Македонци – Балкан

Бугарија е обврзана да ги спроведува пресудите од судот во Стразбур за македонското малцинство во Бугарија 

Вчерашната изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков за непостоење на македонско малцинство во Бугарија тешко дека може да значи нов почеток во односите меѓу двете земји. Петков бара Бугарите да влезат во македонскиот Устав, а притоа изјавува дека нема што да се разговара за некакво македонско малцинство во неговата земја, кога такво нешто не постои. Не веруваме дека како дипломец на Харвард Петков не ...

Read More »

Омо “Илинден”-Пирин: Македонско малцинство во Бугарија има и ќе има

Колку е апсурдно чувството да се кажуваат очигледни лаги, во кои никој, освен измамените граѓани на Бугарија, не верува, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”– Пирин за изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков за македонското малцинство во Бугарија. Ви ја пренесуваме реакцијата во целост „За жал, со изјавата дека во Бугарија нема македонско малцинство, бугарскиот премиер Кирил Петков, се ...

Read More »

Честитка од Единствена горанска партија ајирлија нека вије Нова година 2022

Во име на партијата Единствена горанска партија на сите припадници на Македонско-Горанската заедница на Косово им го честитам Нова година 2022 година, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! Како и секогаш, Нова година носи радост во нашите домови. Сакајќи да ги поминеме деновите на Нова година со радост и бериќет, во време кога сè уште трае пандемијата на вирусот Ковид-19, наша должност ...

Read More »

Стојко Стојков за „Пресинг ТВ“: Зошто е толку тешко Радев и Бугарија да признаат македонското малцинство?

Македонците во Бугарија реагираат на изјавата на претседателот Румен Радев кој ги праша македонските власти зарем било толку тешко да „додадете еден, единствен збор – „Бугари“ во Уставот на Република Македонија“. Стојко Стојко од партијата ОМО “Илинден”-Пирин прашува не е ли бесрамност вакво прашање да поставува лидер на земја која во својот услов нема ставено нема ставено ниту едно малцинство ...

Read More »

Општина Драгаш: Врнежиите од снег предизвикаа дефекти во електричната мрежа

Снегот што падна за време на викендот на подрачјето на општина Драгаш областа гора создаде нови невољи за работниците на патиштата, но и за жителите на оваа општина. Прво силен дожд, а потоа и снег, кој се залепи за електричната мрежа, предизвика големи дефекти во општина Драгаш. Вчера во текот на денот готово целото подрачје на општина Драгаш беше без ...

Read More »

Во Сомбор одржана македонска образовна недела во рамки на српско-македонската културна размена

Во рамки на шестата Активна српско-македонска културна недела (СРМА) во Сомбор се одржа Македонска образовна недела во западнобачкиот округ за македонската историја, јазик, книжевност и музика, јави дописникот на МИА од Белград. Организатор на македонската образовна недела беше Здружението на Македонци од Западнобачкиот округ ПЕЛА, а беше финансиски поддржана како проект од страна на срското Министерство за човекови и малцинаски ...

Read More »

ОМО “Илинден”-Пирин бара истрага од ЕУ за давањето бугарски државјанства преку фиктивни адреси

Партијата на Македонците во Бугарија, ОМО “Илинден”-Пирин утринава изрази најдлабоко сочувство на блиските и пријателите на 46-те загинати македонски државјани на автопатот Струма. Оттаму велат дека не можат да не искажат сериозна загриженост и за некои од информациите кои испливаа покрај оваа трагедија. Седиштето на компанијата превозник „Беса Транс“ според објавеното во медиумите е регистрирано во Ќустендил, на домашна адреса ...

Read More »

Стојков: Во Бугарија последниот реален попис беше во 1956 година

Стојко Стојков од ОМО “Илинден”-Пирин за Канал 5 вели дека не очекуваат промени во бугарската политика и по изборите кај нашиот источен сосед. Стојков вели дека во Бугарија последниот реален попис бил во 1956 година. Очекуваме промена на бугарските позиции кон Македонија, но не и кон Македонците во Бугарија, вели тој и додава „Стравуваме дека ќе бидеме заборавени“/www.kanal5.com.mk

Read More »

Организациите на Македонците во Бугарија пописот спроведен без посебна графа Македонец и во услови на страв резултатите не ги признаваме

Организациите на Македонците во Бугарија излегоа со став во врска со спроведениот попис во државата во кој се наведени серија слабости и пропусти со кои е оневозможено слободното изразување на нивната самоопределба како Македонци. Според објавеното соопштение, пописот прво е спроведен без посебна графа „Македонец“ и во услови на официјална политика на негирање на малцинството и третирањето на самоопределбата Македонец ...

Read More »