Македонија

„Форбс“: Македонија меѓу петте дестинации во 2021 кои мора да се видат

Еден од најреномираните светски магазини, магазинот „Форбс“ ја рангираше Македонија на листата на 5- те помалку познати нации кои заслужуваат да бидат „жаришта“ на туризмот за 2021 година. И главната фотографија на статијата е од Македонија, всушност панорама од Охрид, објави !ипортал“. Некои земји – Франција, Италија и Холандија- се популарни дестинации со децении, но одредени други се сериозно потценети ...

Read More »

Министерот за внатрешни работи, Спасовски пушти во употреба времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица во Гора 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски заедно со вицепремиерката на Република Косово, Емилија Реџепи и косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла денеска го пуштија во употреба времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица на границата помеѓу Република Македонија и Република Косово, кој ќе биде отворен за минување на граѓаните од двете земји од денеска (18.07) до 01.09., секој ден од 08.00 до ...

Read More »

МНР: Нема настрадани македонски државјани во поплавите во Западна Европа

Министерството за надворешни работи со загриженост ги следи состојбите со поплавите во Западна Европа. Според информациите на нашите дипломатско – конзуларни претстваништва во погодените региони нема жртви државјани на Република Македонија, соопшти МНР. Нашите државни конзуларни претставништва стојат на висина на задачата, отворени и во служба на државјаните на Македонија кои живеат во погодените региони. Исто така, МНР е во постојана комуникација ...

Read More »

Македонија и Албанија со заеднички контроли на граничниот премин Ќафасан

Заеднички контроли беа воспоставени денеска на граничниот премин Ќафасан со цел олеснување на трговијата и транспортот, како и за подобрување на прекуграничната соработка меѓу Македонија и Албанија. Соединетите држави преку УСАИД донираа мобилни скенери, дензитометри и камери за да се подобрат царинските услови на границата. Донацијата во вредност од 100.000 евра ја промовираа амбасадорките на САД во Македонија и во ...

Read More »

Американска донација во опрема и техничка помош за царинските управи на Македонија и Албанија за граничниот премин Ќафасан

Мобилни скенери, дензитометри и камери, се дел од опремата што УСАИД ја донираше за царинските управи на Македонија и Албанија, за олеснување на трговијата и транспортот и подобрување на прекуграничната соработка меѓу двете земји со цел воспоставување заеднички граничен премин и заеднички контроли на граничниот премин Ќафасан. Донацијата во вредност од 100.000 евра, која се состои и од советодавна помош, ...

Read More »

Македонија и Албанија потпишаа договори за грижа на Охридското езеро

Македонија и Албанија денес потпишаа договор со кој се обврзуваат заднички да работат на разрешување на сите наследени и тековни предизвици во екологијата околу Охридското езеро. Според министерката за култура, Ирена Стефоска, вината за состојбата во која се наоѓа целиот регион треба да се бара и во локалните и во централните институции. „Потребна е поголема коордонација и потребни се многу ...

Read More »

Френсис Ентони Бојл – професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“: Виенската конвенција може да го урне Преспанскиот договор

Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“ во САД, поради моменталната ограниченост во можноста за поопсежно истражување, предизвикана од екстремно ниските температури и поларниот студ во Чикаго (каде што се наоѓа тој), специјално за „Нова Македонија“ даде само професионално мислење, без подетално објаснување, во врска со можноста за евентуално подоцнежно оспорување на валидноста на ...

Read More »

Прв заеднички состанок на националните комисии за УНЕСКО на Македонија и Албанија

Националните комисии за УНЕСКО на Македонија и на Албанија, утре (12 јули) во Охрид ќе ја одржат првата заедничка седница. Работната средба ќе ја координираат министерките за култура на двете земји, Ирена Стефоска и Елва Маргарити, кои се и претседателки на Националните комисии за УНЕСКО. На седницата посветена на идната координација во контекст на заедничкото управување со Охридскиот Регион, во согласност со ...

Read More »

МНР: Инсталираме базни станици во ДКП-ата во странство за издавање пасоши

Министерството за надворешни работи направи напори да им овозможи непречено движење на македонските граѓани и покрај истечениот рок на пасошите, идејата се покана како неуспешна. Откако претходно „Слободен печат“ пишуваше за неуспешните обиди на неколкумина наши сограѓани да излезат или да влезат во државава без важечки пасош, денеска побаравме одговор од МНР како ќе се реши проблемот на стотици луѓе кои се буквално ...

Read More »