Македонија

Обновените стари бигорски камбани поставени во Рајчица

Во овој празничен период на пасхално ликување, во Бигорскиот метох, Манастирот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, се случи уште една убава и достофална работа. Имено, со благослов на нашиот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, кој со сите свои сили ревнува за наш сеопшт духовен и културен препород, во Рајчица повторно одекнаа радосните звуци на старите камбани што низ времињата ѝ ...

Read More »

АФП: Праисториското Преспанско Езеро во Европа се намалува со алармантна брзина

Истражувањето на кое се повикува НАСА покажа дека езерото изгубило седум отсто од својата површина и половина од својот волумен помеѓу 1984 и 2020 година. Илјадници години Преспанското Езеро беше недопрено. Под притисок на климатските промени, неконтролираното пумпање и загадувањето, ова праисториско езеро во југоисточна Европа се намалува со алармантна брзина. Се верува дека езерото на тројната граница на Албанија, ...

Read More »

Претседателот Пендаровски и претседателката Османи-Садриу положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Република Косово на Република Македонија, претседателот Стево Пендаровски и претседателката Вјоса Османи-Садриу положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Претходно, претседателот Пендаровски во претседателскиот кабинет, на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести ја пречека косовската претседателка, а по одржаната тет-а-тет средба и ...

Read More »

Генералот Ѓурчиновски при посетата на Албанија ја потврди заложбата за унапредување на воената соработка

Потврдена заложбата за континуирано унапредување на воената соработка за време на средбите на највисоко воено ниво во рамки на посетата на генералот Ѓурчиновски на Република Албанија Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски кој се наоѓа во официјалната посета на Република Албанија, во текот на денешниот ден во Тирана оствари средби на највисоко воено и државно ниво на кои се разговараше ...

Read More »

Николоски во Советот на Европа ќе зборува за одбивањето на Бугарија да ги спроведе пресудите на Европскиот суд

„На пат кон Стразбур каде учествувам на пролетната сесија на ПС на Совет на Европа, ќе зборувам за одбивањето на Бугарија да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права кои се однесуваат на Македонците, исто така и за Европската конвенција за човекови права, а денес ќе поставам прашање до Европскиот комесар за човекови права што прави за Македонците ...

Read More »

Николоски: Процедурата за уставни измени што ја почна власта е целосно надвор од Устав

Потпретеседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за „Фокус“ ексклузивно открива нови спорни моменти од договорот за изградба на Коридорите 8 и 10д кој Владата го потпиша со „Бехтел и Енка“. Николоски во интервјуто одговара и дали во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ некој би поддржал уставни измени, колку пратеници ќе освојат на нареедните избори, дали поранешниот лидер Никола Груевски има ...

Read More »

Со симболичен марш до комплексот „Македонско село“ ВМРО-ДПМНЕ го одбележа Денот на планетата Земја

Со симболичен марш од неколку километри поминати во искачување на Водно до комплексот „Македонско село“, ВМРО-ДПМНЕ го одбележа денот на планетата Земја. Навистина е задоволство кога ќе може човек да помине квалитетни повеќе од еден час време со соработници и луѓе со кои што изминатите години поминавме заедно многу работи и делевме многу работи заедно, и сега во природа. Секој ...

Read More »

Македонските специјални сили ќе учествуваат на меѓународна вежба во Грција

Специјални сили од Македонија, Кипар, Австрија, Бугарија, Франција, САД, Црна Гора, Србија и домаќинот Грција, како и набљудувачи од Египет и Израел ќе учествуваат на меѓународната вежба „ОРИОН 23“ на специјални сили – сили за специјални операции, што од 24 април до 5 мај ќе се одржи во поширокиот копнен и поморски дел на грчките региони Атика и Виотиа , ...

Read More »

Македонија ќе бара од Бугарија да ги спроведе пресудите на судот за човекови права во Стразбур

Министерството за правда на Бугарија да одговори зошто досега не се спроведени пресудите за човекови права од судот во Стразбур кој што досега 14 пати и наложи на офицјална Софија да дозволи регистрирање на македонското здружение Омо “Илинден”- Пирин. Ова според информациите на ТВ 24 е планот на првиот човек на правда Кренар Лога, по средбата со копретседателот на здружението ...

Read More »