Албанија

Германска пратеничка ќе се обиде да ја реши политичката криза во Албанија

  Претседателот на Албанија, Илир Мета, денес го поздрави посебниот напор на германскиот Бундестаг, особено на парламентарната група на ЦДУ/ЦСУ да спречи натамошно продлабочување на политичката криза во земјата. Тој благодарноста ја изрази директно на средба со германската пратеничка, Катја Лајкерт, замеик шеф на групата ЦДУ/ЦСУ. По средбата со Лајкерт Мета изјави:„Ако албанските политичари не можат да научат ништо од ...

Read More »

Албанија: Обвинувања за криминално досие и за новиот градоначалник на Вора

  По доставеното барање од опозициската Демократска партија, која претендира дека градоначалникот на општина Вора, има криминално досие, јавното обвинителство во Тирана почна постапка за верифкација на изнесените обвинувања. Оваа институција доставила официјален допис до грчките власти со кој бара информации за градоначалникот на Вора, Агим Кајмаку,дали бил осудуван во периодот додека живеел во Грција со идентитет Јорго Тото. Во ...

Read More »

Една од најлуксузните јахти во светот влови во Саранда

Луксузната јахта „Катара“,која се вбројува меѓу најголемите приватни јахти во светот, вплови во албански пристанишен град Саранда. Таа е сопственост на поранешниот емир на Катар Хамад Бин Кхалифа Ал-Тани,татко на актуелниот катарски емир. Јахтата е со должина од 124 метри и нејзината вредност се проценува на 400 милиони долари. Шекот Ал-Тани во Саранда бил пречекан од вршителот на должноста амбасадор ...

Read More »

Во Албанија најбројни туристите од Македонија

Во периодот јануари-јули Албанија ја посетиле 3,3 милиони странски туристи што е за 12,4 отсто повеќе споредено со истиот период лани. Посетителите од регионот сочинуваат околу 60 отсто од вкупниот број странски посетители во Албанија оваа година. Граѓаните од Косово, а по нив од Македонија, продолжува да бидат најбројни посетители во Албанија. Според албанскиот Институт за статистика (ИНСТАТ) во периодот ...

Read More »

Во Албанија има 6.000 ирански муџахедини со дозвола за престој

Институтот за статистика на Албанија (ИНСТАТ) објави дека во 2018 година во земјата имало вкупно 14.162 странски државјани со дозвола за престој. Бројката бележи зголемување за 9,7 отсто споредено со претходната година, кога во Албаниија со дозвола за престој живееле 12.900 државјани на друга земја. Од вкупната бројка дури 6.000 се Иранци, припадници на заедницата на муџахедните, кои во Албанија пристигнаа ...

Read More »

Албански брод спаси 36 Авганистанци од Егејското Море

Албанското Министерство за одбрана соопшти дека нивни брод, кој пловел во Егејското Море, спасил 36 Авганистанци кои се обиделе да дојдат до Грција. Албанската министерка за одбрана, Олта Џака, напиша на „Твитер“ дека 19 деца од Авганистан, осум жени и девет мажи се спасени во соработка со албанскиот брод и Фронтекс. Таа исто така напиша дека пронајдените лица се предадени ...

Read More »

Мицотакис: За Албанија услов за ЕУ се правата на грчкото малцинтво

Главен услов за добивање на датум за преговори за вчез на Албанија во ЕУ се правата на грчкото малцинство. Оваа се наведува во писмото што грчкиот премиер Киријакос Мицотакис го има испратено до здруќението на грчкото малцинство во Албанија ,,Омонија ,,. Во писмото што го објавуваат албанските медиуми се наведува : ,, Главна загриченост на Грчката влада и моја главна ...

Read More »

Се урнва ресторанот на Кокдима кој тероризираше шпански туристи во Албанија

Сопственикот на ресторанот „Панорама“ во Порто Палермо, кај албанското приморско градче Химара, кој тероризираше шпански туристи останува без угостителскиот објект откако Нацоналниот инспекторат за заштита на територијата „се сети“ дека е дивоградба. Претпладнево,со асистенција на полицијата, механзацијата почна со уривање на објектот,без прсиство на сопственикот Михаил Кокдима, кој е во притвор. Ресторанот се протега на површина од две илјади квадратни ...

Read More »

Амбасадата на САД во Тирана објави видео зошто треба да се формира специјална структура против организиран криминал

Американската амбасада во Тирана објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните зошто треба да постои новата институција Специјална структура против корупција и организиран криминал (СПАК) и како таа функционира. Видеото е објавено на официјалниот профил на Фејсбук на американската Амбасада. Се наведува дека „недопирливите“ повеќе нема да можат да ги корумпираат судиите и обвинителите, бидејќи тие повеќе ...

Read More »

Со протести конституиран советот на општина Скадар

Додека надвор протестираа приврзаниците на опозицијата и создадената тензична ситуација, констуиран е новиот Совет на општина Скадар.Пред универзитетот „Луиѓ Гуракуќи“, каде што се одржуваше конститувната седница, ситуацијата се влоши откако демонстрантите се судрија со полицискиот кордон при обид насилно да влезат во зградата и да ја стопираат конститутивната седнца. Според опозицијата, конституирањето на овој совет е нелегално и не ги ...

Read More »