Македонија

Македонците со муслиманска вероисповед се Македонци и ништо друго

Mакедонците со исламска вероисповед географски се распространети во најголем дел во западниот дел на Македонија, а потоа и во средишниот, додека различните општествено-политички и историски процеси во текот на XX век условиле исчезнување на поголеми. Во основа, Македонци со исламска религија има во сите делови и градови насекаде во Македонија, но поголеми и позначајни заедници и групи со засебни етнографски црти и одлики денес има ...

Read More »

Фронтекс ќе ги штити македонските граници и безбедноста

Заедничката операција со Фронтекс испраќа важна порака дека не сме сами во справувањето со илегалната миграција, беше оценето на свечената церемонија во Скопје. Активностите на границата ќе траат до 24 јануари Полициските службеници од Македонија и Фронтекс – Агенцијата за европска гранична и крајбрежна стража ја почнуваат заедничка операција на македонско-грчката граница. Над 100 европски гранични полициски службеници ќе работат заедно со македонската гранична полиција ...

Read More »

Министерот за правда Лога на средба со копретседателот на ОМО “Илинден”-Пирин се информира за статусот и правата на Македонците во Бугарија

Министерот за правда Кренар Лога оствари средба со Стојко Стојков, копретседател на ОМО “Илинден”-Пирин. На средбата Лога беше информиран за статусот и правата на Македонците во Бугарија. Стојков изрази благодарност до Лога за неговиот интерес за правата на Македонците во Бугарија и посочи дека тој е првиот министер за правда кој ги повикал на разговор. Се дискутираше и за годишниот ...

Read More »

Македонија: Општина Кисела Вода и “Меѓаши” во проект за унапредување на детските права

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес беше дел од информативната сесија “Место за растење: Општини посветени на децата” организирана од првата детска амбасада во светот “Меѓаши” и Центарот за семејно и детско згрижување-КМОП Скопје. Се работи за 30-месечен проект, финансиран од Делегацијата на ЕУ чија цел е унапредување и заштита на правата на децата преку изготвување на локален акциски план во општините низ Македонија. Опфаќа 5 општини, а ...

Read More »

Османи повика на лидерство во регионот на ОБСЕ во борбата против трговијата со луѓе

Системскиот пристап во борбата против трговијата со луѓе и посветеноста да се стави крај на модерното ропство се главните обележја на ОБСЕ и оваа Организација е ориентирана кон акција и решенија што можеме заеднички да ги постигнеме. Ова го истакна Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи кој преку видео обраќање ја отвори 23-та Конференција на Алијансата ...

Read More »

Kолумна на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски: 60 часовна работна недела или стотици милиони евра пенали и уставни измени по бугарски диктат

Kолумна на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за порталот „Фокус“: 60 часовна работна недела или стотици милиони евра пенали и уставни измени по бугарски диктат Двете теми кои ги отварам во насловот на оваа колумна навидум не се поврзани една со друга, но во суштина се многу поврзани – симболизираат неспособност и криминал споени во едно. Таква е Владата на СДСМ и ДУИ, ...

Read More »

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

† СТЕФАН, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС ВОСКРЕСE! Јас сум воскресението и животот; кој верува во Мене, и да умре, ќе живее[1]. Возљубени празникољупци, ...

Read More »

Македонија: Нови 5 дестинации од скопскиот аеродром, „Луфтханза“ и „Визер“ добија 5 милиони евра субвенции

За 10 дена, 10 пати неделно со Луфтханза ќе се лета евтино до Франкфурт. Виз Ер воведува 4 нови дестинациии – Љубљана, Салцбург, Луксембург и Штудгарт но од 1 ноември. Двете авиокомпании добија субвениции од Владата – 5 милиони евра за  3 години или по 7 евра од превезен патник. Авиокомпаниите ќе бидат обврзани кон овие дестинции да сообраќаат уште ...

Read More »