Македонци – Албанија

Македонско друштво “Илинден“-Тирана почна кампања „Главата горе – изјасни се дека си Македонец“

Македонско друштво “Илинден“-Тирана, пред престојниот попис на населението во Албанија, почна кампања под мотото „Главата горе – изјасни се дека си Македонец “. Во повикот кој попладнево го објави, друштвото ги повикува сите Македонци во Албанија да се „изјаснат дека се Македонци и да го зачуваат својот македонски идендитет“. Ги повикуваме Македонците во Голо Брдо, Мала Преспа, Гора, Врбник, како ...

Read More »

Мета од Пустец: Да овозможиме прекрасната македонска заедница да го зачува својот национален идентитет

Во Пустец попладнево беше одржан изборен собир на кој пред жителите се претстави кандидатот за градоначалник Панди Јани, а се обрати и лидерот на Партијата на слободата, Илир Мета. Овде живее една прекрасна заедница, за која, добро знаете имам посебна почит. И кога бев претседател на државата, Пустец беше општина која најмногу сум ја посетувал во мојот петгодишен мандат. И ...

Read More »

Гласајте за продолжување на реалните проекти, им порача на Македонците во Пустец актуелниот градоначалник Колефски

Актуелниот градоначалник на општина Пустец, Пали Колефски, кој повторно ја бара довербата на изборите на 14 мај ги повика жителите да не веруваат во лаги и манипулации на против кандидатот и да гласаат за „продолжување на реалните проекти”. „Почитувани мои сограѓани  безидејноста произведува лаги и манипулации, затоа драги мои на 14 мај да излеземе масовно и да продолжиме со реалните ...

Read More »

Кандидатот за градоначалник на Пустец Панди Јани вети Македонски културен центар во Шулин

Општина Пустец ќе добие Македонски културен центар (МКЦ) со седиште во село Шулин, вети Панди Јани, кандидат за градоначалник на оваа општина. Се прашувате зошто токму во Шулин? Затоа што Шулин е срцето на општината. Во овој МКЦ ќе бидат реализирани многу проекти од областа на културата и ќе претставува мало катче, каде младите од цела општина и пошироко ќе ...

Read More »

Македонскиот амбасадор во Тирана на средба со ОДИХР разговарал за учеството на Македонците на изборите во Албанија

Во своство на амбасадор на земја која претседава со ОБСЕ денеска во Амбасадата на Македонија во Тирана се одржала средба на амбасадорот Данчо Марковски со амбасадорката Одри Гловер, шефицата на набљудувачката мисија на ОДИХР, на која се разбоварало за претстојните локални избори во Албанија кои ќе се одржат на 14 мај. На средбата учествувал и заменикот на мисијата Стефан Краус. ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод Фитер Бајрам

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитки по повод големиот муслимански празник Фитер Бајрам. Почитувани верници со исламска вероисповед во Република Албанија, во нашата матична земја Македонија и во целиот свет, честитки по повод големиот празник Фитер Бајрам. Нека е честит и вековит. Ваквите големи празници не потсетуваат дека без разлика на потешкотиите кои ни се издигнуваат како животни препреки, секогаш треба да чекориме по ...

Read More »

На Универзитетот во Корча од идната академска година ќе може да се изучува македонскиот јазик и култура

Од идната 2023/2024 академска година на Универзитетот “Фан С. Ноли” во албанскиот град Корча, на катедрата за албански јазик ќе може, како подпредмет(по избор) да се изучува македонскиот јазик и култура. Ова го соопшти Јонела Спахо, деканка на Педагошкиот факултет во Корча при посетата на Пустец,  претставувајќи ја новата програма „Албански јазик и книжевност и јазикот и култура на малцинствата”. ...

Read More »

Екипата од Туминец победник на велигденскиот фудбалски турнир на Општина Пустец

Фудбалската екипа од село Туминец е победник на овогодинешниот турнир што се одржа во Долна Горица, Општина Пустец, Младите фудбалери од Туминец беа подобри во финалето против екипата на Пустец. Фудбалскиот турнир организиран од Општина Пустец традиционално се одржува по повод големиот празник Христовото воскресение Велигден, кога Македонците, кои живеат и работат во други земји, главно во соседните, се враќаат ...

Read More »

Двајца Македонци кандидати за градоначалник на Општина Пустец

  Двајца Македонци се кандидати за градоначалник на Општина Пустец, областа Мала Преспа на локалните избори во Албанија, кои ќе се одржат на 14 мај, каде мнозинство е македонското население. Актуелниот градоначалник Пали Колефски  како заеднички кандидат на владејачката Социјалистичка партија и Македонска алијанса за европска интеграција, вели дека очекува голема поддршка од граѓаните и победа за да се реализираат ...

Read More »

Коалицијата „Заедно победуваме“ ја започна изборната кампања во Пустец со промоција на Панди Јани за градоначалник

Коалицијата „Заедно победуваме“ предводена од Партијата на слободата на поранешниот албански претседател Илир Мета, ја започна изборната кампања во Пустец, со промоција на Панди Јани за градоначалник и членовите за 15 члениот општински совет. Во Пустец го промовираме идниот градоначалник на општината, Панди Јани и со структурите на Заедничкиот штаб на Коалицијата „Заедно победуваме“, на која учествува и пратеникот Едмонд ...

Read More »