Албанија

На воена вежба „Силен Балкан 23“ во Албанија се сообраа најелитните вооружените сили од Балканот

Во Албанија почна воената вежба „Силен Балкан 23“ со учество на специјалните единици на армиите на земјите од Балканот, што првпат се одржува во Албанија, објави министерот за одбрана Нико Пелеши. Најелитните единици на вооружените сили од регионот на Балканот, специјалните армиски сили, се собраа во Албанија за дополнително да ја зголемат регионалната соработка, но и преку зголемување на професионалното ...

Read More »

Тепачка меѓу пратеници во албанскиот парламент (ВИДЕО)

Пленарната седница на албанскиот законодавен дом доцна попладнево почна со тензии, откако пратениците од опозицијата ја блокираа говорницата. Припадници на Националната гарда веднаш се распоредија околу говорницата, над која се и столчињата каде седат претставниците на Владата. Расправијата ескалираше со физичка пресметка, кога опозицискиот пратеник Бледион Налбати физички го нападна пратеникот од Социјалистичката партија Вулнет Сина. Веднаш потоа беше прекинат ...

Read More »

Најевтината авио-компанија на светот Рајанер од 31 октомври ќе лета и од Тирана

Авиокомпанија Рајанер, од 31 октомври ќе лета и од Тирана, ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама. Еди Рама вели дека со овој нов развој на настаните ќе се отворат работни места и ќе се обезбедат нови можности за летови од Тирана до европските метрополи. Авиокомпанијата „Рајанер“ е подготвена да започне со летови за Албанија на 31 октомври, по потпишувањето на ...

Read More »

Браинстер Албанија со стипендии ќе ги поддржи талентираните студенти да стигнат до посакуваната кариера во ИТ-индустријата

Стипендии од Браинстер Албанија за сите коишто сакаат да започнат кариера во ИТ-секторот. Со цел да ги поддржи талентираните студенти од Албанија да добијат квалитетно образование за вработување во ИТ-индустријата, едукативно-технолошка организација Браинстер Албанија нуди можност за стипендии. Преку овие стипендии, Браинстер Албанија овозможува два вида финансиска поддршка за запишување на Академијата за Front-End програмирање. Првата е целосна (со 100% ...

Read More »

Во недела се враќа зимското сметање на времето

Во недела на 29 октомври се враќа зимското сметање на времето. Тој ден ќе ги поместиме стрелките од 3 на 2 часот по полноќ и со тоа ќе добиеме дополнителен час за спиење. Компјутерите, мобилните телефони и другите современи уреди кои го покажуваат точното време автоматски ќе се „префрлат“ на зимско сметање на времето. Ако сè уште имате аналоген приказ ...

Read More »

РИКО објави отворен повик за регионални проекти за Младинскиот културен фонд на Западен Балкан

Фондот за Западен Балкан го отвори повик за предлози за регионални проекти. Планирани се за доделување со 3 лота: ЛОТ 1: СПАРК ФОНД 3.000 евра Посветен на културните практичари (поети, писатели, визуелни уметници, архитекти, танчери, актери, музичари, скулптори, дизајнери и други); ЛОТ 2: КУЛ УМЕТНИЧКИ НАСТАНИ 6.000 евра Посветени на младински ориентирани ГО и младински организации, и двете од областа на ...

Read More »

Медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите ќе имаат признаени дипломи во земјите од Западен Балкан

Професионалните квалифации и универзитетските дипломи на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите отсега ќе бидат признаени во сите земји од Западен Балкан. Ова е резултат на договорот што го потпишаа лидерите на земјите од Западен Балкан на Самиот на Берлинскиот процес во Тирана. Од потпишувањето на Договорот за признавање на квалификациите на медицинските сестри, ветеринарните хирурзи, акушерките и фармацевтите. ...

Read More »

Се одржа Берлинскиот процес во Тирана

„Самитот на лидерите кој се одржува во Тирана за Берлинскиот процес, кој за прв пат се одржува во една земја на Западен Балкан, односно во држава која не е дел од ЕУ. Во рамките на Берлинскиот процес беа потпишани неколку договори за соработка и за меѓусебно признавање на дипломите од земјите на Западен Балкан за здравствените работници и за енергетско ...

Read More »

За безбедноста на Самитот на Берлинскиот процес во Тирана ќе се грижат над 1.600 албански полицајци и гардисти

Албанската полиција и Националната гарда се подготвени да го гарантираат јавниот ред и мир и безбедноста пред, за и по одржувањето на Самитот на Берлинскиот процес што на16 октомври ќе се одржи во Тирана, изјави денеска заменик директорот на државната полиција, Сокол Бижга. Во присуство и на претставник на гардата, тој ги презентираше мерките, кои опфаќаат посебен режим на сообраќај, ...

Read More »

Министерството за Европа и надворешни работи ги советува албанските државјани да не патуваат во Израел

Врз основа на ситуацијата во Израел, Министерството за Европа и надворешни работи од вчера е во контакт со сите албански државјани кои живеат (работат/студираат) таму. Со цел да се осигураме безбедноста на нашите граѓани, ве молиме да ги објавите следните информации што е можно поскоро: Поради вонредната ситуација во Израел, ги известуваме албанските граѓани на следниов начин: Отворен е меѓународниот ...

Read More »