Македонци

Во чест на Македонката Загорка Шуке (р. Канефче) (14 јули 1914, Охрид – 17 јануари 2000, Поградец)

Дниве се навршуваат 22 години од смртта на една од најпознатите актерки од Поградец, Загорка Шуке, родена Канефче. Македонката Загорка Шуке (р. Канефче) е родена во македонскиот бисер Охрид, на 14 јули 1914 година. На нејзини 14 години, заедно со семејството, Загорка го напуштила Охрид и се преселила во градот Поградец. Претходно, нејзиниот татко како професионален рибар заминал за Поградец ...

Read More »

Православниот празник Богојавлние – Водици го одбележаа и Македонците во Албанија

Православниот празник Богојавлние – Водици беше одбележан насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија. Македонците во Мала Преспа традиционално се собраа во селските цркви и после литургиите што ги одржаа свештенците Алексо Темелко и Ропи Арѓири, според обичаите, со крстот украсен со босилок се упатуваат кон брегот на ...

Read More »

Честитка од Македонскот друштво “Илинден“-Тирана по повод големиот христијански празник Водици

Македонското друштво “Илинден“-Тирана и огранокот за Голо Брдо од името на сите Македонци во Албанија, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архипископ Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите православни верници по повод големиот христијански празник Водици. Богојавление е настан што просветлува и не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба,се наведува во честитката и се посочува ...

Read More »

Бугарија е обврзана да ги спроведува пресудите од судот во Стразбур за македонското малцинство во Бугарија 

Вчерашната изјава на бугарскиот премиер Кирил Петков за непостоење на македонско малцинство во Бугарија тешко дека може да значи нов почеток во односите меѓу двете земји. Петков бара Бугарите да влезат во македонскиот Устав, а притоа изјавува дека нема што да се разговара за некакво македонско малцинство во неговата земја, кога такво нешто не постои. Не веруваме дека како дипломец на Харвард Петков не ...

Read More »

Омо “Илинден”-Пирин: Македонско малцинство во Бугарија има и ќе има

Колку е апсурдно чувството да се кажуваат очигледни лаги, во кои никој, освен измамените граѓани на Бугарија, не верува, се вели во реакцијата на ОМО “Илинден”– Пирин за изјавата на бугарскиот премиер Кирил Петков за македонското малцинство во Бугарија. Ви ја пренесуваме реакцијата во целост „За жал, со изјавата дека во Бугарија нема македонско малцинство, бугарскиот премиер Кирил Петков, се ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана и огранокот за Голо Брдо повторно го актуелизира барањето за 24-часовно функционрање на преминот Требиште – Џепиште областа Голо Брдо

Македонското друштво “Илинден“-Тирана и огранокот за Голо Брдо, на чија територија се наоѓа граничниот премин Џепиште – Требиште, на македонско – албанската граница кај Дебар, повторно го актуелизира прашањето за негово 24 часовно функционирање. Друштвото, пренесувајќи ги барањата на Македонците од оваа област, бара од албанската влада под итно да се ангажира околу ова прашање, зашто „повеќе од неопходно е ...

Read More »

Православна Нова година ја одбележуваат Македонците во Албанија

По традиција, во духот на македонските обичаи и традиција, Македонците во Албанија го одбележуваат празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. И оваа како и минатата година, почитувајќи ги антиковид мерките, изостана масовноста, но, како што изјави за МИА, Васил Стерјовски, лидер на единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, ја ...

Read More »

Честитка по повод Стара нова година – Василица од Македонското друштво “Илинден“-Тирана

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита Стара нова година 2022 и Св.Василиј – Василица со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Фатри Фатаху.

Read More »

Македонците во Албанија го одбележуваат Христовото раѓање – Божик

Македонците во Албанија каде и да живеат, достоинствено, како што и му доликува го одбележуваат Христовото раѓање – Божик. Тие присуствуваа на светите литургии одржани во божјите храмови а онаму каде што се во помал број и немаат постојан свештеник, ги посетија црвите и запалија свеќи за здравје, честитајќи си го празникот со зборовите Христос се роди – навистина се ...

Read More »

Честитка по повод Божик од македонското друштво “Илинден”-Тирана

По повод Христовото раѓање – Божик, македонското друштво “Илинден”-Тирана упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архиепископ охридски и македонски г.г.Стефан. Дозволете ми во мое лично име, од името на друштвото и на сите Македонците во Република Албанија, Вам лично и членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви ...

Read More »