Албанија

Седум мигранти и возачот загинале во Албанија по пад на возило во река

Осум лица од кои седум мигранти загинале рано утринава во Албанија во сообраќајна несреќа предизвикана кога со возилото во кое биле се обиделе да ѝ избегаат на полицијата. Возачот Албанец ја изгубил контролата над возилото кај Прмет и тоа паднало во река, се наведува во соопштението. Според првичните информации од истрагата, албанска полициска патрола се обидела да го сопре возилото ...

Read More »

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден

Католиците во целиот свет, денес го слават Велигден, најголемиот и најстариот христијански празник кој се слави во спомен на воскресението на Христос, неговата победа над смртта и гревот. Вечерта пред Велигденската недела се слави Велигденското бдение, а многумина сметаат дека тоа е најбогатиот литургиски обред во Црквата. Во западното христијанство, подготовката за Велигден е пост. Таа трае четириесет дена и ...

Read More »

Албанската полиција спречи шверц на артефакти и икони

Украдените предмети, од археолошките паркови во Фиер, Ѓирокастро и Берат, ги продавале на странски државјани од Италија, Грција и Црна Гора, за вредност од 10.000 до 20.000 евра Полицијата во близина на градот Рогожина, спречила шверц на артефакти и икони и уапсила две лица во чие возило биле откриени истите. Во рамки на акцијата „Икони“ во возилото во кое биле ...

Read More »

Летно сметање на времето од недела 31 март

Летното сметање на времето започнува вo недела на 31 март 2024 година во два часот, кога со поместување за еден час нанапред времето во два часот ќе се смета како три часот. Летното сметање на времето завршува на 27 октомври во три часот, така што со поместување за еден час наназад времето во три часот, се смета како два часот. ...

Read More »

Од туризмот минатата година Албанија остварила приход од над четири милијарди евра

Податоците на Централна банка на Албанија потврдуваат дека во текот на 2023 година приходот од туризмот достигнал 4,1 милијарди евра, што е највисок износ остварен до сега, што е факт дека туризмот станува еден од најважните сектори на албанската економија, јави Ора њуз. Доколку се спореди со нивото на приходи во 2019 година, која важеше за најдобра година за туризмот, ...

Read More »

Одбиено барањето на Бериша да му се дозволи присуство на пленарни седници

Специјалниот апелациски суд во Тирана го одби барањето на лидерот на побројното крило на опозициската Демократска партија и поранешен премиер Сали Бериша да учествува на пленарните седници. Бериша побара да може да го  напушти домот, каде што е во „куќен притвор“, за да присуствува како пратеник на седниците на Собранието, но попладнево судот објави дека барањето е одбиено. Неговиот адвокат ...

Read More »

Мирните води на село Лин дел од Охридското Езеро го кријат најстариот езерски град во Европа 

Археолошките истражувања биле во рамките на регионалниот проект EXPLO, а еден од најважните резултати на проектот е што населбите на крајбрежјето на езерото во регионот се многу постари отколку што очекувале. Првите активности во рамките на проектот биле со партнери од нашата земја, а тесно соработуваат и со грчката страна од EXPLO. Од 2018 година почнале првите контакти со археолозите ...

Read More »

По налог на СПАК уапсен Јорго Горо, в.д. градоначалник на Химара

По налог на Специјално обвинителство против организиран криминал и корупција, СПАК, вчера доцна попладне,  уапсен е  вршителот на должноста градоначалник на општина Химара, Јорго Горо, за злоупотреба на службената положба. Судија на претходна постапка му одредил притвор, а на три лица одговорни во секторот урбанизам мерка домашен притвор. Едно лице е во бегство. Горо  интервенирал во отуѓување државно земјиште да ...

Read More »

Земјотрес од 5,3 степени по Рихтер ја погоди Црна Гора, се почувствува и во Албанија и Македонија

Во раните утрински часови, во 4 часот и 6 минути, Црна Гора ја погоди земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, кој беше почувствуван и цела Хрватска и Босна и Херцеговина, но и во Албанија и Македонија. Сеизмографите на Хрватската сеизмолошка служба забележаа силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтер. Според првите информации, епицентарот бил веднаш ...

Read More »

ЕУ и САД побараа од албанските политичари функционален парламент што поскоро

Претставниците на ЕУ и на САД во Тирана, побараа од албанските политичари преку дијалог да ја надминат ситуацијата во Парламентот, порачувајќи им дека тој „треба да биде во служба на граѓаните, а не на политичарите“ и оти очекуваат „функционален парламент што поскоро“. Во функција на тоа, Дејвид Визнер, вршител на должноста во американската Амбасада, остварил средба со претседателката на Собранието ...

Read More »