Спорт

У21: Стартува ЕУРО 2017, Македонија дел од шампионатот

Со двата натпревара што се играат денеска од А групата стартува Европското првенство во фудбал за играчи до 21 година. За првпат на едно фудбалско натпреварување на завршницата ќе настапи и Македонија. Нашата селекција е во групата Б заедно репрезентациите на Шпанија, Србија и Португалија. Во групата А денеска се играат дуелите: Шведска – Англија (почеток 18 часот) и Полска ...

Read More »

Македонската ракометна репрезентација пропушти да се пласира на Европското првенство 27:27 со Украина

Македонската ракометна репрезентација пропушти вечерва да се пласира на Европското првенство кое наредната година ќе се одржи во Хрватска. Македонија во Украина ремизираше со домаќинот 27:27. Македонските ракометари ја испуштија можноста на коло до крајот да избори пласман на ЕП. Македонија одигра добро прво полувреме во Украина, по кое имаше предност од 18:14, но со лошата игра во вториот дел ...

Read More »

Сопственикот на Вардар, Самсоненко е нов спонзор на ЦСКА Москва

Клубот ја промовираше соработката со спортската обложувалница „Бет Сити“, која влегува како еден од важните спонзори во московска ЦСКА. Соработката ќе трае во наредните пет години. Ова е почеток на една убава соработка, а нашата компанија за спортско обложување секогаш сака да го помага и популаризира спортот во нашата земја. Се надеваме дека оваа соработка ќе биде значајна и догорочна ...

Read More »

Апел за спас на ФК Тетекс – Тетово

  ФК Тетекс од Тетово апелираме до сите фирми, компании, преставништва и искрени подржувачи и љубители на нашиот и вашиот сакан клуб Тетекс апелираме дека е потребно да се пронајде стабилен спонзор кој ќе го спаси Тетекс од бездната во која е западнат подолго време. Од фудбалскиот клуб Тетекс на прес -конференцијата изјавија дека клубот може да се спаси ако ...

Read More »

„Осветли го Скопје“ се одржа на Водно

  „Oсветли го Скопје”, рекреативен настан од јавен карактер кој почна пред пет години, повторно се одржа и оваа година. Многумина се одлучија петок навечер да го поминат во ноќно искачување до Милениумскиот крст на Водно за да уживаат во вечерната панорама на градот патеката е долга околу пет километри.  

Read More »

Международниот олимписки комитет со нови дисиплини на Олимписките игри Токио 2020

Нови измени се пред усвојување да бидат вклучени во програмата на Олимписките игри Токио 2020. Тоа се спортовите како триатлон мешано екипно, велосипедизам (BMX), бокс, кајак и веслање нови дисциплини за жени, дигање тегови, атлетика 4х400 м мешано мажи и жени, кошарка 3х3, спортско стрелаштво мешано мажи и жени, стреличарство мешано мажи и жени, мачевалство екипно, џудо мешано екипно – ...

Read More »

Кошаркарската селекција 3х3 го освои првото место на Младинскиот Олимписки фестивал во Бугарија

Македонскиот Олимписки комитет во соработка со Македонската кошаркарска федерација овозможи учество на младинските селекции во кошарка  и одбојка до 18 години, на Олимпискиот младински фестивал кој изминатите пет дена се одржуваше во Албена, Бугарија. Младинската олимписка екипа во состав Дамјан Ѓорѓиевски, Лука Стојановски, Благој Димитриев и Мартин Ѓорѓиев се натпреваруваше во конкуренцијата “3х3“ и го освои првото место со максимални ...

Read More »

Европскиот шампион Рк-Вардар пристигна во Македонија

Ракометарите на Рк-Вардар кои во неделата го освоија трофејот во Лигата на шампионите пред малку слетаа на скопскиот аеродром. Европските шампиони беа пречекани од голем број навивачи меѓу кои беа градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески, претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов. Во 13 часот ќе започне голема прослава ...

Read More »

Рк-Вардар е европски шампион (ВИДЕО)

Македонскиот шампион денеска се искачи на врвот од ракометна Европа совладувајќи го тимот на Пари Сен Жермен во финалето од Лигата на Шампионите со 24-23. Вардар и ПСЖ одиграа натпревар достоен за финале, со неколку пресврти, многу тактика и жестока игра. Во поголемиот дел од натпреварот, Вардар ја имаше контролата врз резултатот, иако на полувремето тимот на ПСЖ замина со ...

Read More »

Вардар ги доби првите признанија во Келн: Душебаев е најдобар десен бек Гонзалес е тренер на сезоната

Пред почетокот на Ф4 турнирот во Келн, за Вардар пристигнаа и првите индивидуални признанија. По гласањето на навивачите во конкуренција на 50 номинирани играчи во повеќе категории, од 20 различни клубови и 17 нации, Алекс Душебаев беше избран за најдобар десен бек во лигата на шампионите. Тренерот Раул Гонзалес пак беше избран за најдобар тренер. Се гласаше он-лајн, а меѓу ...

Read More »