Албанија

Полицијата бркаше глисер со марихуана во Јадранско море (ВИДЕО)

Италијанската полиција со помош на албанските и црногорските колеги уапсила двајца Албанци и запленила два тони марихуана по бркотница на глисер во Јадранското море. За време на операцијата „Тритон“, италијанските хеликоптери и патролни чамци откриле глисер кој пловел кон италијанските територијални води. Шверцерите на марухуана ја фрлале дрогата во море за да го олеснат глисерот и да и избегаат на ...

Read More »

Албанија ја заостри контролата на границите за да ја зачува визната либерализација

Албанската гранична полиција ги заостри контролите при излез од земјата на албанските граѓани со цел да го запре бранот на баратели на азил во Европската унија. Наредбата на генералниот директор на албанската полиција, Хаки Чако предвидува 14 препораки со кои полицајците на граничните премини ќе утврдуваат кој од граѓаните не ги исполнува условите за влез и престој во Шенген зоната. ...

Read More »

Македонска полицајци патролира во Албанија

Македонската полиција започна да патролираат во туристички градови на албанија по договор со албанските власти. Тие се наоѓаат во подрачјата каде има туристи од Македонија. “На патот Саранда-Ксамил , со колегите од македонската полиција за безбедноста на туристите, одлична соработка. “, објави aлбанската полиција.

Read More »

Италијански авиони откриваат локации со дрога во Албанија

Албанската полиција, заедно со специјалните италијански полициски сили, повторно почна акција за откривање локации засадени со дрога. Според албанското МВР, откривањето се врши со специјални авиони, кои ги фиксираат и откриваат локациите каде што се врши производство на дрога. Истите извори наведуваат дека во изминатите два дена, покрај старите многубројни локации, евидентирани се и нови засадени со марихуана. Акциите се ...

Read More »

Најмалку 30 повредени при експлозија во Албанија (ВИДЕО)

Најмалку 30 луѓе се повредени, од кои петмина потешко, при експлозија на гас во туристичкото место Велипоје во северозападна Албанија. Експлозијата, според тамошните медиуми, се случила во кујната на еден ресторан, на првиот кат од хотелски комплекс. Потоа избувнал пожар поради што интервенирале противпожарните служби. Извршена е евакуација на туристите во околината на комплексот, Велипоје е едно од омилените туристички ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари официјална посета на Република Албанија

  Министерот за надворешни работи  на Република Македонија, Никола Димитров оствари официјална посета на 25.07.2017 година во Република Албанија, на покана на својот домаќин шефот на дипломатијата на Република Албанија, Дитмир Бушати. На средбата, министрите разговараа за повеќе прашања од заеднички интерес, со акцент на интензивирање и зајакнување на политичката, економска и особено инфраструктурната и енергетската соработка. Воедно, министрите договорија ...

Read More »

Владите на Албанија и на Македонија со заедничка седница на есен во Поградец

Министрите за надворешни работи на Албанија и на Македонија, Дитмир Бушати и Никола Димитров по денешната средба во Тирана истакнаа дека двете земји немаат отворени прашања и сакаат уште подобра соработка како единствен сигурен пат кон евроатлантските интеграции. Тие најавија одржување заедничка седница на двете влади на есен годинава во Поградец на кој ќе се разговара за заеднички проекти. Бушати ...

Read More »

Илир Мета денеска стапува на функцијата претседател на Албанија

  Со заклетвата што ја даде пред народните избраници, Илир Мета и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија. Со свечената седница претседаваше потпретседателката, социјалистката Валентина Лескај.Во парламентот присуствуваа дипломатскиот кор, акредитиран во Тирана, претставници на сите верски заедници, како и други гости. Ја потврдувам мојата челична определба да го почитувам Уставот на Република Албанија, да служам во најдобар интерес на ...

Read More »

Италијанската полиција запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија

Италијанската полиција на морскиот брег, кај Молиси, запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија. Во акцијата се уапсени двајца албански државјани кои со моторен чамец ја транспортирале дрогата. Во меѓувреме грчката полиција запленила 85 килограми марихуана на патниот правец Арта-Месолоѓи,кај местото Сакула. Уапсен е 33-годишен Албанец кој дрогата ја транспортирал со автомобил со грчки регистарски таблички.  

Read More »

Француски полицајци ќе ја контролиа албанската граница

Француски полицајци на почетокот на семтември ќе започнат да вршат контроли на граничните премини на Албанија, со цел да се заштити злоупотребата на либерализацијата на шенген зоната од баратели на азил од страна на албанските државјани .Тие ќе помогнат на албанската полиција за да се стопира патувањето на малолетни деца во Шенген зоната но и возрасни од Албанија  кои бараат азил ...

Read More »