Спорт

Игор Стефановски-Иџе спремен да го освои Хунгароринг

  По одличниот старт на 30 април на патеката во Монца, каде на двете трки го освои четвртото и петтото место, екипата на Иџе пристигна во Унгарија со една цел, да ја освои патеката Хунгароринг крај Будимпешта. Стефановски ќе се обиде да им пркоси на Фулин, Шрејбер и Рикли. -Во тимот владее добра атмосфера. Не успеавме да тренираме, но ќе ...

Read More »

Македонија повторно ја совлада Бугарија

Македонската репрезентација до 19 години по втор пат ја победи Бугарија, денеска со 3:2 во пријателски натпревар на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Македонија поведе со 2:0 со головите на Никола Богдановски во 11. минута и Бојан Миовски во 17. минута, но противникот резултатски се врати во игра со два гола до крајот на првото полувреме. Атанас Кабов ги постигна головите ...

Read More »

Македонија домаќин на Европското првенство во кајак на диви води

Република Македонија повторно ќе биде во центарот на кајак случувањата. Овој пат, во Скопје ќе се одржи Европското првенство во кајак на диви води, спринт и класик, во сениорска конкуренција. Со повеќе од 170 учесници од 18 држави, според сите најави, на Вардар и Матка ќе гледаме одлични трки со едни од најдобрите кајакари од стариот континент. „Голема е честа, ...

Read More »

Дик Адвокат нов селектор на репрезентацијата на Холандија

Холандската фудбалска федерација на прес конференцијата што ја одржа во градот Зеист соопшти дека на местото на досегашниот селектор Дени Билд кој на должност стапи во јули 2015 и поради поразот што го доживеа Холандија на квалификациониот натпревар со Бугарија за Светското првенство на ФИФА во 2018 ќе премине Дик Адвокат. На прес конференцијата беше истакнато дека искусниот селектор кој ...

Read More »

Во Македонија 50 години карате

  По повод големиот јубилеј 50 година карате спорт во Република Македонија (1967-2017) и 50 година активно бавење со карате на Венцислав Недев 9 дан, Претседател и Основач на МТКФ како и (единствен активен каратист од првата генерација на каратисти во РМ), Македонската Традиционална Карате Федерација ќе одржи 2ра. Свечена Карате Академија и карате семинар со светските карате легенди браќата ...

Read More »

Македонските ракометари подобри од Исланд

Вечера се одигра натпреварот во 3-то коло од квалификациите за ЕП. Натпреварот подобро го започнаа гостите од Исланд кои го превземаа водството со 0:2, но веднаш потоа нашата репрезентација успеа да врати и израмни на 2:2 во 5-та минута. До прво водство стигнуваме во 6-та минута од 3:2, кое понатаму ќе расте како ќе одминува времето и ќе изнесува во ...

Read More »

Победата на Реал против Атлетико

  Кристијано Роналдо му донесе голема победа на Реал во дуелот против градскиот ривал Атлетико. Португалецот беше стрелец на сите три гола за „кралскиот клуб“ во првиот полуфинален меч од Лигата на шампионите во кој Реал го победи Атлетико со 3-0. Првиот гол Роналдо го постигна во 10. минута, по уфрлувањето на Касемиро. Во најголемиот дел од првото полувреме Реал ...

Read More »

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години го совладаа и Косово

Македонската кошаркарска репрезентација до 15 години на меѓународниот турнир во Букурешт денес против Косово, запишаа нова убедлива победа од 83-48 и од Романија се враќаат непоразени со максимален учинок од три победи. Претходно беа совладани врсниците од Романија и Бугарија. Репрезентацијата на Косово немаше шанси против нашите мотивирани кошаркари кои беа посилни во секој сегмент од играта. Марко Миловановиќ и ...

Read More »

Вардар го декласира Фленсбург во Јане Сандански

  Вардар се пласираше на Ф4 турнирот во лигата на шампионите. Во реванш натпреварот на домашен терен го декласиравме Флензбург со 35-27 (15-10) и во четвртиот обид стигнуваме мешу четирите најдобри екипи во Европа.Како се приближува крајот на лигата на шампионите така Вардар игра сѐ подобро, поубаво и доаѓаат резултатите што ги очекуваме и посакуваме. По победата од 26-24 на ...

Read More »

Вардар голема победа над Фленсбург

На Вардар му лежат германски екипи покажа и првиот дуел од четврт-финалето на лигата на шампионите против Флензбург. Нашите ракометари се враќаат со победа 26-24 (15-9) правејќи голем и важен чекор до пласманот на Ф4 турнирот во Келн. Останува да се одигра реваншот, во четврток во Скопје. Одличното прво полувреме што го добивме со 15-9 го најави нашиот триумф на ...

Read More »