Македонци

Годишно собрание на Македонското здружение “Вардар” од Ниш

Во големата сала на месната заедница “Чаир” во Ниш, се одржа редовното годишно собрание на Македонското здружение “ВАРДАР” од НИШ. Членовите на Македонското здружение “ВАРДАР” усвоија извештај за работа и завршна сметка на здружението за 2016 година и донесоа програма за работа во 2017 година. Измина плодна година со активности на здружението и се надеваме на уште повеќе активности годинава. ...

Read More »

Ден на Националниот парк Шебеник – Јабланица

На 21 мај во близина на езерото во Студен, Стеблево областа Голо Брдо ќе се одржи ден на Националниот парк  Шебеник – Јабланица, кој исто така е  9-ти роденден на овој прекрасен национален парк.  Заедно да уживаме во оваа празнична атмосфера со традиционални ора, традиционални јадења од прекрасната македонска кујна, ке има и посета во инфо центарот на паркот.

Read More »

Спектакуларен концерт на Ансамблот „Македонија“ во Белград

Ансамблот Македонија продолжувајќи ја Балканската концертна турнеја, вчеравечер одржа концерт со најдобрите ансамбли од Србија и регионот. Публиката имаше можност да ужива во перофмансот на Ансамбал „Македонија“, АКУД „Бранко Крсманович“-Белград, АКУД „Шпанац“-Белград, КУД „Башчаршија“- Сараево и Ансамбл „Вила“-Нови Сад. Голема благодарност до Алимо традитионал гроуп за беспрекорната организација и заложбата, овие ансамбли да настапат заедно на една сцена. Меѓу публиката имаше и преставници на Националниот ...

Read More »

Делегацја на Македонска алијанса за европска интеграција освари средба со преставници на Обединети нации

  Претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалнк на Општина Пустец, Мала Преспа Едмонд Темелко и Васил Стерјовски, генерален секретар на Македонска алијанса за европска интеграција денеска во Корча осварија средба со висока делегација на Обединети Наци предводена од Алнед Шахед посебен известувач на Обединети Наци за верски прашања, Фараз Санеи, и Макен Тзегаи експерт за човечки ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува Македонците во Албанија да гласат за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2017

  Македонско друштво “Илинден”-Тирана ве повикува да гласате за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2017 што ќе се одржи во Киев Украина од 09-11-13.05.2017 година, Република Македонија ќе биде претставена од Јана Бурческа. Јана ќе учествува на полуфинална вечер на 11 мај 2017 година и зависно од Вашите гласови, се очекува да биде пласирана за финалната вечер што ...

Read More »

Македонска вечер во Париз

Вечерва во организација на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации Иналко во Париз и Амбасадата на Република  Македонија во Франција, се одржува македонска вечер, јавува дописникот на МИА од Париз. На настанот ќе се претстават студентите по македонски јазик од институтот, преку читање поезија и проза на македонски јазик и преку музичка изведба на македонски народни песни. На програмата ...

Read More »

Годишната Македонска средба во Горно Крчиште ке се одржи на 27 мај 2017

  На 27 мај 2017 година, сабота, со почеток во 9 часот, во село Горно Крчиште – Полени -Маќелара, Република Албанија, ќе се одржи годишната Македонска средба по повод големиот Христиански празник Спасовден кај црквата Св.Спас која датира од 1232 година и е споменик на културата, каде ке има богослужба на македонски јазик. Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги кани сите добронамерници, сите ...

Read More »

Македонците во обаста Голо Брдо го одбележаа празникот Ѓурѓовден

Неделава што измина Македонците во обаста Голо Брдо, во Албанија, со голем македонски собир го одбележаа празникот Ѓурѓовден. Македонските песни и ора беа декор на семакедонскиот собир што се одржа во село Стеблево.

Read More »

Македонското здружение Аминта организира “Ден на Македонија” во Италија

  Новоформирано Здружение на нашинците кои живеат и работат во градот Виторио Венето и неговата околина во Италија, достоинствено го претставија нематеријалното културно богатство на нашата земја како и гастрономските специјалитети на Македонија. Здружението „Аминта“, а со поддршка на асоцијацијата на граѓански здруженија од градот, која во себе вклучува 47 организации, го организираа „Ден на Македонија“, настан кој имаше хуман карактер. „Секако ...

Read More »

ОБСЕ ја почна набљудувачката мисија за изборите во Албанија

  Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска и официјално ја почна својата набљудувачка мисија за претстојните парламентарни избори во Албанија. ОБСЕ соопшти дека во рамки на мисијата ќе бидат распоредени 26 постојани набљудувачи, а дополнително ќе бидат ангажирани уште 300 претставници од сите 57 земји членки на Организацијата, со исклучок на Албанија. Парламентарните избори во Албанија се закажани ...

Read More »