Албанија

Честитка до верниците со Исламска Вероисповед од Македонско друштво “Илинден“-Тирана

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана огранок Голо Брдо ви честита Фитер Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година се вели во честитката на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана огранок Голо Брдо  

Read More »

Утре парламентарни избори во Албанија

Tри ипол милиони луѓе со право на глас, според Централната изборна комисија (ЦИК), ќе гласаат за избор на новиот состав на Парламентот, а главната битка ќе ја водат трите најголеми политички партии: Социјалистичката, Демократската и Движењето за социјалистичка интеграција (ЛСИ), кои синоќа ги одржаа завршните изборни митинзи. Во пресрет на утрешните парламентарни избори денеска е предизборен молк во Албанија. На ...

Read More »

Повеќе анкети покажуваат дека 45 насто од граѓаните не покажуваат интерес за гласање во Албанија

Граѓанскиот форум,кого го сочинуваат група интелектуалции, побараа од албанските граѓани масовно да излезат на неделните парламентарни избори и да гласаат според сопственото убедување. Ова следува по објавените резултати од повеќе анкети кои покажуваат дека дури 45 насто од граѓаните, со право на глас, не покажуваат интерес да излезат на гласање. Поранешниот албански претседател,кој е дел од овој форум, Алфред Моисиу,оцени ...

Read More »

Внукот на Енвер Хоџа на суд поради шверц на кокаи

Албански обвинител побарал внукот на Енвер Хоџа и осуммина негови соучесници да бидат осудени поради шверц на кокаин. Обвинителот побарал од судот во Тирана Ермал Хоџа да биде осуден на 13 години затвор, а останатите, меѓу кои и двајца Колумбијци, да добијат казна затвор од 13 до 15 години. Хоџа и останатите обвинети беа уапсени во јануари 2015 година под ...

Read More »

Кривична пријава за изборни неправилности за премиерот Еди Рама

  Албанскиот премиер Еди Рама ја заработи првата кривична пријава во предизборната кампања поднесена од страна на Социјалистичкото Движење за Интеграција кое го тужи пред обвинителството премиерот со тврдење дека го прекршил законот кога ја поканил полицијата да земе гласови за неговата партија. Со овој чин, Рама ги прекршил законите кои забрануваат државната полиција да учествува во изборната кампања. Рама ...

Read More »

Последна недела од изборната кампања во Албанија

Почна последната недела од изборната кампања која е напната и со серија инциденти, со обвиненија од сите страни за купување на гласови, влегла во завршна фаза а проценките се дека е можно во недела 25 јуни никој да не биде победник бидејќи нема да има доволно за формирање на мнозинство во парламентот. Доколку се спроведе мирни и доверливи избори, суштински ...

Read More »

Мета: Остро критикува за нападите на симпатизерите на ЛСИ

Новоизбраниот  претседател и екс лидер на Движењето за социјалитичка интеграција (ЛСИ), Илир Мета, од Лежа каде што беше во посета на симпатизер на ЛСИ, кој синоќа бил нападнат, изјави дека „ќе го вооружи народот доколку полицијата не ги врзе овие загари“, посочувајќи на извршителите на нападот. Ви велам дека ќе го вооружам народот доколку полицијата не ги врзе овие загари, ...

Read More »

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на митинг на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) во Тирана

На покана на претседателот на Република Албанија и екс лидер на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски учествуваше на централниот митинг на Социјалистичкото движење за интеграција, придружен од претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко. Според политичките анкети (ЛСИ) ќе биде главен фактор за формирање на идна ...

Read More »

Претседателот на Македонска Алијанса Атанасоски имал неформална средба со албанскиот претседател

­ Претседателот на Македонска Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски денеска во Пустец, Албанија, оствари неформална средба со албанскиот претседател Илир Мета. Атанасоски на средбата со Мета разговарал за позицијата на Македонците во Албанија и за нивно целосно партиципирање во власта. Мета на средбата потврдил дека Македонците сигурно ќе бидат застапени во албанските институции во поголем број,  како што рекол, има и ...

Read More »

Мета: Ги отфрли дилемите за негово заминување од претседателската функција

  Илир Мета ги отфрли сите дилеми за негово можно заминување од претседателската функција. Напротив ќе ја искористи моќта како претседател по 24 јули  да не им дава декрет на премиер или министри кои, како што рече, го злоупотребуваат слободниот глас на граѓаните. Мета побара од техничкиот министер за внатрешни работи да ја стави под контрола полицијата бидејќи според него ...

Read More »