Македонци

Честитка по повод Курбан Бајрам од Македонското друштво “Илинден“-Tирана

Почитувани верниците со Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви честита Курбан Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година – стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај.

Read More »

Македонското друштво “Илинден”-Тирана издаде фото албум на кој се претставени народни носии на Македонците во Албанија

Македонското друштво “Илинден”-Тирана издаде фото албум на кој се претставени народни носии на Македонците во Албанија. Автор на албумот е првиот човек на друштвото Никола Ѓурѓај, тоа е реализирано со поддршка на албанскиот владин комитет за национални малцинства. За мене, друштвото и за сите Македонци ова е многу значајно нешто, со кое трајно останува вистината за нашата традиционална македонска носија ...

Read More »

Спречивме македонското малцинство да биде преименувано како северномакедонско во Брисел, велат од ОМО “Илинден“- Пирин

Во одговор на писмо упатено на 21 јули 2021 година од Европската слободна алијанса (ЕФА) до Европската комисија, за положбата и правата на македонското малцинство во Бугарија, на 3 ноември 2021 година беше добиен одговор во кој македонското малцинство во Бугарија беше преименувано во „северомакедонско“ малцинство и прашањето неосновано беше поставено во врска со договорот за добрососедство на Бугарија со ...

Read More »

Жалба на Централниот Совет на Македонците до германскиот Бундестаг за употребата на термините “северномакедонски” и “Северномакедонец”

Совет на Македонците во Германија, cо голем интерес ги следевме дебатите на 15-ти јуни 2023 година во Бундестагот и сакаме да ја изразиме нашата благодарност за активната поддршка на Владата на Сојузна Република Германија за нејзината силна поддршка кон македонскиот народ на неговиот пат кон Европската Унија. Идентитетот, јазикот и културата на македонскиот народ се од големо значење и сакаме ...

Read More »

Ден на Националниот парк Шебеник – Јабланица

Денска во близина на езерото во село Студено, Стеблево областа Голо Брдо се одржи ден на Националниот парк Шебеник – Јабланица, кој исто така е  15-ти роденден на овој прекрасен национален парк. Заедно да уживаме во оваа празнична атмосфера со традиционални ора, традиционални јадења од прекрасната област, имаше и посета во инфо центарот на паркот.

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги осудува обидите на европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во областа Гора како Бугари

Македонското друштво “Илинден“-Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во Гора како бугарско. Имено, во својство на европратеник, при неговата посета на Република Албанија на 23. 06. 2023 година, Ковачев објави дека се сретнал со бугарска заедници во регионот Гора“. Секому е јасно дека бугарската држава со години врши невиден притисок врз македонското национално ...

Read More »

Македонска алијанса за европска интеграција со осуда на обидите европратеникот Ковачев за преставување на Македонците во Гора како Бугари

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), реагираше во врска на посетата на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на областа Гора, кој, како што беше објавено, „бил во посета на Бугарите“. Во реакцијата на МАЕИ се осудува однесувањето на европратеникот Ковачев и бугарскиот амбасадор во Албанија, кои заедно со други дипломати од Бугарската амбасада во Тирана, давајќи лажни ветувања за помош од ...

Read More »

Македонско друштво “Илинден“-Тирана со свој преставниц во рамки на проектот “Иднината е во потеклото”

Преставници на Македонско друштво “Илинден”-Тирана учествуваше на активност во рамки на проектот „Иднината е во потеклото”, поддржан од Комитетот за национални малцинства при владата на Република Албанија. На настанот организиран од припадниците на грчкото малцинство, кој се одржа на фармата Фустанела-Петрела, претставниците на малцинствата се претставија со традиционална храна и носии. Македонското национално малциство се претстави со Македонско друштво “Сонце” ...

Read More »

Општина Пустец се подготвува за туристичката сезона

Локалната власт на општина Пустец, Мала Преспа, Албанија ги презема сите неопходни активности за што побериќетна и побезбедна туристичка сезона. „Во просториите на општината одржавме последователна средба со претставници на соодветните служби и институции на која се разговараше за прашања поврзани со реализацијата на туристичката сезона. Тука формирање на работни групи и утврдување на календар за контрола, евидентирање, известување и ...

Read More »

Колумна на Бил Николов: Сенатор Крис Марфи, неприател на Македонскта држава 

Коментар на претседателот на ММДЧП Бил Николов (со насловот: Американските политичари немаат право да ја диктираат македонската иднина) објавен во Truthout, влијателна американска непрофитна новинска организација: Во мај, сенаторот Крис Марфи искористи дел од бесконечниот тек на американски даночни пари да одлета до Западниот Балкан, со попатна станица во Република Македонија, да побара (читај: да им се закани) од Македонците да ...

Read More »