Албанија

Се урнва ресторанот на Кокдима кој тероризираше шпански туристи во Албанија

Сопственикот на ресторанот „Панорама“ во Порто Палермо, кај албанското приморско градче Химара, кој тероризираше шпански туристи останува без угостителскиот објект откако Нацоналниот инспекторат за заштита на територијата „се сети“ дека е дивоградба. Претпладнево,со асистенција на полицијата, механзацијата почна со уривање на објектот,без прсиство на сопственикот Михаил Кокдима, кој е во притвор. Ресторанот се протега на површина од две илјади квадратни ...

Read More »

Амбасадата на САД во Тирана објави видео зошто треба да се формира специјална структура против организиран криминал

Американската амбасада во Тирана објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните зошто треба да постои новата институција Специјална структура против корупција и организиран криминал (СПАК) и како таа функционира. Видеото е објавено на официјалниот профил на Фејсбук на американската Амбасада. Се наведува дека „недопирливите“ повеќе нема да можат да ги корумпираат судиите и обвинителите, бидејќи тие повеќе ...

Read More »

Со протести конституиран советот на општина Скадар

Додека надвор протестираа приврзаниците на опозицијата и создадената тензична ситуација, констуиран е новиот Совет на општина Скадар.Пред универзитетот „Луиѓ Гуракуќи“, каде што се одржуваше конститувната седница, ситуацијата се влоши откако демонстрантите се судрија со полицискиот кордон при обид насилно да влезат во зградата и да ја стопираат конститутивната седнца. Според опозицијата, конституирањето на овој совет е нелегално и не ги ...

Read More »

Албанија нуди и стоматолошки туризам

Албанија не е само популарна туристичка дестинација, туку е на добар пат да стане посетувана земја и поради ниските цени на медицинските услуги, проценуваат албанските медиуми. Премиерот Еди Рама ја поддржува оваа заложба и пренесувајќи ги впечатоците на задоволните туристи, ја промовира Тирана како главен град на убавината и насмевките, пренесува АТА. „Со насмевките на многуте туристи што ја избираат ...

Read More »

Албанската опозиција по одморите продолжува со протестите

  Лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша најави дека обединетата албанска опозиција во септември ќе продолжи со националните протести. Додаде дека обрачот околу премиерот Еди Рама се стеснува и оти „времето да се поднесе сметка се приближува“. Баша најави ека во септември ќе го потпише договорот за доверба со жителите на населбата „Астир“ чии домови според проектот на Владата треба ...

Read More »

Албанија: Сопственик на бар качен на шофершајбната на комбето ги тероризира шпански туристи (ВИДЕО)

Видеото снимено од шпански туристи на патот што води кон туристичкиот центар Саранда ќе ја чини Албанија огромен број странски туристи догодина. Сопственик на бар качен на хауба од возилото во движење се обидува да ја скрши шоферпајбната и да влезе да се пресмета со туристите. Тие пак советувани од нивни пријател од Албанија кој е со нив во возилото ...

Read More »

По обвинувањата за криминално минато градоначалникот на Скадар се повлече од фукцијата

Иако официјално се уште не ја презеде функцијата, новиот градоначалник на Скадар, Валдрин Пјетри, веќе се откажа од функцијата, по опозициските обвинувања дека во Италија бил осудуван за шверц со дрога. Веста за повлекувањето попладнево преку Фејсбук ја соопшти самиот Пјетри, кој на локалните избори на 30 јуни беше избран за градоначалник на северниот албански град. Напиша дека одлучил да ...

Read More »

Мета бара меѓународни посредници за политички дијалог

Албанскиот претседател Илир Мета, побара од премиерот Еди Рама и од лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да се откажат од борбата за власт и да размислат за изборите на 13 октомври, бидејќи „сѐ уште има време да им се врати европската надеж на албанските граѓани“. Не само што попусто беше потрошена една година, без соработка, концентрација и одговорност туку нештата ...

Read More »

ОБСЕ прифаќа да посредува во политичкиот дијалог во Албанија 

Органзацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) е подготвена да посредува во дијалогот за надминување на повеќемесечната криза во која се наоѓа Албанија. Ова за тиранската телевизја Ора њуз го потврдиле од кабинетот на генералниот секретар на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Роберто Монтела, од каде додаваат дека тој планира да ја посети Тирана, но форматот на посетата ќе зависи од ...

Read More »

Редок вид ајкула уловена во водите на Јонско Море кај Валона

Овој вид ајкула е многу редок во водите на Јонско Море. Нејзината појава во близина на Валонскиот залив е поради климатските промени, велат рибарите. Во мрежите на албанските рибари во последните две години уловени се над десеттина ајкули, сите на оддалеченост од неколку милји од морскиот брег. Тежината на уловените ајкули се движи од 100 до 400 килограми, а месото ...

Read More »