Македонци – Свет

Екслузивно: Се отвори македонски Културно – информативен центар во срцето на Истанбул

Во Истанбул, Турција денес е отворен Културниот центар на Македонија, на свеченото отворање присуствуваа, министерот за култура на Македонија, Хусни Исмаили, Звонко Муцунски, амбасадор на Македонија во Анкара, Актан Аго, генерален конзул на  Македонија во Истанбул, Хајдар Али Јилдиз, градоначалникот на Бејоглу и Серхат Кула, директорот на институтот „Јунус Емре“ во Скопје. „Согласно договорот, македонската страна го доби правото на ...

Read More »

МПЦО Свети Климент Охридски – Берлин свечено прославен храмовиот празник

МПЦО Свети Климент Охридски – Берлин вечено го прослави својот патронен празник и со Македонска вечер со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, Света Литургија во чест на празникот а во присуство на голем број верници од Берлин и околина и Македонци од Албанија. По Светата литургија се изврши и благословување на славскиот леб припреман од кумот.  Дечињата  ја ...

Read More »

Директорката за социјални медиуми на Македонското движење за човекови права од Канада битката за името никогаш нема да запре

Директорката за социјални медиуми на Македонското движење за човекови права од Канада (ММДЧП) вели дека битката за враќање на името никогаш нема да запре. “Моето семејство е од Буф и Клабучишта во Егејска Македонија. Грција ги смени имињата на овие села во „Акритас“ и „Полиплатанос“ како дел од нивниот обид да избришат се што е македонско. Моето семејство се уште ...

Read More »

Македонецот Борјан Пановски за 18 дена го преплови Атлантикот

  Македонецот Борјан Пановски, кој беше дел од седумчлениот екипаж на крузерот „бенето 57“, долг 17 метри, наречен „Истриа“, го преплови Атлантски Океан, во рамките на трансатлантската регата „АРЦ 2019“, која се одржува секоја година на крајот од ноември и е долга околу 5.000 км. Екипата на Пановски, која стартуваше од Лас Палмас на Канарските Острови на 24 ноември, вчера ...

Read More »

Македонската градоначалничка во Мелбурн мета на закани од грчка страна 

Македонката Емилија Стерјова, градоначалничка на општината Витлси во Мелбурн, деновиве се соочува со притисоци и закaни од грчката заедница во Мелбурн – објави порталот „Фаланга” Причината за заканите е нејзиното учество на прославата на 28-та генерација матуранти на училиштето по Македонски јазик во Мелбурн, како и фотографиите со македонското шеснаесеткрако сонце од Кутлеш, со кое Стерјова играла на оро, пишува порталот. ...

Read More »

Николов бара средба со канадскиот премиер Трудо, да каже зошто се приклучил на притисокот врз Македонците   

Лидерот на Македонското Меѓународно движење за човекови права од Канада, Бил Николов јавно бара средба со канадскиот премиер Џастин Трудо. Николов објавува фотографија од неговиот татко пред да ја напушти Егејска Македонија и замине во Канада. Тој очекува Трудо да објасни зошто ја напуштил канадската политика кон Македонија и се приклучил на притисокот врз Македонците. “Татко ми, на последниот ден ...

Read More »

Македонската асиоцијација “Илинден 1903” од Кантле, (Нормандија) во Франција организира дочек на Православна Нова Година – Василица 2020 година

Македонската асоцијација “Илинден 1903” од Кантле (Нормандија) во Франција организира забавна вечер за Православна (Стара Нова Година, Василица) 2020. На прославата ќе настапи фолклорната група на француско-македонската асоцијација“Илинден 1903” со македонски песни и ора. Влезницата е 6 евра за членови на друштвото и 10 евра за тие кои не се членови (за деца под 12 години влезот е бесплатен) со ...

Read More »

Хунзите стар народ со Македонска крв кои потекнуваат од Античките Македонци

Хунзи (Хунзите се потомци на војската на Александар Македонски кога го следел патот на сонцето) стар народ со Македонска крв кои потекнуваат од Античките Македонци, 22 века го имаат конзервирано својот архаичен начин на живеење, но наспроти тоа се многу современи и 90% писмени. Живеат во најегзотичната долина во Северен Пакистан од каде има најубав поглед на величествените планини и ...

Read More »

Николов: Бара средба со претседателот на САД, Трамп да разговара за Македонија

  Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада, Бил Николов во своето најново обраќање вели дека претседателот на САД, Доналд Трамп, треба да се сретне и разговара за Македонија со луѓе како него кои ја бранат Македонија од патриотски причини, а не како политичарите кои без поговор исполнуваат се што САД ќе побараат од нив, притоа не грижејќи ...

Read More »

Македонскиот јазик и култура влегоа како дел од наставата програма на Нов Јужен Велс

Новата наставна програма за изучување на Македонскиот јазик во училиштата во Нов Јужен Велс, вчера, свечено им беше предадена на претставниците на “Македонскиот просветно-училишен одбор на Нов Јужен Велс”, во седиштето на Националното тело за стандарди во образованието. Македонскиот јазик е еден од петте јазици, за кои беше изработена официјална програма, а по која учениците во државата ќе го изучуваат ...

Read More »