Албанија

Каталина Новак во Тирана: Западен Балкан битен за безбедноста на Европа

Претседателката на Унгарија, Каталин Новак, која на покана на претседателот Бајрам Бегај е во официјална посета на Албанија, на заедничката прес конференција го нагласи значењето на Западен Балкан за безбедноста на Европа. Среќна сум што сум во Тирана, посетата ми значи многу. Во текот на оваа година се обидов да бидам дипломатски активна. Балканот е многу битен, бидејќи од него ...

Read More »

Албанија ги заострува казните: за убиено дете доживотен затвор, за семејно насилство се укинува правото на намалување на казнит

Албанија ги заострува казнените мерки за кривични дела во семејството, особено кај децата. Тоа се предвидува со Предлог- измените на Кривичниот законик, што треба да ги изгласа законодавниот дом. Предлог-измени до Собранието е поднесен од Министерството за правда, каде најпрвин се бараат гласовите на пратениците за да се укине правото на намалување на казната за сторителите на кривични дела во ...

Read More »

Рама: Албанија прва во Европа по раст на туризмот споредено со пред пандемијата

Во последните две години, по пандемијата со Ковид-19 Албанија бележи значителен раст во туризмот. Премиерот Еди Рама денеска ги објави бројките на Светската туристичка организација, која за првите три месеци од оваа година ја рангира Албанија на третото место во светот по раст на туризмот и на првото место во Европа по раст на туризмот во однос на периодот пред ...

Read More »

Вршителот на должноста претседател на ДП, Алибеај поднесе оставка по изборниот колапс

По целосниот колапс на неделните локални избори, вршителот на должноста претседател на опозициската Демократска партија, Енкелеј Алибеај, доцна попладнево објави дека се повлекува од раководењето на партијата. Во исто време се повлече и од функцијата координатор на пратеничката група во законодавниот дом. Лидер сум на Демократската партија повеќе од една година. Во нејзиното најтешко време, кога беше доведен во прашање ...

Read More »

Социјалистите на Еди Рама триумфираа на локалните избори во Албанија

Според првичните нецелосни резултати албанските социјалисти на премиерот Еди Рама се победници и на вчера спроведените локални избори. Од досега преброените гласови во 44 општини, кандидатите на Социјалистичката партија за градоначалници победија во 37, додека во шест општини кандидати на опозициската изборна коалиција „Заедно победуваме“. Во општина Финиќ победи кандидатот на партијата на грчкото калцинство, МЕГА. Социјалистите победија и во ...

Read More »

Излезноста на локалните избори во Албанија до 12 часот е 18,94 отсто, гласаа и лидерите на политичките партии

На локалните избори, кои денеска се спроведуваат во Албанија, според Централната изборна комисија, излезноста до 12 часот е 18,94 отсто од вкупно запишаните 3.653.988 лица со право на глас. Ова право го реализираа и лидерите на политичките партии, меѓу нив и лидерот на владејачките социјалисти и актуелен премиер на Албанија Еди Рама, придружуван од сопругата Линда Рама. Сега е моментот ...

Read More »

Претседателката на Собранието, Никола ја искористи правото на глас

Претседателката на Собранието, Линдита Никола, ја искористи правото на глас ги повика граѓаните слободно и мирно да го остварат своето избирачко право. Претседателката на Собранието, Никола гласаше околу 11:30 часот во Административната единица бр.1 во Тирана. Ги повикувам сите граѓани да гласаат и слободно и мирно да го остварат своето право да избираат градоначалници и членови на општинските совети“, рече ...

Read More »

Уапсен опозицискиот кандидат за градоначалник на Химара

Полицијата го уапси кандидатот на опозициската коалиција на Сали Бериша и Илир Мета за општина Химара, Фред Белери. Полицијата го привела под сомнение за корупција. Според информациите на локалните власти, кандидатот бил уапсен додека организирал и ветувал пари за купување на гласови за локалните избори вo недела.

Read More »

Албанскиот претседател пред неделните избори порача до граѓаните да зборуваат со дадениот глас

Претседателот Бајрам Бегај упати видео- пораката до албанските гласачи апелирајќи на 14 мај да се гласа со потребната одговорност. Серијата предлози што ги слушавте неколку недели за време на изборната кампања е веќе затворена. Сите вклучени во изборите зборуваа како што сакаа, кога сакаа и со неизбежен интензитет на партиски предлози. Сега сите мора да молчат, затоа што вие ќе ...

Read More »

Албанија во финале на Евровизија

Вечерва во Ливерпул се одржа втората полуфинална вечер на песна на Евровизија, по која се познати сите финалисти за песна на Европа која се ќе се одржи во сабота вечер. Во финалето патуваат Ерменија, Естонија, Белгија, Кипар, Полска, Словенија, Австрија, Албанија, Литванија и Австралија. Од првата полуфинална вечер во финалето се пласираа Норвешка, Србија, Португалија, Хрватска, Швајцарија, Израел, Молдавија, Шведска, ...

Read More »