Албанија

До 2030 година Албанија со четири аеродроми

Mинистерка за туризам и животна средина, Мирела Кумбаро изјави дека до 2030 година Албанија ќе има четири аеродроми, објави Албанската радио и телевизија. На веќе постоечките аеродроми во главниот град Тирана и северниот град Кукс, аеродромите во крајбрежниот град Валона, југозападна Албанија и во јужниот град Ѓирокастро, ќе бидат додадени до 2030 година. Во интервјуто Кумбаро додаде дека до 2030 ...

Read More »

Илир Мета реизбран за претседател на Партијата на Слобода

Со тајно гласање тој доби 690 гласа, а неговиот противкандидат Фаик Баша само 27 гласа. На функцијата потпретседател избрана е Ериса Џиџо, која успеа да добие 680 гласови. На Национална конвенција на Партијата на слободата, за нејзин лидер е реизбран Илир Мета, што според познавачите на состојбите во Партијата не е никакво изненадување. Со тајно гласање тој доби 690 гласа, ...

Read More »

ЕУ одвои 13,79 милиони евра за прекуграничен одржлив развој во Албанија и Македонија

Преземајќи значаен чекор за целите за пристапување кон Европската унија, Македонија и Албанија денеска заедно ја започнаа Програмата за прекугранична соработка ИПА 3 во Корча. Финансирана од ЕУ со буџет од 13,79 милиони евра, оваа Програма ја потенцира ангажираноста на двете земји да се усогласат со стандардите на ЕУ за одржлив развој и регионална интеграција до 2027 година. Дополнително на ...

Read More »

Албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од еден милион долари и уапси двајца Италијанци (ВИДЕО)

На граничниот премин Хан Хоти, на албанско-црногорската граница, албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од милион долари. Уапсени се двајца италијанските државјани во чиј автомобил биле откриени фалсификуваните чекови. Фалсификуваните чекови се одземени како материјален доказ заедно со возилото, 1700 евра, печати и два мобилни телефона и се предадени на Обвинителството при Основниот суд од општата надлежност Скадар за ...

Read More »

Поддршка од Илир Мета: Победата на професорката Давкова ќе биде уште поубедлива

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на опозициската Партија на слободата, Илир Мета, „воодушевен е од вчерашниот изборен резултат на ВМРО-ДПМНЕ”. Вчерашниот резултат во Македонија јасно покажа дека нивното враќање ќе му даде друга уште повисока димензија,  на тој модел,  кој и ние треба да го следиме прилагодувајќи го на нашите услови, оценил Мета. Мета изразува убедување дека победата на ...

Read More »

Албански медиуми: Изборниот тек во Македонија во фер демократска атмосфера

Албанските медиуми контунирано информираат за денешниот прв круг од претседателските избори. Сите, без исклучок, посебна акцент ставаат на тоа дека во изборната трка за Претседател на државата, од седум кандидати двајца се Албанци. Медимите известуваа и за изборната кампања, а неколку телевизиски екипи го следат денешниот изборен тек. Граѓаните на Македонија денеска избираат Претседател на државата. Изборниот тек минува во ...

Read More »

Грчката влада ќе го кандидира осудениот градоначалник Белери за Европскиот парламент

Грчката владејачка партија направи особено спорен избор за учество на европските избори во јуни: Фреди Белери, затворениот новоизбран градоначалник на градот Химарa. Тој ќе биде кандидат на Нова демократија за изборите во Европскиот парламент. Затворањето на Белери е крупна тема во Грција бидејќи тој е етнички Грк, а тензиите меѓу Атина и Тирана околу неговото притворање сега се закануваат да ...

Read More »

Албанија ги вклучува дроновите „Бајрактар“ во откривање случаи на одгледување канабис

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска најави дека од идната недела ќе се користат беспилотни летала „Бајрактар“ за контрола на албанската територија и откривање случаи на одгледување канабис, што ќе го надополни воздушниот мониторинг од авионите на Guardia di Finanza. Тој најави дека 2024 година треба да биде година кога на „феноменот на одгледување и тргување со канабис ќе ...

Read More »

Поранешниот албански претседател, Илир Мета со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ: Од очекуваната победа бенефит ќе имаат сите граѓани

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, преку објава на социјалните мрежи изрази поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и убеденост во победата на партијата, на претстојните избори. Тој оценува дека со победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите Македонија ќе продолжи безбедно да чекори по евроатлантскиот пат и повторно Албанците ќе бидат клучна гаранција за тоа. Очекуваната победа на ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

По апсење на тројца функционери на општина Тирана, опозицијата протестира со фрлање молотови коктели кон институцијата

Опозицијата повторно одржа протест пред општина Тирана, каде бара оставка од градоначалникот  Ерион Велиај, по приведувањето на неколку функционери од општината инволвирани во корупција поврзани со случајот „5Д“, пренесуваат албанските медиуми. Протестот ескалираше, каде што демонстрантите се судрија со полицијата, а дел од нив дури и фрлаа молотови коктели кон општината. Пратениците од опозицијата  Албана Вокши, Фламур Нока, Клевис Балиу, Лучијано ...

Read More »