Албанија

Спогодба за соработка здруженијата на ветараните од Македонија и Албанија “Чекори за мир”

Здруженијата на ветараните од Република Македонија и од Република Албанија, преку нивните ограноци во Охрид, односно Пешкопеја – Долни Дебар, потпишаа Спогодба за соработка. За таа прилика во Пешкопеја, допатуваа од Скопје, генералите Тши и Николовски, додека од Тирана, делегацијата ја предводеше полковник Колонел Тома Кондури, претседател на асоцијацијата на ветераните на Албанија а во неа беше и секретарот на ...

Read More »

Полициска акција „Евро“ уапси три лица за фалсификувани евра во Тирана

  Во Тирана уапси три лица под обвинение за пуштање во промет на фалсификувани странски валути и за поседување оружје без дозвола. Во полициското соопштение се наведува дека во рамкиа на акцијата наречена „Евро“ се уапсни 35 ­годишен и 19­ годишен жител на Тирана и 27­ годишен жител на Пермет. Уапсените се осомничени дека околу два месеца во продавнци, бензински ...

Read More »

Грција блокираа албански контингент на НАТО

Грчката комунистичка партија и нејзините подмладок, во знак на протест против интервенцијата на НАТО во други земји, денес го блокираа конвојот од 20 возила и два автобуси на албанскиот контингент на контролниот пункт на НАТО, Полимилос, во близина на градот Кожани, во Северна Грција. Албанскиот контингент треба да се приклучи на остатокот од силите на НАТО, кои ќе учествуваат на ...

Read More »

Шверцувана марихуана преку Охридско езеро

  Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група“, се вели во соопштението од МВР.Во координација со надлежните одделенија од Романија, Албанија и Грција за борба ...

Read More »

На изборите во Албанија ќе учествуваат 18 политички субјекти

На парламентарните избори во Албанија., што ќе се одржат на 25 јуни, во трка за пратеничко место ќе учествуваат 18 политички субјекти. По спроведеното ждребување, под број еден на гласачкото ливче е Движењето за социјалистичка интеграција, под број два е Социјалистичката партија, додека Демократската партија е на шестото место на гласачкото ливче. На кандидатските листи  се и тројца Македонци. Васил ...

Read More »

Основан заеднички полициски центар на Црна Гора, Албанија и Косово

  Црна Гора, Албанија и Косово основаа заеднички центар за полициска соработка, кој треба да ја унапреди размената на информации и да ја зголеми безбедност на заедничките граници за да се исполнат шенгенските стандарди, соопшти црногорското министерство за внатрешни работи. Протоколот за основање на центарот го потпишаа министрите за внатрешни работи на Црна Гора и Албанија, Мевлудин Нухоџиќ и Дритан ...

Read More »

Демократската партија се бара смена на лидерот Луљзим Баша

Демокатска партија ги утврди кандидатските листи за парламентарните избори, „екплодираше“ незадоволството меѓу познатите личности во партијата, кои не се најдоа на истите. Дел од нив се Јозена Топали и Арбен Имами, кои јавно побараа смена на партскиот лидер Луљзим Баша. Тие кандидатските листи ги нарекоа „нула“, а Баша го обвинија дека договорот со социјалистичкиот лидер и актуелен премиер Еди Рама ...

Read More »

Фрлен прав во воздух повредени над 70 учесници на митинг на опозицијата во Албанија

Повеќе од 70 учесници на минтингот на Демократската партија на Албанија побарале лекарска помош поради иритација на очите и кожата, откако непознат прав бил фрлен во воздухот. Митингот се одржа вчера во Тирана на почеток на предизборната кампања. Министерството за здравство на Албанија соопшти дека 76 луѓе се пријавиле во болничкиот центар „Мајка Тереза“ со симптоми на труење, иритација и ...

Read More »

Илир Мета: Македонската заедница ќе биди застапена во сите државни институци во Албанија

На митингот на Социјалистичкото движење за интеграција во изборната единица Корча се обрати и Илир Мета, претседателот на државата и поранешен лидер на партијата, кој упати благодарност до Македонска Алијанса за европска интеграција (МЕАИ) што одлучела заедно со нив да настапат на изборите. Социјалистичкото движење за интеграција, во Корча ги претстави канидатите за пратеници за изборната единица на овој округ, за парламентарните ...

Read More »

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), составена од четворица членови, предводена од Италијанецот Паоло Корзини, ќе пристигне во посета на Албанија на 1 и 2 јуни, со цел да ја оцени предизборната кампања и политичката клима во земјата пред парламентарните избори закажани за 25 јуни. Според извори од Советот на Европа во Стразбур, делегацијата ќе се сретне ...

Read More »