Author Archives: Весник Илинден

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 48 околу 2000 добиле лекарска помош

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотресот што утрото на 26 ноември ја погоди Албанија се искачи на 48. Спасувачката акција е завршена во Туман и кај шесткатницата во Драч. Според Mинистерството за здравство во болниците медицинска помош добиле над 790 лица во Драч и Клиниката за трауматологија во Тирана. Националната ургентна служба одговорила на 4.411 повици за помош уште од ...

Read More »

Црвениот Крст на Македонија собра 40.000 евра помош за Албанија преку мобилните оператори

  Вреќи за спиење, ќебиња монтажни кревети се дел од донациите кои Црвениот Крст на Македонија ги однесе на настраданите од силниот земјотрес во соседна Албанија. Дополнително тие донираа и 10 илјади евра парична помош. Досега од повиците на трите мобилни оператори преку линијата 143 400 собрани се 40.000 евра, а отворена е и специјална сметка за солидарност на Црвениот ...

Read More »

Во земјотресот во Драч загинала свршеницата на синот на Еди Рама

Меѓу жртвите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во раните утрински часови на 26. ноември, е и свршеницата на синиот на албанскиот премиер Еди Рама,  дека веста за смртта на својата свршеничка ја потврдил и Грегор Рама. „Меѓу многуте жртви во оваа природна непогода, под рушевините е пронајдена и мојата свршеница, заедно со нејзиниот брат, мајка и татко“, напиша ...

Read More »

Уште еден силен земјотрес од 5,1 степени во Албанија (ВИДЕО)

Нов земјотрес од 5,1 степени според Рихтер го погоди подрачјето на Драч во Албанија, што е еден од најсилните потреси во тој регион по разурнувачкиот кој однесе 40 животи. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од два километри, а забележан е на 25 километри од Драч односно 48 километри од Тирана. Засега нема информации за нови настрадани или рушење на ...

Read More »

Македонското здружение ОМО „Илинден“ се обидува да се регистрира во Бугарија

Откако тие не успеаја да направат партија во последните дваесет години, сега се обидуваат да се регистрираат како непрофитно здружение. Oбединетата македонска организација “Илинден” направи втор обид да се регистрира и да дејствува легално во Бугарија, објави „24 часа“. Откако тие не успеаја да направат партија во последните дваесет години, сега се обидуваат да се регистрираат како непрофитно здружение. Две ...

Read More »

Македонски филм првпат ја освои европската филмска награда

  „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска ја освои европската филмска награда Лукс, што ја доделува Европскиот парламент. Во тесната конкуренција за наградата, за која гласаат членовите на Европскиот парламент, беа и „Нерешениот случај Хамарскјолд“ во копродукција на Данска, Норвешка, Шведска и Белгија, кој заврши на второто место и шпанско-францускиот филм „Кралство“. „Ова е возбудлив момент. ...

Read More »

Се зголемува бројот 30 жртви во катастрофалниот земјотрес во Албанија

  Се зголемува бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес во Албанија. Најновата бројка е 30 мртви. Најкритичната точка е во Драч, поточно куќата која се урна врз главите на деветчлено семејство, меѓу нив и две двегодишни близначиња. Неуморно работат македонските заедно со италијанските пожарникари, во обид да ги извадат телата на преостанатите седум затрупани. Двајца од ова семејство беа извлечени ...

Read More »

Европарламентот го усвои составот на новата Европска комисија

Изгласан новиот состав на Европската Комисија. На чело со првата жена претседател Урсула фон дер Лајен и со тимот од 26-те нови комесари, негова задача ќе биде во следните пет години да ја зајакне кохезивноста на Европскатата унија, но и нејзината економија. Во пресрет на гласањето, германската конзервативка на парламентарците им ги претстави својот кабинет и програма, при што ги ...

Read More »

Општина Драгаш областа Гора одвои 5.000 евра помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Денес, на редовната седница на Општина Драгаш, областа Гора по предлог на советот, одвои 5.000 евра за да им помогне на настраданите од земјотресот во Драч и Тирана. Граѓаните на оваа општина собраа помош во Драгаш, Рестелица и Белоброд, а за многу кратко време беа испратени облека и ќебиња. Во областа Гора распослани се 9 села, населени со Македонци со ...

Read More »

Нов земјотрес во Албанија, 5,4 степени

Пред дваесетина минути регионот кај Драч го погоди уште еден, релативно силен земјотрес, од 5,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 24 километри северно од градот Драч, на 42 километри северозападно од Тирана, во Јадранско Море на длабочина од 10 километри. Пет минути по него, регионот 20 километри западно од Леже, 64 километри северозападно од Тирана, беше ...

Read More »