Македонци – Албанија

Македонците во Албанија според традициите го одбележаа Воскресението Христово – Велигден

Најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден беше одбележан насекаде низ Албанија каде живеат православни Македонци, како во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови Тирана, Корча, Подградец, Елбасан, Драч и други градови. На Велигден, Македонци во Албанија славеа со своите најблиски, во домашна атмосфера и со богата трпеза, додека прославата на празникот започна на Велики четврток уште пред изгрејсонце ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Тирана по повод големиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден

Среќен Воскресението Христово – Велигден Христос Восресна! Навистина Воскресна! Почитувани Православни верниците во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви го честита Воскресението Христово – Велигден со желба да го славите во текот на многу следни години. Како православни верници, Велигден нè потсетува на моќта на Христовото Воскресение, аво нас ја буди надежта која ...

Read More »

Коалицијата на МАЕИ и Социјалистичка партија ја започнаа изборната кампања во Пустец со промоција на Пали Колефски за градоначалник

Во Пустец, коалицијата на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и Социјалистичка партија, ја започнаа изборната кампања со промоција на Пали Колефски за градоначалник на општината. Заблагодарувајќи се на Македонците во Албанија за големото присуство на неговата презентација, Колефски се осврна на сите реализирани проекти во изминатите четири години. И во наредните четири години ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка по повод верскиот празник Велигден до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и до православните верници. Имам чест од име на македонското национално малцинство во Албанија преку друштвото “Илинден”-Тирана да ја упатам оваа велигденска честитка до Вашето блаженство, до Синодот на нашата македонска Архиепископија, сите митрополии, епископии и епархии, до свештенството и до сите православни ...

Read More »

Јани ги повика граѓаните слободно да го дадат својот глас на локалните избори во Албанија

Кандидатот за градоначалник на единствената македонска општина во Албанија Пустец, Панди Јани обвини дека актуелната локална власт започнала да врши притисок врз општинската администрација и ги повика граѓаните да не плашат и слободно да го дадат својот глас. Локалните власти исплашени од поразот што им следува на 14 мај, започнаа да вршат притисок врз општинската администрација. Ги повикувам сите вработени ...

Read More »

Префектот на Корча во посета на Општина Пустец со најава за нови проекти

Префектот на округот Корча, Нертил Јоле денеска заедно со неговиот заменик Хенрик Руси беа во посета на Општина Пустец. На средбата со градоначалникот Пали Колефски меѓу другото разговарано е за продолжување на веќе започнатите и реализација на нови проекти. Се сретнав со менаџерскиот тим на општина Пустец, каде работата во изминатите четири години на градоначалникот Пали Колефски е гаранција да ...

Read More »

Прво место за Кристиан Стојани од Мала Преспа на трка 5 км во Хамбург

Во Хамбург, Германија се одржа 42-то издание на трката ,,Insellauf’’, која се состоеше од три десциплини, односно, полумаратон, 10км и 5 км. Кристиан Стојани од Мала Преспа, кој сега живее во Германија, учествуваше на оваа трка на која учествуваа 2500 атлетичари. Стојани трчаше на 5 км и се најде највисоко на пиедесталот, додека исходот од истата, односно резултатот, кој Стојани ...

Read More »

Поздрав од Македонците во Албанија, Косово и Македонија до бугарските фалсификатори

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ја следи состојбата со бугарската политика во Република Албанија и пошироко. Нашиот заклучок дека долги години во Република Албанија, Република Македонија и Република Косово од страна на Република Бугарија се врши невиден атак за асимилација на Македонците и нивното бугаризирање, сè уште е актуелен. Ваквата политика на бугарските власти го темелат на бројот на поднесени барања за ...

Read More »

Доктор Коламовски: Желбата да им помогнам на моите Македонци ме врати во родниот Пустец

По 32 -годишниот престој во Македонија доктор Нико Коламовски се вратил во неговиот роден крај Пустец, да се грижи за здравјето на своите сограѓани. „Се чувствувам добро, се чувствувам на моето место, затоа се вратив. Повеќето тука се лица над 70 години кои не можат да се движат. Децата не им се тука. Се обиидуваме да помогнеме колку што можеме“ ...

Read More »