Македонија

МНР на Русија: Гласачите одлучија да бојкотираат наметнати решенија

Резултатите од преговорите помеѓу Скопје и Атина за преименувањето на Република Македонија треба да се дискутираат во Советот за безбедност на ОН. Ова се вели во коментарот на руското Министерство за надворешни работи во врска со референдумот во Македонија, кој се одржа на 30-ти септември. “Нашата принципиелна позиција останува непроменета: долгорочно решение може да биде најдено само од самите земји, ...

Read More »

Хрватската европратеничка Петир: Македонија и припаѓа на ЕУ и тоа под своето уставно име

Резултатот на реферндумот во Македонија покажа дека граѓаните сметаат дека националниот идентитет нема цена и дека не се подготвени да тргуваат со името на државата. Македонија и припаѓа на ЕУ и тоа под своето уставно име! Ова е првичната реакција на хрватската европратеничка Маријана Петир по објавување на резултатите од референдумот во Република Македонија согласно кои граѓаните на го прифатија ...

Read More »

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

    Почитувани граѓани на Република Македонија, На вчерашниот референдум народот го отфрли Преспанскиот договор. Со негласање, народот јасно се изјасни против избрзани, наметнати и штетни решенија донесени без претходно постигнат национален консензус. Тивкото мнозинство одлучи. Бојкотот е гласот на оние кои се потценети и не се слушнати. Пораката од народот е испратена до оние кои мора да ја слушнат. ...

Read More »

Германски магазинот Шпигел: Референдумот за името во Македонија не успеа

  Референдумот за ново име за Македонија не успеа. Владата го опишува резултатот како успех. Но, многу граѓани се разочарани и затоа не гласаа. Уранија Пировска едвај спиеше ноќе со возбуда. Со палпитации таа влегува на избирачкото место во главниот град на Македонија, Скопје. Кога повторно ќе излезе, солзи тече низ нејзиниот образ. Зад крстот што го направи на лизгање ...

Read More »

Мицкоски: Граѓаните испратија најгласната порака – Договорот не помина, референдумот е неуспешен (ВИДИО)

Името ни е големо, велеше Блаже Коневски. Ова е Македонија, секој еден од вас, старо младо, машко и женско. Македонија денеска кажа, соопшти, дека договорот не поминува. Имаме длабоко неуспешен референдум. Политиката на владата и Зоран Заев доживеа дебакл, а денес Македонија вистински победи. Бројот на граѓани кои не дадоа поддршка на овој срамен договор, односно бројот на граѓани кои ...

Read More »

Честитки Македонијо референдумот пропадна

Според последните информации објавени на официјалната страница на ДИК, излезноста на референдумот е само 34.74%. По цела медиумска пропаганда и потрошени огромни средства за успешност на референдумот, Македонците, сепак, одлучија дека не сакаат да го променат името на својата држава. Останува по официјалната објава на излезеноста и резултатите премиерот како што вети да поднесе оставка и да го поништи Договорот од ...

Read More »

ДИК: До 14 часот на референдумот излегле 16%

До 14 часот на денешниот референдум на гласање излегле 261.473 гласачи или 16,00 отсто од вкупно запишаните во Избирачкиот список, соопшти на прес конференција претседателот на ДИК Оливер Денковски. Ова е резултатот од обработените податоци од 90, 24 отсто од избирачки места во Република Македонија.

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема да гласа на референдумот, прашањето двосмислено, договорот поразителен за Македонија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на новинарско прашање дали ќе излезе да гласа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски тој пренесе информација дека тоа нема да се случи. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на партискиот став кој овозможува секој да постапи по свое лично убедување одлучи да не гласа на референдумот. Мицкоски смета дека прасањето за референдум е повеќезначно и манипулативно. ...

Read More »

Првата дама на Република Република Македонија, Маја Иванова присуствуваше на настанот со сопругите на шефовите на делегациите учесници на 73. ГС на ОН

Првата дама на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова, во рамки на учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации, присуствуваше на настанот со сопругите на шефовите на делегациите учесници на 73. ГС на ОН, во организација на Првата дама на САД, г-ѓа Меланија Трамп. На приемот првата дама на САД ги престави активностите во рамки на нејзината кампања BE BEST, ...

Read More »

На хуманитарниот пикник на „Алкалоид“ донирани над милион денари за Здружението „Живот со предизвици“

Позиционирајќи ја општествената одговорност на врвот од агендата на своето делување, „Алкалоид АД“ Скопје и годинава ја продолжи хуманата мисија чија главна цел е подобрување и унапредување на позитивните општествени вредности. Осми пат по ред, големото алкалоидово семејство ја продолжи традицијата наречена хуманитарен пикник за вработените, членовите на нивните семејства и/или нивни пријатели. На годинешниов хуманитарен хепенинг спроведен под закрила ...

Read More »