Албанија

Изградба на нов кружен тек ја претвори Тирана во „воена зона“

Полицијата употреби солзавец за да ја растури толпата на жители кои се спротивставуваат на рушење на објекти. Рушење на објекти каде е планирана изградба на кружен тек во Тирана изутринава предизвика судири меѓу жителите кои се спротивставуваат на ова акција и албанската полиција. Според фотографиите кои ги објавија албанските медиуми, населбата наречена “Астира“ во главниот град на албанија изутринава личела ...

Read More »

Стерјовски учествуваше на деветтиот состанок на парламентите од Југоисточна Европа што се одржа во Унгарија

На 4 ноември 2019 година, во Унгарскиот парламент се одржа деветтиот состанок на шефовите на парламентите на земјите од Југоисточна Европа. На состанокот учествуваа преставници на парламентите на Унгарија, Македонија, Албанја, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Унгарија, Чешка, Полска и Словачка. Собранието на Албанија го претставуваше заменик претседателот на Собранието, г-ѓа. Василика Хуси која беше придружувана од г. Васил ...

Read More »

Во вооружен инцидент повреден обвинителот на Драч

Три лица, меѓу кои и обвинителот на Драч, Арјан Ндоја, се повредени доцна попладнево, откако неидентификувани напаѓачи,во близна на градот, кај надвозникот во Шкозен, пукале во возило кое се движело од Драч кон Тирана. Според албанските медуми во возилото во кое бил обнителот било пукано од возило во движење марка „мерцедес бенц“. Полицијата постави контролни пунктови на неколку места на ...

Read More »

Мисијата на ОБСЕ организираше Петтиот форум за развој на медиумите во Албанија

Мисијата на ОБСЕ во Албанија организираше годишен форум за развој на медиумите насочен кон олеснување на професионалниот дијалог на повеќе теми на албанските медиуми. На форумот присуствуваа претставници на Мисијата на ОБСЕ во Албанија, Делегацијата на Европската унија во Албанија, претставници на медиумски организации, експерти и студенти. Амбасадорот на ОБСЕ во Албанија, Бернд Борхард во својот говор рече дека овој ...

Read More »

Силен земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а земјотресот бил почувствуван и во Скопје, Охрид, Струга, Битола, Ресен и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Потресот бил регистриран во 06 часот и 25 минути со епицентар 175 километри југозападно од Скопје, во соседна Албанија Според досегашните податоци земјотресот во Охрид, Струга, Битола, Ресен и околината ...

Read More »

Националната гарда и додели телехранител на пратеничката Хајдари поради закани по живот

Координаторката на пратеничката група „Демократи“ Рудина Хајдари од денеска е под заштита, по добиените закани по живот. Националната гарда на Албанија и одреди телохранител, кој ќе се грижи за нејзината безбедност. Таа на последната пленарна седница на албанскиот Парламент од говорница кажа дека добива закани и е омаловажувана од колеги пратеници во просториите на нејзината канцеларија во Парламентот. Притоа го ...

Read More »

Баша предлага преодна влада во Албанија пред секои избори

Пред секои избори додека Албанија не стане членка на ЕУ да се формира преодна влада, која ќе гарантира фер и слободни избори, предлага лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша. Тој вели дека на таков начин ќе се оневозможи притисокот врз гласачите и администрацијата, злоупотребата на јавните фондови и државните средства и улогата на лицата со криминални ...

Read More »

Албанија ја укина одлуката, нема да ја донира иконата „Воскрение на Свети Лазар“ на УНЕСКО

Албанската Влада ја поништи одлуката, што ја донесе пред една година, со која на УНЕСКО требаше да му ја донира иконата „Воскресение на Свети Лазар“. Врз основа на новодонесена одлука иконата не може да стане сопственост на УНЕСКО. „Иконата успешно е реставрирана и владата сакаше да ја донира на УНЕСКО. Сега владата одлучи таа да остане во Албанија, наведува тиранската ...

Read More »

Баша: Потребни се предвремени избори

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија (ПД), Љуљзим Баша, порача дека земјата мора да оди на предвремени избори за да има легитимна влада. По средбата со репортерите на Советот на Европа, тој во изјава за новинарите додаде дека „трпението кај народот е при крај“ и оти е време Социјалистичката партија да размисли за злото што и го прави на земјата ...

Read More »

Хајдари: Срамота е што Рама ја откажа средбата со претседателот Пендаровски 30 минути пред да се одржи

  Претседателката на парламентарната опозиција во Албанскиот парламент, Рудина Хајдари, во својот говор во парламентот рече дека премиерот Еди Рама ја откажал средбата со македонскиот претседател Стево Пендаровски 30 минути пред да се оддржи. Пратеничката рече дека ова е грд чин на Албанија со оглед на фактот дека Македонија е сојузник на Албанија. „Срамота е што премиерот Рама ја откажа ...

Read More »