Албанија

Промени во владата Рама 3, заминуваат двајца заменици министри

Двајца заменици министри во кабинетот Рама 3 се очекува да ги напуштат позициите за да се приклучат на дипломатијата. Новинарот на Топ чанел Мухамед Велиу, повикувајќи се на владини извори, дознава дека двајцата заменици министри кои се  Артемис Мало и Бесарт Кадија. Артемис Мало, моментално заменик министер за надворешни работи, доби одобрение од премиерот Еди Рама да стане амбасадор на ...

Read More »

Првото оклопно воено возило „Made in Albania“ ќе биде претставено на саемот во Париз

Mинистерот за одбрана Нико Пелеши најави дека по три недели на саемот Eurosatory во Париз, ќе го претстави првото оклопно воено возило. Тој на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од автомобилот на кој се појавува заедно со сопственичката на компанија која работи за ова достигнување на неговата земја. Албанија има капацитет да истражува, наоѓа, создава и патентира. Заедно со нејзината ...

Read More »

Полицијата во Тирана заплени оружје и муниција прошверцувани од Косово

Во полициска акција во Тирана спречен е шверц на оружје и муниција внесени од Косово со цел продажба во Албанија. Во акцијата, на паркинг на автобуски терминал, биле фатени и уапсени четворица косовски државјани на возраст од 20 до 28 години. Двајца од нив во автобусот ставиле торба, во која се пронајдени 10 пиштоли, 10 рамки за куршуми и поголема ...

Read More »

Албанска православна црква во врска со првиот склопен истополов брак во Албанија

По вторпат, во период од пет месеци, Албанската православна црква изнесува став во врска со истополовите бракови. Повод за тоа беше склопениот брак на две жени во Тирана, што се случи на 19 мај годинава. Бракот го склопи неправославен свештеник, кој со таа цел се согласил да допатува од Велика Британија во Албанија. Станува збор за прв ваков случај во ...

Read More »

Албанското Специјално обвинителство заплени имот тежок 41 милион евра

Со запленет имот во вредност од 41 милион евра, стекнат со криминал, се пофали Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција (СПАК) во Албанија. Првиот човек на обвинителството Алтин Думани изјави дека во изминатава година имале многу работа и дека испратиле до судот 53 барања за пресуда, од кои 38 барања се за корупција. „Запленет е имот вреден 41 милион ...

Read More »

Меѓурелигискиот совет на Албанија со приговори за предлог-законот за сексуално и репродуктивно здравје

Меѓурелигискиот совет на Албанија е оформен во 2007 година од страна на водачите на петте традиционални верски заедници во Албанија: православната, римокатоличката, муслиманската, бектешката и евангелската (протестантска). Со Советот претседава Неговото Блаженство Архиепископот Албански г.г. Анастасиј, Претстоителот на Албанската православна црква. Советот формираше работна група од правници, социолози, теолози и експерти од областа на медицината за да го испита предлог-законот ...

Read More »

Бегај и честита на новата претседателка на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова

Претседателот на Републикa Албанија, Бајрам Бегај, и го честиташе изборот на Гордана Силјановска-Давкова за функцијата претседател на Република Македонија. Претседателот Бајрам Бегај, упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова за нејзиниот избор во функцијата претседател на Република Македонија, како прва жена на чело на државата. Претседателот Бегај во објава на својот профил на платформата Х изразува верба во натамошното зајакнување на односите ...

Read More »

Конференција на министрите за внатрешни работи на земјите од Западен Балкан во Тирана

На тема „Соработка за безбедност и миграциски текови низ Западен Балкан“ денеска во Тирана се одржува конференција на министрите за внатрешни работи на земјите од Западен Балкан, со присуство и на претставници на меѓународни органзации. Отворајќи ја конференцијата, домаќинот, албанскиот министер за внатрешни работи, Таулант Бала порача дека е многу битно да се има поширока регионална соработка во борбата против ...

Read More »

Јатрвата на Алма под истрага: Постои сомнение дека премолчела клучна работа за самоубиството на мајката и трите деца

На 2 мај, Алма Арази (39) и нејзините три деца не скокнале од новиот мост во реката Буна во Скадар, потврдија од истражната група, пренесуваат албанските медиуми. Репорт ТВ јавува дека Алма со своите деца се движела кон крајот на мостот, патот кој води до пат Скадар-Муриќан. Обвинителството почнало да го следи ова, откако во месноста Дајлан, на околу 100 ...

Read More »

Мета со честитка до Гордана Сиљановска Давкова повод нејзиниот роденден

Честитка по повод роденденот на првата жена претседател на Македонија пристигна од поранешниот албански претседател Илир Мета. Тој и честиташе на Силјановска Давкова преку социјалните мрежи на македонски и англиски јазик. Имам посебно задоволство денеска да и ги пренесам моите најсрдечни честитки по повод нејзиниот роденден, новоизбраната претседателка на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова. Долг живот, полно здравје и многу успеси во ...

Read More »