Македонци – Албанија

Македонското и другите малцинства во Албанија најавуваат декларација и бараат нов попис

Македонското и другите малцинства во Албанија ќе излезат со заедничка декларација за непризнавање на резултатите од пописот кај нашиот западен сосед и официјално ќе побараат спроведување на нова статистичка операција. Ова го најави претседателот на македонската партија МАЕИ. Во декларацијата ќе бидат наведени цврсти докази дека истите се фалсификувани и чиста манипулација и истакна дека ќе ја достават до сите ...

Read More »

Министерот Љутков го отвори 19. издание на фестивалот „Македонско културно лето“ во Општина Пустец

Министерот за култура и туризам, Зоран Љутков, вчеравечер во музејот посветен на албанскиот писател со македонско потекло, Стерјо Спасе, во селото Глобочани, Општина Пустец, Република Албанија, присуствуваше и се обрати на отворањето на 19. издание на фестивалот „Македонско културно лето“. Во своето обраќање, министерот Љутков истакна дека фестивалот на дело потврдува дека културата и јазикот што го зборуваме се поголеми ...

Read More »

Албанија ја исправи грешката на пописните резултати сега пишува Македонци

Институт за статистика денеска го корегираше името па наместо Северномакедонци како што беа запишани во пописните резултати сега пишува Македонци за сите оние албански државјани што се изјасниле како Македонци. Промената доаѓа по реакцијата на македонското Министерство за надворешни работи (МНР) и средбата на министерот Тимчо Муцунски со неговиот албански колега Хасани на форумот во Дубровник. Заедно со претседателот на ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана: Бројките за македонското национално малцинство се манипулирани и груб пописен фалсификат

Македонското друштво “Илинден“-Тирана остро реагира по објавените пописни резултати, кои се однесуваат на бројот на Македонците во Албанија. Не ги признаваме и со огорченост ги отфрламе прелиминарните пописни резултати во Република Албанија, кои ги сметаме за груб пописен фалсификат, по желба на Бугарија. Јавна тајна е дека Бугарија го контролираше пописот, што го потврдува и фактот дека во Бугарија за ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден”- Тирана упати честитка до Христијан Мицкоски за изборот за премиер на новата македонска влада

Македонското друштво “Илинден”- Тирана упати честитка до Христијан Мицкоски за изборот за премиер на новата македонска влада. Дозволете, во мое лично име,  како претставник на Македонците во Република Албанија, и во име на македонското друштво “Илинден”-Тирана, да Ви упатиме најискрени честитки по повод вашиот избор за претседател на Владата на Република Македонија, стои во честитката потпишана од Никола Ѓурѓај, претседател ...

Read More »

Mакедонска алијанса за европска интеграција: Не го признаваме пописот во Албанија бројките за македонското малцинство се манипулирани и фалсификувани

Mакедонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) како единствена партија која ги застапува интересите на македонската заедница во Албанија, изразува огорченост и непризнавање на објавените резултати од Пописот во 2023 година, нагласувајќи дека бројките за македонското малцинство се манипулирани и фалсификувани, изјави лидерот на партијата васил Стерјовски на прес-конференција во Корча. Од име на партијата порача дека македонската заедница не може ...

Read More »

„Друштво Преспа“: Албанската Влада легитимира пописен фалсификат за Македонците, дозволувајќи грубо мешање на Бугарија во внатрешните работи

Организацијата за заштита на правата на Македонците во Албанија „Друштво Преспа“, денеска соопшти дека како најстара македонска организација во Албанија формирана во 1991 година, ги отфрла прелиминарните пописни резултати во Албанија од минатогодишниот попис одржан од 18 септември до 30 октомври, па продолжен до 16 ноември, за бројот на Македонците и „Бугарите“ и ги смета за груб пописен фалсификат. Друштво ...

Read More »

Никола Ѓурѓај лично и ја врачи наградата „Илинден“ на редакцијата на „Нова Македонија“

Фото: Горан Анастасовски Земајќи ги предвид заложбите на весникот „Нова Македонија“ во афирмирањето на состојбите и потребите на македонското национално малцинство во Република  Албанија, но и во соседните држави, македонското друштво „Илинден“-Тирана одлучи да му ја додели оваа награда токму на нашиот весник. Наградата беше врачена лично од Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото. Никола Ѓурѓај, претседател на македонското друштво „Илинден“-Тирана, ...

Read More »