Македонија

Одбележана манастирската слава на „Свети Георгиј Победоносец“ во село Рајчица, Дебар

Манастирот „Свети Георгиј Победоносец”, во дебарското село Рајчица, ја одбележа манастирската слава, Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов – Крстовден. Одбележувањето почна синоќа со свечена и празнична вечерна богослужба, на која на крај проследен од стиховите на празничниот тропар и раскошно украсен со цвеќе, беше изнесен на вход крстот со честичка од Чесното Дрво и потоа повторно внесен во ...

Read More »

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на 73. сесија на Генералната дебата во Генералното собрание на Обединетите наци

Годинава одбележуваме 100 години од крајот на Првата светска војна. Лигата на народите требаше да го чува мирот по Првата светска војна. Но не успеа. Обединетите нации се родија од пепелта на Втората светска воја и се изградија врз свет уништен од фашизмот, нацизмот, расизмот и колонијализмот. Усвојувајќи ја Повелбата на Обединетите нации една храбра генерација лидери им дадоа надеж ...

Read More »

Крстовден голем христијански празник

На Крстовден се слави крстот како символ на побе­дата над светската суета, симбол на смирениот бунт на внатрешниот човек. Именден слават Крсто, Крстана, Кристо, Кристина, Кристијана. Воздвижение на чесниот Крст или само Крстовден голем христијански празник од есенскиот циклус, еден од 12 големи празници, којшто е непроменлив празник и секогаш се паѓа на 27 септември по стариот календар. Крстовден е ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов присуствуваше на приемот организиран од претседателот Трамп во Њујорк

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов заедно со својата сопруга г-а Маја Иванова, присуствуваше на приемот што претседателот на САД, г. Доналд Трамп го организираше за шефовите на делегациите на 73-то Генерално Собрание на Обединетите Нации, во Њујорк.

Read More »

Познатиот дебарски манастир во Рајчица „Св. Ѓорѓи Победоносец“ го чува Светиот крст

  Познатиот дебарски манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“, кој се наоѓа во селото Рајчица, на околу два километра од градот утре посебно ќе чествува. Така е секогаш кон крајот на септември кога се прославува големиот православен христијански празник посветен на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов а кој народот традицонално го нарекува- Крстовден. Причината е голема бидејќи оваа манастирска слава ...

Read More »

Билатерални средби на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов во рамки на 73. Генерално Собрание на ОН

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вчера во Њујорк присуствуваше на отворањето на генералната дебата на 73. Генерално собрание на Обединетите Нации, кое годинава е на тема: „Да ги направиме Обединетите нации релевантни за сите луѓе: Глобално лидерство и заедничка одговорност за мирни, рамноправни и одржливи општества”. Во рамки на учеството на Генералното Собрание на ОН, македонскиот претседател ...

Read More »

Три нови медали за винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со уште еден златен и два сребрени медали на годинешното јубилеjно петнаесетто издание на светски реномираниот вински натпревар во Австрија – Austria Wine Challenge, кој се одржа во Виена. Во конкуренција од над 12,000 вина од 40 земји од пет континенти, со златен медал беше наградено црвеното вино „Барово” од бербата 2015, ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов учествува на 73. Генерално Собрание на Обедиенетите Нации во Њујорк

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од вчера учествува на 73. Генерално Собрание на Обедиенетите Нации во Њујорк. Претседателот Иванов присуствуваше на настанот на високо ниво, глобален повик за акција за светскиот проблем со дрогата, со кој претседаваa Претседателот на САД, Доналд Трамп и Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Македонскиот претседател присуствуваше на свеченото отворање на Мировниот самит Нелсон Мандела ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов нема да гласам на референдумот на 30 септември

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, кој е во посета на Соединетите Американски Држави, каде што в четврток треба да одржи говор пред Генералното Собрание на Обединетите нации, рано утринава по македонско време учествуваше на гала-вечера организирана од македонската дијаспора во Детроит. Пред присутните на гала-вечерата во организација на Обединетата македонска дијаспора Иванов одржа говор, во кој истакна дека ...

Read More »

Првата дама на Република Македонија, госпоѓа Маја Иванова на посета на  Детската болница на Мичиген во Детроит

Во рамки на работната посета на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов на САД, сопругата на претседателот, г-ѓа Маја Иванова, во Детроит ја посети Детската болница на Мичиген. Сопругата на македонскиот претседател од менаџментот беше запозната со севкупната работа на оваа детска болница, идните планови во нејзината работа, а беше разговарано и за можностите за соработка на болницата со здравствени институции ...

Read More »