Македонија

Светскиот Македонски Конгрес најостро ги осудува активностите на бугарската амбасадорка во Албанија

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ги осудува активностите на бугарската амбасадорка во Албанија, Адела Пашкова при нејзината неодамнешна средба со градоначалникот на општина Кукс, Башким Шеху со цел “афирмација на културните права на бугарското малцинство во Албанија“, меѓу Македонците во областа Гора, Северна Албанија! СМК повторува дека Бугари во Албанија, како и во регионите Преспа, Голо Брдо и Гора, НЕМА! СМК ...

Read More »

Премиерот Заев побара признавање на МПЦ од Вселенската Патријаршија, Вселенскиот патријарх позитивно одговори

Премиерот Зоран Заев со писмо побарал од Вселенската Патријаршија признавање на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, како рамноправна црква во Православниот свет. Вселенската патријаршија на денешната седница позитивно одговорила на барањето на Премиерот Заев, наведувајќи дека презема одговорност за прашањето на Охридската Архиепископија. Светиот и Свештен Синод на Вселенската Патријаршија во Константинопол го разгледа прашањето со нерешениот ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров на работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на 27, 28 и 29 мај престојува во работна посета на Брисел. По вчерашните средби со високата претставничка Федерика Могерини и со МНР на Грција Никос Коѕијас, денес во организација на министрите за надворешни работи на Бугарија и Австрија, министерот Димитров, учествуваше на работен појадок со министрите за надворешни работи на ...

Read More »

Владика на Европската епархија Пимен: МПЦ нема да го прифати новото име, какво и да е

Македонската православна црква нема да го прифати новото име за Македонија, како и да е предлогот што ќе го договорат македонската и грчката страна, категорично потврди Владиката Пимен за време на одбележувањето на 1.000-годишнината од Охридската Архиепископија. Членот на Синодот на МПЦ и владика на Европската епархија, владиката Пимен, денеска изјави дека црквата не сака да го менува називот затоа ...

Read More »

Земите со кој Македонија има потпишано договори за заедничко признавање на возачките дозволи

  Шпанија, Италија, Србија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Австрија. Со овие држави моментално Македонија има потпишано договори за заедничко признавање на возачките дозволи, велат од МВР. Согласно Конвенцијата за патен сообраќај од 1968-та, е предвидено признавање на дозволите со уште неколку други држави. . „Лицата кои имаат или ќе регулираат престој во земјите со кои имаме потпишано заедничко ...

Read More »

Обраќање на Претседателот на Република Македонија на свечената академија по повод јубилејот „1000 години Охридска архиепископија“

  Годинава одбележуваме еден милениум од новелата на византискиот император Василиј II посветена на славната Охридска Архиепископија. Но, славејќи го овој голем јубилеј, треба да бидеме свесни за едно нешто. А тоа е дека одлуката на Василиј е констатирање на реалноста дека во Македонија веќе постоела организирана Црква со црковна ерархија. Црква која произлегувала од верниците христијани. Црква произлена од ...

Read More »

МВР: Наскоро договор за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија

Процедурата за потпишување договор за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија е во завршна фаза, текстот на договорот е усогласен меѓу двете страни и формални пречки за негово потпишување не постојат. Ова го изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на средбата преставници на Иницијативниот одбор за признавање на македонските возачки дозволи во Германија, Александар Бузлески ...

Read More »

Свечена академија по повод 1000-годишнината од Охридската архиепископија (ВИДЕО)

По повод илјада години од госновањето на Охридската архиепископија, вечерва во катедралната црква „Света Софија“ се одржува свечена академија. На свеченоста се обратија поглаварот на МПЦ-Охридска архиепископија, г.г. Стефан и митрополитот на Дебарско-кичевската епархија владиката Тимотеј, Претседателот д-р Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев. Настанот го збогати и Камерниот оркестар на Филхармонијата, манастирските хорови „Рајчица“ и „Свети Јован Бигорски“, а ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес: Македонија никогаш не била грчка

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас во Солун дека во преговорите “Не одиме за да го дадеме името Македонија, туку одиме да земеме назад нешто што е дадено пред 70 години“ и дека “името без одредница упатува на античкиот грчки свет и на големото културно наследство на грчката Македонија!“ СМК потсетува дека ...

Read More »

Македонски традиционални производи пред европратениците во Брисел

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина“, се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и медот од Македонската медоносна пчела. Наумчевски и претставниците од Слоу фуд Македонија во рамки на „Тера Мадре Балкан“ пред европратениците и вработените во ЕП ги претставија и слаткото од диви смокви, како и буковската пипер. Интересот ...

Read More »