Македонци

Генералното собрание на Европската Епархија на МПЦ-ОА

Во Виена, Република Австрија од 12 до 14 мај 2017 година се одржа редовното годишно собрание на Европската Епархија на МПЦ-ОА. Домаќин на годинашното Епархиско собрание беше црковната општина “Св. Наум Охридски” од Виена. На собранието присуствуваа претставници од 25 од вкупно 38 црковни општини во Европската епархија. Епархиското собрание го отвори надлежниот епархиски архиереј г. Пимен, поздравен говор имаше и ...

Read More »

Генералното собрание на Американско – Канадската епархија на МПЦ-ОА

  Република Македонија веќе неколку време е исправена пред големи предизвици, при што се доведени во прашање нејзината безбедност, интегритет, уставниот поредок и, уште повеќе нејзиниот суверенитет и опстанок. Последните настани во нашата Татковина го окупираат фокусот на домашната и на светската јавност. Македонија е под силен и бескруполозен внатрешен и даворешен притисок на политички стуктури и центри на моќ, ...

Read More »

Македонци од Австралија испратија писма до амбасадорите на САД и европските земји

Повеќе македонски организации од Западна Австралија испратија писмо до амбасадорите на САД и на низа европски држави во Австралија, во кое се изразува гнев и протест против мешањето во внатрешните политички прашања на Република Македонија.”Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, во соработка со Стејт Департментот, продолжи да дава отворена поддршка на албански сепаратисти и екстремисти, со што се дестабилизираат Македонија ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Македонија учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” во Пекинг

Заменик претседателот на Владата на РМ и Министер за надворешни работи, Никола Попоски, учествуваше на Форумот “Еден појас, еден пат” што се одржува во Пекинг, Народна Република Кина. На Форумот, на кој учествуваат голем број шефови на држави и влади, се разговараше за перспективите и за идните активности во рамките на овој кинески мега-проект за инфраструктурно и економско поврзување на ...

Read More »

Македонците од Европа протестираа пред Европската комисија во Брисел

Македонци од дијаспората во Европа, попладнево со мирен протест пред зградите на Европската комисија и на Европскиот совет го кренаа својот глас за унитарна Македонија и против, како што порачаа, евробирократијата која сака да и ја одземе самостојноста и унитарноста на македонската држава. Македонци од Швајцарија, Германија, Франција,  Италија,  Холандија,  Белгија и  Луксембург, поднесоа декларација до Европската комисија, во која ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана две година член на Федералната Унија на Европските Националности

Македонско друштво “Илинден”-Тирана две година член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН). Македонско друштво „Илинден”-Тирана стана рамноправен член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) во мај 2015 година, кога беше донесена едногласна одлука од страна на Генералното собрание на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) , на 60­ – от Конгрес одржан во Комотини, Република Грција. На тој начин Македонско ...

Read More »

Mакедонска изворна музика од Егејска Македонија на Грчката државна телевизија ЕРТ2 (ВИДЕО)

Во евровизиската ноќ кога сите зборуваат за настапот на Јана Бурчевска, а грчката државна телевизија дури и го покри со реклами нејзиното видео со кое се претставува и со преносот директно влезе во настапот на Јана, на вториот канал на јавниот сервис се случуваше нешто што ретко се гледа во грчката јавност. Во серијалот ,,Тајните на музиката’’, вчера беше прикажана ...

Read More »

Денови на македонската култура во Војводина

Во организација на Македонското здружение “Свети Кирил и Методиј“ од Нови Сад, од 11 до 24 мај 2017 година во Нови Сад се одржува традиционалната македонска културна манифестација “Единаесетти денови на македонската култура во Војводина“. Вчера се одржа традиционалната Македонска вечер со богата културно-уметничка програма, македонски ора и песни и македонско мени. На 18 мај во 18 часот ќе се ...

Read More »

Концертот на ансамблот Македонија во Осиек

  Вчера во организација на Македонското културно друштво “Браќа Миладиновци“ од Осиек, а во рамките на културната манифестација “Дваесетти денови на македонската култура во Осиек“, во Домот на Хрватската Војска во Осиек се одржа концерт на ансамблот Македонија од Скопје, Република Македонија. Пред бројната публика Ансамблот Македонија се претстави со изворни македонски народни носии, ора и песни што предизвика посебно ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ќе учестува на 62 конгрес на Федералната Унија на Европските Националности

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ќе учестува на 62 конгрес на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) што ќе се одржи од 17 до 21 мај 2017 година во Клуј-Напока / Република Романија. Конгресот се организира од Демократскиот сојуз на Унгарците во Романија, организација која ги застапува Унгарското малцинство во Романија. Kе има 250 претставници на малцинствата од цела Европа на Конгресот, ...

Read More »