Албанија

Шефовите на армиите на земјите членки на НАТО на 15 септември средба во Тирана

Од 15 до 17 септември во Тирана ќе се одржи средба на шефовите на армиите на земјите членки на НАТО. Албанскиот претседател Илир Мета оваа информација ја соопшти на свеченоста што се одржа по повод преземањето на должноста шеф на Генералштабот на армијата на Албанија од страна на бригадниот генерал Бардул Колчаку. Претседателот на Албанија, Илир Мета, кој воедно е ...

Read More »

Полицијата го блокираше влезот на весникот „Коха Јоне“ во Тирана

  Албанската полиција го блокираше влезот  на весникот „Коха Јоне“ во Тирана, инаку еден од првите весници отккао беше воведен плурализмот.  Полицијата извршила насилство врз редакцијата на весникиот и го привела издавачот Никола Леси, познат новинар, уредник и политички активист во Албанија. Приведувањето на Леси од страна на полицијата медиумите, но и дел од партиите го поврзуваат со острите критики ...

Read More »

Конституивната седница на парламент ќе се одржи на деветти септември

Според деловникот за работа со седницата ќе раководи највозрасниот пратеник, ќе бидат верфикувани мандатите на пратениците и ќе биде избран претседател на Парламентот. Како победничка, спикерското место во Парламентот и припаѓа на Социјалстичката партија. Како што беше утврдено на седница на Националното собрание на партијата, одржана пред два дена, кандидат ќе биде Грамоз Ручи. На јунските избори коалицијата „За Албанија ...

Read More »

Еди Рама: Објави новиот составот на владата

Еди Рама во генелалното собранието на Социалистичката партија  денска го потврди новиот составот на владата, новата владата сега ќе 11 министерства, по малку од предходната влада. Новиот составот на владата: 1- Грамоз Ручи: Претседател на парламентот 2- Таулант Бала: Претседател на пратеничката група на СП 3- Сенида Меси, Вицепремиер 4- Пандели Мајко Државен министер за дијаспора 5- Сонила Като Државен ...

Read More »

Премиерот на Република Македонија на неформалниот Самит во Драч

  Постои политичка посветеност за интензивирање на регионалната соработка на земјите од Западен Балкан и продлабочување на економската соработка е пораката што ја испраќаат премиерите од Западен Балкан, присутни на неформалниот Самит што се одржува во Драч, меѓу кои е претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. Самитот во Драч што е во тек, е посветен на регионалната соработка ...

Read More »

Саудиски принц пристигна со јахтата во Драч

Еден од најлуксузните јахти, во сопственост на Саудиски принц Алвалед Бин Талал Алсауд, член на саудиското кралско семејство пристигна со јахта во пристаништето Драч. Принцот ќе остане неколку дена во Албанија, ке има средба со преседателот на Албанија, Илир Мета, со премиерот, Еди Рама и други високи функционери во земјата. Принцот според списанието Форбс, има богатство од 17,7 милијарди долари ...

Read More »

Зголеми мерките за безбедност поради опасност од терористички напади во Албанија

Безбедносни сили ги зголемија мерките за безбедност во албанија поради опасност од терористички напади, зголемен бројот на униформирани и цивилни агенти на МВР во обезбедувањето на институциите во Тирана и некои други градови во земјата – истиот извор за Македонскиот весник “Илинден” истакнува дека овие активности се преземени поради одредени сигнали што ги добиле безбедносните сили во земјата по терористичките ...

Read More »

Македонските туристи втори по бројни во Албанија

  Во првата половина од годината, споредено со истот период лани, во Албанија на одмор или еднодневен престој прстигнале 1.759.294 странски туристи, што претставува раст од 9,9 отсто, споредено со истот период лани. Само во месец јуни, кога почнува летната туристичка сезона, во Албанија престојувале 437.820 туристи, што претставува раст од 13,9 отсто, споредено со јуни минатата година. Според Институтот ...

Read More »

Холандија бара враќање на визите за Албанија

  Полицијата и обвинителството во Амстердам бараат од холанската Влада да го врати визниот режим за Албанија. Преку интерен меморандум од Владата се бара да преземе активности околу ова прашање, изјави портпаролот на амстердамската полиција за „The Telegraap.nl.“ Во написот се наведува дека последните години Албанците се почесто се главните организатори во трговијата со дрога и дека само од 2016 ...

Read More »

Демократската партија ги повлече техничките министри од Владата

  Шест технички министри и вицепремиерката, назначени од Демократската партија на Албанија, по договорот Рама – Баша како гаранција за фер избори кои беа одржани на 25 јуни, денеска ги депонираа оставките кај премиерот Еди Рама. Тоа претставува и крај на заедничкото владеење меѓу власта и опозицијата по договорот ноќта на 18 мај. Оставките и писмените образложенија на техничките министри ...

Read More »