Македонци – Свет

Министерот за имиграција на Австралија на посета на Македонско училиште “Филип Втори” во Сиднеј

Училиштето за македонски јазик Филип Втори во Пикхрст беше домаќин на високиот гостин од австралиската влада министерот за имиграција и мултикултура г-н Дејвид Колман. Министерот се интересираше за работата на ова училиште и ги посети сите паралелки на македонски јазик. Министерот беше воодушевен од работата и организираноста на македонското етничко училиште . Македонското етничко училиште Филип Втори е добитник на ...

Read More »

Николов: Да бев кандидат за премиер на Македонија ќе прогласив крај на илегалниот, наметнат преспански договор

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада, и еден од нај големите и највлијателните македонски активисти во дијаспората Бил Николов со апел со Македонскиот. “Јас да бев кандидат за премиер на #Македонија, немаше да молам да бидам прифатен од нашите угнетувачи. Немаше да давам услови под кои би го бранел името или да велам дека тоа ќе биде тешко. Просто ...

Read More »

Јубилеен концерт на Македонско друштво “Македонија”- Швајцарија

На 23 ноември 2019 година, сабота, Македонското друштво “Македонија” од Ешалан организира јубилеен концерт со групата Енерџи бенд и Ѓоко Јовиќ. Концертот ќе се одржи во Поли-Пите со почеток во 19 часот на адреса Route d’Echallens 19, 1041 Poliez-Pittet. Генерален спонзор на забавата е AGV TONI SA, 1052 Cugy, кој за гостите приредува пријатни изненадувања за 1 франк – 3 ...

Read More »

Македонски клуб “Илинден”-Лацен, Хановер со ново раковоство

Македонски клуб “Илинден”-Лацен, Хановер на редовно годишно собрание што се држи на 17.11.2019 година за мандадниот период 2019 – 2020 година за Претседател на Македонски клуб “Илинден”-Лацен, Хановер е избран г-дин Живко Лазаров, за потпретседател г-дин Васе Трајков, благајник г-дин Ване Петров, за секретар г-дин Стевче Ангелкоски. Македонски клуб “Илинден”-Лацен, Хановер ќе работи на заштита на етничкиот, јазичниот, културниот и верскиот идентитет на Македонците во ...

Read More »

Роденденска прослава за четиригодишнината од формирањето на Македонското здружение Аминта од Виторио Венето

Македонското здружение Аминта од Виторио Венето, по повод четиригодишнината од формирањето, организира годишна роденденска прослава на 23 ноември (сабота) со почеток од 16.00 до 22.00 часот.. Поканети се сите членови на Македонското здружение  Аминта и пријателите на Македонија. Роденденската прослава ќе се одржи во Ареа Фендер, на улица виа Дел Мерил 13 во Виторио Венето. За добро расположение на присутните ...

Read More »

Николов: Mакедонско име, идентитет и историја не се монети за поткусурување со кои ќе си играат нашите политичари

Претседателот на Македонското Меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Канада, Бил Николов упати прашање до политичарите и новинарите во Македонија кои безаргументирано продолжуваат да го бранат срамниот преспански договор. Политичарите и новинарите кои го поддржуваат анти-македонскиот „Преспански договор“ кога ги читаат моите колумни за правото на Македонците да постојат не можат да ми посочат ниту еден аргумент против. Ги ...

Read More »

Промоција на делата „Александар Македонски“ и „Македонците во светот“ во Кембриџ

На 10 ноември 2019 години во салата на МПЦ „Света Богородица“ во Кембриџ, Онтарио се одржа промоција на публикациите „Александар III Македонски“, дело на Славе Катин и Георги Бранов и „Macedonians in the World“ (Македонците во светот, чиј автор е Славе Катин. Историскиот роман „Александар Македонски“ чиј рецензенти се д-р Владан Велков и Александар Донски,  е луксузно издание на Книгоиздателството ...

Read More »

Изучувач на македонскиот јазик меѓу победниците на “Националниот натпревар по јазици на СБС за 2019”

Учејќи го македонски јазик со цел што подобро да комуницира со својата баба, сега, во раните 40-ти години, Лидија Вељановски од Нов Јужен Велс, ја доби наградата во категоријата возрасна група над 18 години, на годинешниот “Национален натпревар по јазици на СБС”. Оваа Австралијка со македонско потекло, е една од петте победници избрани во пет возрасни категории, а засновани на ...

Read More »

Македонката Емилија Стерјова избрана за прва жена градоначалник на Витлси-Мелбурн

  Емилија Лиза Стерјова е избрана за најмлад градоначалник жена на општината Вителси во градот Мелбурн, Викторија. Емилија Лиза Стерјова за првпат беше избрана за советник во Советот на Општина Вителси во ноември 2016 година и е досега најмлада избрана советничка во Советот на општината. Од ноември 2017 до ноември 2018 година Емилија Стерјова беше заменик на градоначалникот на општина ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Јас сум Македонец, а не нешто новосоздадено

Доколку анти-македонските аргументи на Западот се применат на секаде, тогаш сите држави кои прогласија независност по падот на Железната завеса – и нивните народи – би требало да се прогласат за „новосоздадени“. Би требало да се каже дека и тие немаат историја пред 19991 година. Ерменскиот геноцид не се случил бидејќи тогаш немало Ерменци. Безимени, непостоечки не-луѓе биле масакрирани од ...

Read More »