Албанија

Албанската влада побара помош од НАТО за гасење на пожари

Според министерот за внатрешни работи, Дритан Демирај, побарана е помош од хеликоптери поради недостапните места каде што се лоцирани пожарите.„Ние сме во постојан контакт со претставниците на НАТО и надлежните во Црна Гора и Грција“, изјави Демирај за албанските медиуми. Моментално, според албанските власти, во земјата дивеат 12 големи пожари, од кои шест се со големи размери. Најпроблематични се пожарите ...

Read More »

13 шумски пожари во Албанија

Одделот на албанската Цивилна заштита задолжен за вонредни состојби денеска соопшти дека во текот на изминатите 24 часа на територијата на Албанија избиле 13 нови шумски пожари. Во операциите за гасење на пожарите се ангажирани 50-тина пожарникари во 15 противпожарни возила, на кои им помагаат и припадници на полицијата и војската, како и доброволци и вработени во шумските служби. Во ...

Read More »

Италија обвинува дека Тирана не прифаќа 800 затвореници од Албанија

Италијанските власти ја обвинија Тирана дека не се придржува на спогодбата за прифаќање албански затвореници кои ги прекршиле законите во Италија, со цел дел од казната да ја отслужат во Албанија. Директорот на Секторот за осуденици на Италија, Санти Консолио за албанската телевизија ,,Топ Чанел“ изјави дека Тирана не прифаќа 800 затвореници дел од казната да ја отслужат во албанските ...

Read More »

Балканот средиште на џихадисти

Лаврдим Мухаџери лидер за албанските џихадисти кои војуваат во редовите на Исламска држава, е убиен во Сирија. Мухаџери стана познат по еден видео материјал на социјалните мрежи, во тој беше прикажан како обезглавува еден заложник во името на Алах. Тогаш тој изјави дека е горд затоа што му ја отсекол главата, пред да отпатува во родното село кај Качаник на границата ...

Read More »

Демократската партија се подготвува за избор на нов лидер

  Демократската партија на Албанија (ДПА) ги почна активностите за избор на нов лидер. Најголемата опозициска партија во Албанија убедливо беше поразена на парламентарните избори кои се одржаа на 25 јуни. Веднаш по изборите дел од членството на партијата побара оставка од претседателот Лулзим Баша. Во битката за претседател на ДПА ќе влезат сè уште актуелниот претседател Баша и поранешниот ...

Read More »

Рама: Нема да го бојкотираме инаугурацијата на Илир Мета

Албанскиот премиер Еди Рама во првиот настап во медумите по изборниот триумф, потврди дека социјалистичките пратеници на 24 јули ќе присуствуваат во Парламентот на церемонијата на полагање заклетва на новиот претседател на државата Илир Мета. Тој ги демантираше информациите во дел од медумите дека социјалистите ќе ја бојкотираат инаугурацијата. Рама исто така потврди дека нов претседател на Парламентот ќе биде ...

Read More »

Албанскиот парламент со најмногу жени во демократската ера

За првпат во него има 39 пратенички, што е највисоко ниво на застапеност на жените во законодаваниот дом на Албанија од 1992 година. Во новиот албански парламент по изборите на 25 јуни, од вкупно 140 пратеници, 39 се жени или 27,85 отсто. Најмногу избранички се од редовите на Социјалистичката партија – 22, Демократската партија има 11 пратенички, Движењето за социјалистичка ...

Read More »

Рама: Очекувам Албанија годинава да ги почне преговорите со ЕУ

Еди Рама е убеден дека Албанија годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европската унија. Ние немаме друга алтернатива. Очекуваме преговорите со ЕУ да ги почнеме оваа година. Но,нема да се изненадам и ако не ги почнеме. Не дека не ги исполнивме домашните задачи, туку затоа што не може многу да се потприме на ЕУ кога станува збор за ...

Read More »

Сопругата на Мета нов лидер на Социјалистичко движење за интеграција

Привремениот лидер на албанското Социјалистичко движење за интеграција, Петрит Васили синоќа се повлече од функцијата, по што е решено до одржувањето на партискиот конгрес со партијата да раководи Моника Круемади. Круемади е сопруга на актуелниот претседател на Албанија, Илир Мета, кој е основач на ЛСИ и беше нејзин лидер до пред два месеца, кога по изборот за шеф на државата ...

Read More »

Министерот за одбрана на Австрија предупредува: Балканот се исламизира

Австрискиот министер за одбрана, Ханс-Петер Доскоцил, предупредува од опасноста од растечкото влијание на исламот во земјите од југоистична Европа. “Гледаме исламизација на Балканот”, вели влијателениот политичар од редовите на австриските социјал-демократи за германски Die Welt и додава дека таквиот развој на ситуацијата е загрижувачки. “Силата и влијанието на ЕУ на Балканот бледее, додека од друга страна Турција и Саудиска Арабија го шират ...

Read More »