеликани на Преспанско Езеро на албанската страна, и потоа испратени на лабораториска анализа потврдено дека причина за угинувањето е птичји грип, јавија албанските медиуми. Претходно албанското орнитолошки друштво извести дека се забележува епидемија на птичји ...

Read More »