Албанија

Бујар Нишани потпиша указ за новите владини министри во Албанија

  Претседател Бујар Нишани потпиша указ за новите владини министри, еден ден откако ги поднесе премиерот Еди Рама. Имињата на вицепремиерката и шесте технички министри кои ги предложи Демократската партија беа прифатени од премиерот Еди Рама и беа потпишани од Претседателот Бујар Нишани. Рама и Баша се сретнаа вчера за да се усогласат имињата, како и кандидатите за претседател на ...

Read More »

Могерини на прием со шес балкански премиери во Брисел

  Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда (24 мај) ќе ги очекува актуелните премиери на овие шест балкански држави. Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние кои ...

Read More »

Постигнат компромис за изборите во Албанија

  Политички партии во албанија постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Луљзим Баша од Демократска партија изјавија дека постигнале спогодба. Американскиот заменик-помошник државен секретар Хотј Брајан Ји им даде во понеделникот предлог од европските пратеници како база за преговорите.вДвајцата лидери ...

Read More »

Земјотрес епицентарот на 76 км од Тирана

Според Институт за земјотреси во Албанија, епицентарот на земјотресот што го погоди околу 08:30 имало 72 километри јужно од Тирана и 9 километри југозападно од Берат на длабочина од два километри. Досега нема информации за повредени, но само  мали материјални штети.        

Read More »

Хојт Ји се сретна со лидерите на политички партии во Албанија

Денес во Тирана Хојт Ји се сретна со преставници на албанските политички партии во обид за решавање на неколку месечната политичка криза. На средбите со Ји, покрај премиерот Рама и претседателот на опозицијата Лулзим Баша, се сретне и со некои од опозициските претеници, кои се против бојкот на изборите и имаат различно мислење од лидерот Лулзим Баша. По средбите со ...

Read More »

Претседателот на Демократска партија не се повлекува од барањето за техничка влада во Албанија

Претседателот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша по големиот антивладин протест во Тирана изјави дека нема да се повлече од барањето за техничка влада и слободни избори. Според него, ако не се прифати умереното решение за политички дијалог, тогаш новата република, како што себеси се нарекува опозициското движење, ќе ја преземе во свои раце судбината на граѓаните и на институциите, соборувајќи ...

Read More »

Утре голем протест на опозицијата во Албанија

  Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, денеска пред демонстрантите најави голем протест на за утре. Тоа ќе биде најголемиот протест од времето кога Албанците раскрстија со комунизмот. Тој ќе го означи почетокот на „Новата република“, бидејќи целата нација ќе се собере за да бара слободни и фер избори – рече Баша. Протестот е најавен како мирен, а за редот ...

Read More »

Партиите ја започнаа предизборната кампања во Албанија

Социјалистичката партија и останатите партии кои се пријавија за изборите на 18 јуни во Албанија, почнаа со предизборната кампања. Во меѓувреме, опозициската Демократска партија и понатаму ги оспорува изборите. Поднесена е жалба за отпишување на избирачките списоци. Имено, Аграрната партија е единствениот регистриран опозициски субјект на изборите и нејзиното лого е ставено како знак за застапување на опозицијата во Изборниот ...

Read More »

Хојт Ји во последен обид за дијалог меѓу власта и опозицијата во Албанија

Високиот американски функционер во Тирана ќе допатува следната недела и се очекува да оствари средби со главните политички лидери, што ќе бидат последни заложби за постигнување договор меѓу власта и опозицијата. Без оглед што Албанија се наоѓа на прагот на парламентарните избори и владејачкото мнозинство веќе ја почна изборната кампања, отфрлувајќи каква било можност за дијалог со опозицијата, САД следната ...

Read More »

Љуљзим Баша: На 18 јуни нема да има избори во Албанија

Лидерот на демократска партија, Љуљзим Баша по средбата со партиската парламентарна група изјави дека во Албанија на 18 јуни нема да има избори за нов состав на Парламентот. Баша додаде дека опозицијата никогаш не донела одлука да не учествува на изборите, но не прифаќа и нема да дозволи да се одржат избори без опозициските партии и најави голем протест на ...

Read More »