Search Results for: коронавирус македонија

Во Македонија вкупниот број заразени со коронавирус надмина 10.000

Со 152 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа, бројот на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата во нашата земја надмина 10 илјади и сега вкупниот број на заболени достигна 10.086. Според последните податоци на Министерството за здравство, од новазаболените во Скопје се регистрирани 39 позитивни случаи, со што за прв пат има намален број на ...

Read More »

Македонија: Регистрирани 24 нови случаи на коронавирус вкупната бројка достигна 201 лице

Во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. Нови случаи на заразени има во Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1) и Тетово (1). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус, денеска до 12.00 часот, изнесува 201 лица, објави Министерството за здравство на својата официјална Фејсбук страница. Според местото на ...

Read More »

29 новозаразени со коронавирус во Македонија до денеска на пладне вкупно 177

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, информираше министерот за здравство Венко Филипче, на нговиот официјален Фејсбук профил. Од нив, во Скопје се регистрирани нови 20 случаи, во Куманово и во Велес по три, во Прилеп два и еден во Дебар. Интерактивна мапа на заразени со коронавирус во Македонија со постојано навремено ажурирање. Со ова, вкупната бројка на ...

Read More »

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија вкупниот број се искачи на 136 

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Дебар (4), Куманово (2) и Охрид (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска до 12 часот изнесува 136, од кои еден излекуван и двајца починати пациенти. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 ...

Read More »

Македонија: 29 нови случаи на коронавирус вкупно 114

Во изминатото деноноќие се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, соопшти Министерството за здравство. „Со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 114. По градови: Скопје (22), Штип (3), Дебар (2), Куманово (1) и Охрид (1). Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје (65), Дебар (36), Штип (7), ...

Read More »

Нови 19 пациенти со коронавирус во Македонија вкупно 67 до сега

Бројот на новозаболени од коронавирус до 10 часот во Македонија е 19, а вкупната бројка на заболени во земјата е 67, информираше Министерството за здравство. Оттаму соопштуваат дека вчера попладне и во текот на ноќта преку ИЈЗ на коронавирус биле тестирани 71 лице. „Од нив две лица се позитивни на вирусот, едно лице од Скопје – контакт на веќе потврден и ...

Read More »

Во Македонија бројот на заразени лица од коронавирусот се искачи на 42

Министерсвото за здравство на Македонија соопшти дека се потврдени седум нови случаи на лица заболени од коронавирус (Ковид-19) со што вкупната бројка на заболени од овој вирус се искачи на 42. Според објавата на официјалниот профил на социјалните мрежи на Министерството за здравство на Македонија „од 38 тестирани позитивни на коронавирус се 7 лица, 3 од Дебар и 4 од ...

Read More »

Изработена мапа за следење на коронавирусот во Македонија

Изработена е првата интерактивна мапа за следење на состојбта со коронавирусот во земјава.Мапата ја изработи компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија. Мапата ги прикажува местата на кои има заразени со коронавирус, како и нивниот пол и години. Податоците ќе се ажурираат дневно, од официјални извори. Мапата можете да ја следите ТУКА.

Read More »

Македонија: Сомнителната пациентка во Скопје нема коронавирус

Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани вчера на Инфективната клиника во Скопје, по утврдениот прв пациент со овој вирус. „И двата случаја се негативни на вирусот. Во моментов, веќе хоспитализираната пациентка на Инфективната клиника во Скопје која со комбе допатува од ...

Read More »

Регистриран прв случај на коронавирус во Македонија

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во италијанска болница каде не и бил направен тест за коронавирус. Од кога стигнала во Скопје веднаш се пријавила на ...

Read More »