Македонци

Стерјовски побара отворање засебна канцеларија за образование за Општина Пустец, со цел надминување на бројните проблеми

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција, во албанскиот парламент, Васил Стерјовски, на денешната пленарна седница на законодавниот дом во Тирана, побара од Владата отворање засебна канцеларија за образование за општина Пустец. Додаде дека Канцеларијата во координација со Министертвото за образование, ќе се занимава со целата поблематика од овласта на образованието на припадниците на македонското малцинство во оваа општина. Македонското ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ви посакува среќен 7- 8 ми Март

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”- Огранок Голо Брдо ви посакува среќен 7- 8 ми Март. – стои во честиткатаа на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”- Огранок Голо Брдо.

Read More »

Претседателот на македонското друштво „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај му го честиташе изборот на Адем Хоџа за пратеник во косовскиот парламент

Претседателот на македонското друштво „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај, упати честитка до лидерот на „Единствена горанска партија“, Адем Хоџа, за неговиот избор за пратеник во новиот косовски законодавен дом. Дозволете ми во мое лично име и во име на македонското друштво „Илинден”-Тирана, и во име на македонското национално малциство во Албанија да Ви го честитам изборот за пратеник во косовското собрание. Ви ...

Read More »

Притисоци за денационализирање на Македонците во Албанија

Во пресрет на изборите и пописот во Албанија се засилуваат и притисокот, методите и формите за побугарување на Македонците во Албанија. Но, како што велат нашите соговорници, тие нема да потклекнат на овие притисоци. Од партијата Македонска алијанса за европска интеграција велат дека во Албанија има над 350.000 Македонци што живеат во оваа земја и очекуваат со демократските процеси во ...

Read More »

Екслузивно: Адем Хоџа лидер на „Единствена горанска партија“од Гора нов пратеник во Косовскот парламент

Во новиот состав на косовскиот парламент, во десетте загарантирани пратенички места за немнозинските заедници, место ќе обезбеди и партијата „Единствена горанска партија“ нејзин претставник во косовскиот парламент ќе биде дипломираниот инженер, Адем Хоџа, кој беше носител на листата. Чест ми е што ќе ги претставувам моите Горанци во косовскиот парламент, но во исто време е голема обврска која ќе се ...

Read More »

Стојков од ОМО “Илинден”-Пирин: Дузина пресуди од Стразбур се уште седат во фиока во Софија

И покрај пресудите на судот во Стазбур, македонските здруженија се уште се соочуват со проблеми при обидите за регистрација на организации и друштва. Стојко Стојков од ОМО “Илинден”-Пирин вели дека и покрај меѓународниот притисок, официјална Софија не попушта. Сите организации вршат притисок врз Бугарија,и тоа е дел зошто Бугарија така панично реагира, ние имаме 14 пресуди кои не се реализирани, организациите не ...

Read More »

Менкиновски: Главен проблем на Софија се Македонците и нивните права во Бугарија

Бугарија има рок од Советот на министри на Европа до 1 јуни да овозможи регистрирање на организациите на Мзкедонците. Последните пораки од официјална Софија се со цел да се откажеме од Македонците во Бугарија кои имаат добиено повеќе пресуди од судот во Стразбур, а поради кои официјална Софија е притисната од меѓународните организации, изјави во интервју за трелевизија Канал 5, Тони ...

Read More »

Десет години постоење на македонскиот весник „Илинден“

  Пред точно десет години, на 1. март 2011 година како двоброј  (март/април) беше испечатен првиот број од македонскиот весник „Илинден“ како гласило на македонското друштво „Илинден“- Тирана. Изминативе десет години, весникот предизвика голем интерес кај македонската читателска публика во Република Албанија, во татковината Македонија како и меѓу македонската дијаспора во светот. Според бројните дописи кои пристигнуваат на електронската адреса ...

Read More »

Стерјовски освари средба со претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев

Денес, во работна посета на Република Македонија беше претседателот на политичката партија Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ од Република Албанија, воедно и пратеник во албанскиот Парламент, Васил Стерјовски. При тоа, Стерјовски освари средба со претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. “Срдечна средба во Владата на Република Македонија со премиерот, Зоран Заев каде разговаравме за положбата на македонската ...

Read More »