Албанија

Во Албанија за пет години ветингот „отстрани“ 347 судии и обвинители

Во изминатите пет години, од кога почна процесот на испитување на потекло на имот, познат како ветинг, од правосудниот систем во Албанија, заминале 347 судии и обивнители. Независната комисија за оценка (КПК), разрешила 240, додека 107 поднеле оставки пред, на почетокот или за време на контролата на нивното богатство и професионалност. Според законот и доколку сами поднеле оставка не можат ...

Read More »

Поради насилното однесување казнети 4 албански пратеници

Комисијата за етика на по 10 дена исклучи од работата на албанското Собрание четворица пратеници од опозициската Демократска партија, приврзаници на Сали Бериша. Казната следува поради хаосот што го предизвикаа на понеделничка пленарна на која на дневен ред беше Нацрт-буџетот за идната година. Станува збор за пратениците Фламур Нока, Газмент Барди, Блеџон Налбати и Фламур Хоџа, кои и ја блокираа ...

Read More »

Пратениците активираа димни бомби, Рама ја напушти седницата (ВИДЕО)

Во тензична ситуација, во која не изостанаа ниту физички напади, димни бомби и со бројно присуство на припадниците на Националната гарда, денешната пленарна седница на албанскиот Парламент, на која на дневен ред беше Нацрт-буџетот за идната година, наместо маратонска расправа, заврши за пет минути. Опозициските пратеници приврзаници на Сали Бериша, како што и најавија, најпрво со столчиња ја блокираа говорницата, ...

Read More »

Албанија во 2024-та ќе го зголеми бројот на војници во мисијата КФОР

Новоименуваниот амбасадор на Албанија во Косово, Петрит Маљај, изјави дека од 2024 година неговата земја ќе го зголеми своето присуство во Косово преку мировната мисија на НАТО, КФОР, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната средба во средата со командантот на КФОР, Озкан Улутас, Маљај изјавил дека Албанија го смета Косово за свој најголем приоритет. Пријателска средба со командантот ...

Read More »

Здружението „Заедницата на Црногорците во Албанија“ слави 5 години од основањето

На 9 ноември 2023 година, здружението „Заедницата на Црногорците во Албанија“ – ЗЦГА, под покровителство на Ружица Рашович и Никола Судар, одржа тркалезна маса по повод 5-годишнината од основањето. Беа присутни Префектот на округот Тирана, Африм Ќендро, претседателот на Комитетот за национални малцинства, Константина Безијани, претставник на Дирекцијата за соработка со дијаспората и иселениците од Црна Гора, Зоран Ѓукановиќ, претставник ...

Read More »

Превртени столчиња и навивачки факли во Парламентот во Тирана

Прво пратениците на опозициската Демократска партија ја блокираа говорницата со превртени столчиња, а собраниското обезбедување внимаваше да не дојде до тепачка. Откако претседателката на Парламентот почна со седницата неколку опозициски пратеници запалија навивачки факли. И покрај хаотичната состојба мнозинството продолжи со усвојување на законите предвидени со дневниот ред. Предлозите на опозицијата беа отфрлени. Министерот за внатрешни работи Таулант Бала алармираше ...

Read More »

Бериша, обвинет за корупција не се појави на распитот пред Специјалното обвинителство

Поранешниот албански премиер Сали Бериша, обвинет за корупција поврзана со приватизацијата на поранешниот спортски комплекс „Партизани“, денеска не се појави на распитот пред обвинителите на Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција (СПАК). Во изјава за медиумите Бериша кажа дека нема да оди во СПАК, бидејќи тоа според него е кршење на Уставот и оти „нема насилник што ќе го ...

Read More »

Италија ќе гради мигрантски центри во Албанија

Италија ќе изгради центри во Албанија за да ги прими мигрантите кои пристигнуваат во Италија по море, рече премиерката Џорџа Мелони денеска (6 ноември), претставувајќи го планот со кој треба да се намалат бројките на мигранти што се речиси двојно се зголемија минатата година. Мелони рече дека албанските центри првично ќе бидат домаќини на околу 3.000 луѓе, кога ќе бидат отворени во ...

Read More »

Земјотрес во Албанија, почувствуван и на македонска територија

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала попладнево е регистриран на територијата на Албанија. Потресот бил во 14:50 часот  на длабочина од 10 километри со  епицентар во Видас на 10 километри од Елбасан, а е почувствуван и во Тирана и Драч. Засега нема информации за причинета материјална штета. Поради близината, земјотресот е почувствуван и на македонска територија, пред ...

Read More »

На воена вежба „Силен Балкан 23“ во Албанија се сообраа најелитните вооружените сили од Балканот

Во Албанија почна воената вежба „Силен Балкан 23“ со учество на специјалните единици на армиите на земјите од Балканот, што првпат се одржува во Албанија, објави министерот за одбрана Нико Пелеши. Најелитните единици на вооружените сили од регионот на Балканот, специјалните армиски сили, се собраа во Албанија за дополнително да ја зголемат регионалната соработка, но и преку зголемување на професионалното ...

Read More »