Албанија

Албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од еден милион долари и уапси двајца Италијанци (ВИДЕО)

На граничниот премин Хан Хоти, на албанско-црногорската граница, албанската полиција запленила фалсификувани чекови во вредност од милион долари. Уапсени се двајца италијанските државјани во чиј автомобил биле откриени фалсификуваните чекови. Фалсификуваните чекови се одземени како материјален доказ заедно со возилото, 1700 евра, печати и два мобилни телефона и се предадени на Обвинителството при Основниот суд од општата надлежност Скадар за ...

Read More »

Поддршка од Илир Мета: Победата на професорката Давкова ќе биде уште поубедлива

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на опозициската Партија на слободата, Илир Мета, „воодушевен е од вчерашниот изборен резултат на ВМРО-ДПМНЕ”. Вчерашниот резултат во Македонија јасно покажа дека нивното враќање ќе му даде друга уште повисока димензија,  на тој модел,  кој и ние треба да го следиме прилагодувајќи го на нашите услови, оценил Мета. Мета изразува убедување дека победата на ...

Read More »

Албански медиуми: Изборниот тек во Македонија во фер демократска атмосфера

Албанските медиуми контунирано информираат за денешниот прв круг од претседателските избори. Сите, без исклучок, посебна акцент ставаат на тоа дека во изборната трка за Претседател на државата, од седум кандидати двајца се Албанци. Медимите известуваа и за изборната кампања, а неколку телевизиски екипи го следат денешниот изборен тек. Граѓаните на Македонија денеска избираат Претседател на државата. Изборниот тек минува во ...

Read More »

Грчката влада ќе го кандидира осудениот градоначалник Белери за Европскиот парламент

Грчката владејачка партија направи особено спорен избор за учество на европските избори во јуни: Фреди Белери, затворениот новоизбран градоначалник на градот Химарa. Тој ќе биде кандидат на Нова демократија за изборите во Европскиот парламент. Затворањето на Белери е крупна тема во Грција бидејќи тој е етнички Грк, а тензиите меѓу Атина и Тирана околу неговото притворање сега се закануваат да ...

Read More »

Албанија ги вклучува дроновите „Бајрактар“ во откривање случаи на одгледување канабис

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска најави дека од идната недела ќе се користат беспилотни летала „Бајрактар“ за контрола на албанската територија и откривање случаи на одгледување канабис, што ќе го надополни воздушниот мониторинг од авионите на Guardia di Finanza. Тој најави дека 2024 година треба да биде година кога на „феноменот на одгледување и тргување со канабис ќе ...

Read More »

Поранешниот албански претседател, Илир Мета со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ: Од очекуваната победа бенефит ќе имаат сите граѓани

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, преку објава на социјалните мрежи изрази поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и убеденост во победата на партијата, на претстојните избори. Тој оценува дека со победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите Македонија ќе продолжи безбедно да чекори по евроатлантскиот пат и повторно Албанците ќе бидат клучна гаранција за тоа. Очекуваната победа на ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

По апсење на тројца функционери на општина Тирана, опозицијата протестира со фрлање молотови коктели кон институцијата

Опозицијата повторно одржа протест пред општина Тирана, каде бара оставка од градоначалникот  Ерион Велиај, по приведувањето на неколку функционери од општината инволвирани во корупција поврзани со случајот „5Д“, пренесуваат албанските медиуми. Протестот ескалираше, каде што демонстрантите се судрија со полицијата, а дел од нив дури и фрлаа молотови коктели кон општината. Пратениците од опозицијата  Албана Вокши, Фламур Нока, Клевис Балиу, Лучијано ...

Read More »

Фридом Хаус: Влошување на медиумите и граѓанското општество во Албанија

Фридом Хаус, со седиште во Вашингтон, во најновиот извештај „Земји во транзиција 2024: Регион соочен со силите на автократијата и демократијата“, објавен во четвртокот, нагласува дека демократијата во Албанија се соочила со голем број предизвици, особено за време на изборите на месец мај, што дополнително ја консолидираше доминантната позиција на владејачката партија. Во поглавјето за Албанија, Фридом Хаус укажува и ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија (ВИДЕО)

Министерот за внатрешни работи Таулант Бала денеска изврши увид на граничниот премин Ќафасан, кој ја поврзува Албанија со Македонија. Министерот Бала најави дека „Националниот територијален инспекторат ги расчистил просторите кај сите гранични премини, а со нивниот добар систем се занимава албанската Царинска управа“. Во меѓувреме, во видеото што го објави министерот за внатрешни работи, претставниците на граничниот пункт Ќафасан информираат ...

Read More »

На меѓународниот аеродром во Тирана во првите три месеци рекордни над 1,9 милиони патници

Рекордна бројка во првиот квартал Албанија забележала и во туризмот, ја посетиле над 1,7 милиони странски туристи. На меѓународниот аеродром во Тирана (ТИА) во првиот квартал од годинава забележан е рекорден број патници или 63,9 отсто повеќе споредено со истиот период минатата година. Според управата на аеродромот, во периодот јануари-март регистрирани се вкупно 1.910.616 патници, наспроти 1.166.000 патници, за првите ...

Read More »