Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов  престојува во работна посета на Република Словенија, по повод учеството на Состанокот на лидерите од Брдо-Бриони Процесот, што се одржува во Брдо кај Крањ.Претседателот  Иванов, денеска оставри средба со претседателот на Црна Гора, г. Филип Вујановиќ двајцата претседатели разменија мислење за актуелните случувања во Македонија и Црна Гора, како и за случувањата ...

Read More »

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите за покојните роднини и пријатели. На овој ден се посетуваат гробиштата каде што ...

Read More »

Во Македонија локални избори на 15 октомври

Во Собранието на Република Македонија вчера беа усвоени измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври 2017 година. Со измените, продолжен е и мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на наредните локални избори.  

Read More »

Претседателот Ѓорге Иванов ги прими поранешните премиери Груевски и Димитриев

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими г. Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Владата на Република Македонија и г. Емил Димитриев, поранешен претседател на Владата на Република Македонија. Претседателот Иванов се заблагодари на двајцата поранешни премиери за досегашната соработка, посочувајќи дека во изминатиот период Владата на Република Македонија вложи големи напори за заштита ...

Read More »

За првпат после 11 години во Македонија фотографирано младенче од рис

За првпат после 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво во Македонија успеа да фотографира младо од рис. Како што информираат од МЕД, Маја, женката рис, која беше обележана со ГПС ги одвела до нејзиното дувло кај младо рисче. Првите фотографии од младенчето балкански рис ги направи членот на мониторинг мрежата за балканскиот рис, Панајот Чоровски ...

Read More »

Претседателот Иванов ги прими членовите на Владата на Република Македонија

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими членовите на Владата на Република Македонија. Со 62 гласа за, 44 против и 5 воздржани Собранието пред полноќ ја избра новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. Пратениците во парламентот гласаа за доверба на новата влада која е составена од 26 министри.

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата

ВМРО-ДПМНЕ будно ќе го следи работењето на новото мнозинство и силно ќе се бори за интересите на државата. Државниот ќе остане пред партискиот и личниот интерес. Членството во НАТО и во ЕУ ќе остане приоритет, но и грижата за фер решение на спорот со јужниот сосед, истакна вечерва во Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Народот и понатаму ќе може ...

Read More »

Изгласана новата Влада на Република Македонија

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за ...

Read More »

Охрид најубав за посета за време на летото

  Град од мала држава, во Западен Балкан. Место на природна убавина и културно наследство. Место најчесто посетувано од домашните туристи и оние во дијаспората. Место каде што можете да пливате во небесно синото езеро и да слушате прекрасна традиционална музика. Тоа е градот Охрид, во Република Македонија. Градот има медитерански дух, иако е опколен со планини, освен што можете ...

Read More »

Втор состанок на 21-та Конференција на НГШ од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

Во рамки на подготовките за претстојната дваесет и прва Конференција на началниците на генералштабови (НГШ) на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба (А-5), денес се одржа вториот состанок на работната група за имплементација на кој покрај припадници на АРМ како домаќин, присуствуваа претставници од армиите на САД и земјите членки на А-5. На состанокот членовите на работната група на ...

Read More »