Македонци – Балкан

ОМО “Илинден”- Пирин му одговори на европратеникот Ковачев

Набљудуваме природна ескалација на неприродниот процес кој Бугарија ѝ го наметна на Македонија, а македонските влади спротивно од секој разум и достоинство го прифатија. Откако се поставија барања Бугарија да биде ослободена од вина за судбината на македонските евреи, да не биде нарекувана окупаторска, а ниту фашистичка за својата улога како фашистички окупатор во Втората светска војна, логично во ова ...

Read More »

Македонците во Бугарија му оддадоа почит на Македонскиот револуционер Гоце Делчев во Благоевград

По повод 150 годишнината од раѓањето на Македонскиот револуционер и апостол на Македонското револуционерно движење Гоце Делчев, Мкедонците од Бугарија одадоа почит положувајќи свежо свеќе на неговиот споменик на плоштадот „Македонија“ во Благоевград, Пиринска Македонија. Претставници на Обединетата македонска организација „Илинден“, како и на Културно-просветното и спортско друштво „Светилник“, чиј претседател е македонскиот активист Атанас Кирјаков, му се поклонија на ...

Read More »

Партија на турско малцинство во Западна Тракија во посета на припадниците на македонското малцинство во Егејска Македонија

На 3 февруари 2022 година, претседателот на Првата и единствена политичка партија на муслиманското турско малцинство во Западна Тракија, Чигдем Асафоглу се сретна со претставниците на македонското малцинство Евгенија Нацулиду и Архимандритот Никодим Царкњас, основачите на „Крсте Мисирков“ на „Движењето за промоција на македонскиот мајчин јазик“, кое делува на македонското малцинство во областа Воден. На средбата, која ја одржаа во пријателска атмосфера, се ...

Read More »

ОМО “Илинден”-Пирин до Радев: Не сме сепаратисти доста со клевети и лаги за Македонците во Бугарија

Не можеме, а да не реагираме на неодговорните изјави на претседателот на Бугарија Румен Радев за наводните „сепаристичките ставови и претенциозните тврдења за малцинство од личности кои се сретнале со претседателот Стево Пендаровски“, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”-Пирин на денешната изјава на Радев по средбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски со претставници на повеќе организации на Македонците од Бугарија. Oд средбата на ...

Read More »

Совет на Европа: Бугарија не ги почитува правата на малцинствата

Бугарија не постигнала значителен напредок во главните области што го загрижуваат Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), вклучително корупцијата на високо ниво, слобода на медиумите, правата на малцинствата, говорот на омраза и насилство против жените, се наведува во извештајот на известувачот на ПССЕ, Микаел Аструп Јенсен за исполнувањето на обврските на земјите под мониторинг, преземени со членството во Советот ...

Read More »

Македонија да не се откажува од Македонското малцинството во Бугарија и да бара реципроцитет од Софија

На 28 јануари делегација составена од 8 претставници на една партија и 4 организации кои се застапуваат за правата на бугарските државјани со македонска свест и самоопределба, македонското малцинство во Бугарија се сретнаа со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски. На средбата тие му ја дадоа својата заедничка писмена позиција и му изложија серија проблеми со кои се соочуваат тие, заедно ...

Read More »

Општина Драгаш интензивно го расчистува снегот екипите на терен

Општинската служба за одржување на патиштата во координација со потпретседателот на општина Драгаш Ресул Фетаху и директорот на јавната администрација Ветим Рамадани во касните вечерни часови, почна со  отстарнување на снегот во Општина Драгаш, областа Гора. Како што изјави за порталот Горапрес потпреседателот на општината Ресул Фетаху, покрај работниците од Општината Драгаш кои се сезонски ангажирани за одржување на локалните ...

Read More »

Поранешниот министер за Европа и актуелен пратеник во германскиот Бундестаг Михаил Рот бара Бугарија да го признае македонското малцинство

Поранешниот германски министер за Европа и актуелен пратеник во германскиот Бундестаг, Михаил Рот, е последниот од големата низа влијателни светски политичари што бараат од Софија да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права и да го признае македонското малцинство. Наспроти упорното игнорирање на постоењето на македонското малцинство во Бугарија и на многубројните пресуди, одлуки и укажувања на надлежните ...

Read More »

Бугарија е обврзана да ги спроведува пресудите од судот во Стразбур за македонското малцинство во Бугарија 

Вчерашната изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков за непостоење на македонско малцинство во Бугарија тешко дека може да значи нов почеток во односите меѓу двете земји. Петков бара Бугарите да влезат во македонскиот Устав, а притоа изјавува дека нема што да се разговара за некакво македонско малцинство во неговата земја, кога такво нешто не постои. Не веруваме дека како дипломец на Харвард Петков не ...

Read More »

Омо “Илинден”-Пирин: Македонско малцинство во Бугарија има и ќе има

Колку е апсурдно чувството да се кажуваат очигледни лаги, во кои никој, освен измамените граѓани на Бугарија, не верува, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”– Пирин за изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков за македонското малцинство во Бугарија. Ви ја пренесуваме реакцијата во целост „За жал, со изјавата дека во Бугарија нема македонско малцинство, бугарскиот премиер Кирил Петков, се ...

Read More »