Албанија

Бала: Следната недела Прва меѓувладина конференција со Албанија се надеваме и со Македонија

Координаторот на пратеничката група на албанската владејачка Социјалистичка партија и генерален партиски секретар Таулант Бала изјави дека Првата меѓувладина конференција со Албанија „а се надева и со Македонија, ќе се одржи следната недела 19-20 јули, што е добра вест“. Бала учествува на меѓународниот симпозиум Symi што се одржува во Атина а се обратил на панелот „Импликации од војната во Украина ...

Read More »

Рама во среда во Брисел на средба со Столтенгберг

Албанскиот премиер Еди Рама на 13 месецов повторно ќе патува за Брисел, но овој пат не за евроинтеграцијата, туку за средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Рама пред неколку дена јавно го објави предлогот на албанската влада за поставување воена база на евроарланската алијанса во новото пристаниште Драч, што според него предизвикало не мал интерес, туку и волја за ...

Read More »

Во Албанија циркулира варијантата BA5 на Covid-19

Во Албанија во постојан раст е бројот на новозаразени лица со Covid-19, каде од почетокот на месецов во просек дневно има по околу 700 новозаразени, а вчера тој број изнесуваше 1.001, што е 45,2% од тестираните. Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата, потврди дека во земјата циркулира варијантата BA5. Во земјата циркулира варијантата BA5, за која немаме јасни ...

Read More »

Се самоуби Кастриот Муфтарај, еден од најпознатите албански аналитичари и публицисти

Еден од најпознатите албански, аналитичари, публицисти и новинар Кастриот Муфтарај, си го одзеде животот фрлајќи се од четвртиот кат од објектот каде што живеел, пишува албанскиот портал albaniandailynews. Полицијата потврди дека немилиот настан се случил во 12:55 часот во населбата „Али Деми“ во Тирана и додава дека во тек е увид. Од 28 септември 2017 година, ја водеше емисијата „Зборува Москва“, последната ...

Read More »

Голем антивладин протест во Тирана

Вечерва, пред Владата во Тирана, се одржа масовен антивладин протест под мотото „Албанија во опасност – Не вели што ќе ми е мене“, организиран од Сали Бериша. На протестот куси обраќања имаа повеќе граѓански активисти, педагози, актери и млади лица, кои без исклучок побараа рушење на владата на Еди Рама, за кого рекоа дека е најголемиот виновник за сиромаштијата и депопупацијата на ...

Read More »

Во Албанија почна да се аплицира и четврта доза од вакцината против Ковид-19

Албанскиот технички комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, потврди дека има тренд на раст на нови случаи на заразени и ги информираше граѓаните дека може да примат и четврта доза од вакцината. Директорката на Институтот за јавно здравје и член на комитетот, Еугена Томини, по седницата, рече дека во последните две недели има зголемување на позитивни случаи ...

Read More »

Претседателот на Заедницата на Црногорците во Албанија, Маринко Цулафиц, освари средбата со Префектот на  Елбасан, Мајлинда Периу

На 01.07.2022 Претседателот на Заедницата на Црногорците во Албанија, Маринко Цулафиц, освари средбата со Префектот на  Елбасан, Мајлинда Периу. Префектот го запознав со тековната програма на здружението Заедницата на Црногорците во Албанија и можноста за идна соработка во рамките на оваа програма. Разговаравме и за голем број проблеми поврзани со црногорското малциство и другите малцинства кои живеат во градот Елбасан. Две од ...

Read More »

Отворен Балкан: Србија и Албанија заедно со Македонија ќе имаат заедничка дигитална туристичка платформа

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Татјана Матиќ, по средбата во Белград со министерката за туризам и животна средина на Албанија, Мирела Фурџи, изјави дека двете земји заедно со Македонија како дел од иницијативата Отворен Балкан ќе создадат заедничка дигитална платформа на туристичка понуда на овие земји. Министрите за туризам на Србија и Албанија најавија и создавање заеднички ...

Read More »

Рама потврди дека дел од новото пристаниште „Порто Романо“ во Драч ќе биде НАТО база

Албанскиот премиер Еди Рама на прес-конференција по враќањето од самитот на НАТО во Мадрид објави дека воен дел ќе има и пристаништето Порто Романо кај Драч, кое е планирано како комерцијално пристаниште. Порто Романо вообичаено треба да биде најголемото трговско пристаниште на брегот на Јадранското Море, а сега покрај трговското пристаниште треба да добие и воен дел. – Наскоро ќе ...

Read More »

Бериша: На 7 јули се отвора сезоната на протести за соборување на Рама

Поранешниот албански претседател, експремиер и актуелен лидер на крилото за обнова на албанската опозициска Демократска партија, Сали Бериша, соопшти дека протестот свикан од негова страна, ќе се одржи под мотото „Албанија во опасност – Не вели што ми треба мене?“. Бериша рече дека со протестот на 7 јули се отвора сезоната на протести кои се неопходност за соборување на монистичкиот ...

Read More »