Албанија

Албанија ќе се попишува во октомври, изјаснувањето за етничка и верска припадност и јазик по слободна волја

Пописот на населението и  домаќинствата во Албанија, како значајна статистичка операција, што беше одложена минатата година, поради пандемијата со Ковид-19,  ќе се спроведе во октомври годинава и ќе чини 16 милиони евра. Според директорката на секторот за социјална статистика, Мајлинда Нестури, точниот датум на почеток на пописот што треба да го одреди парламентот се очекува да трае 6 недели. Прибирањето ...

Read More »

Мета обвини дека депопулацијата на земјата е намерна антинационална агенда и повика на обединување

Албанскиот претседател во заминување, Илир Мета, преку објава на Фејсбук, реагираше на истражувачката сторија, објавена од Гласот на Америка, каде се наведува дека во изминатите шест 6 години Албанија ја напуштиле 220.000 граѓани. Според Мета, анализата која ја потврдува појавата на депопулација, но и намалувањето на работната сила, е уште една потврда дека постои намерна агенда која има тенденција да ...

Read More »

Рама: Сите на Балканот мислат дека се најстар народ, не е само ЕУ виновна

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не е виновна само ЕУ што не му подаде рака на регионот на Западен Балкан на неодамнешниот самит во Брисел. За време на дискусијата за потеклото и староста на балканските народи, Рама на шега ја спомна конкуренцијата на Грците и Албанците во тоа кој е најстар народ на Балканскиот Полуостров, пишува „Газета експрес“. На ...

Read More »

Рама: Овој свет со затворени граници и врати ни дојде преку глава

На албанскиот премиер Еди Рама се чини не му минала лутината кон ЕУ. Тоа го покажа и на отворањето на Конгресот на Светската федерација за кревање тегови што се одржува во Тирана. Овој свет ни дојде преку глава со граници, со затворени врати, со визи, со сертификати, изјави Рама на синоќешното отворање на конференцијата. Според него доколку некој посакува да ...

Read More »

Балкански барометар: Опаѓа поддршката за европската интеграција на Западен Балкан

Резултатите од Балканскиот барометар и Секјуриметар покажуваат дека 76 отсто од граѓаните на Западен Балкан ја поддржуваат соработката во регионот, а дека поддршката за европската интеграција опаѓа во споредба со претходните години – сега таа е 60 отсто. Исто така, 60 отсто од компаниите сметаат дека интеграцијата на шесте балкански земји би имала позитивно влијание врз нивниот бизнис, а 49 ...

Read More »

По пандемијата заживува албанскиот туризам, проблем недостиг на работници 

  Туризмот во Албанија, кој беше еден од најтешко погодените сектори за време на пандемијата, се чини дека брзо закрепнува.  Повикувајќи се на податоците на Институтот за статистика, ИНСТАТ, на албанска територија во април 2022 година влегле 832.920 лица, што споредено со истиот месец минатата година значи зголемување за 78,6 отсто.   Сметам дека двете години од пандемијата треба да се ...

Read More »

Албанија продолжи да увезува големи количини руска пченица

Албанија продолжи да увезува големи количини руска пченица од почетокот на војната во Украина, што ги зголеми стравувањата дека некои од купените парцели можеби се украдени од украинските магацини, објави веб-страницата „Егзит“. Србија, сојузник на Москва, и Русија продолжуваат да бидат најголеми снабдувачи на пченица во земјата, и покрај тврдењата дека трговците на големо се обидуваат да ги диверзифицираат своите ...

Read More »

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската Унија. Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите на Србија и Македонија за учество на претстојниот Самит на ЕУ. Денес опширно разговаравме со лидерите на Србија и Македонија за претстојниот Самит на ЕУ – напиша Еди Рама на Твитер. „Изгледа како уште едно „Не, извини!“. Она што на ...

Read More »

Директорот на Албанската управа за патишта, Бербери на средба со генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Рустеми

Директорот на Албанската управа за патишта, Евис Бербери, на средба со генералниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта на Македонија, Ејуп Рустеми разговараше за Коридор 8 проширувањето на патот Елбасан – Ќафасан и од граничниот премин Ќафасан – Струга. На средбата се разговараше за важноста од спроведувањето на овој проект кој ќе ги поврзе повеќе Албанија и Македонија ќе ...

Read More »

Почна дванаесто издание на Балканскиот филмски и кулинарски фестивал во Поградец

Почна дванаесто издание на Балканскиот филмски и кулинарски фестивал во Поградец, за 5 дена и ноќи, ќе бидат прикажани филмови изработени од разни балкански земји како Албанија, Македонија, Романија, Хунгарија, Турција, Хрватска, Србија, Грција, Косово, Црна Гора, Словенија. Поградец е  “Главен град“ на Балканот благодарение на овој настан што го организира годишно од Ено Милкани и Герта Кирку, со поддршка ...

Read More »