Спорт

Македонија до 14 години го освои турнирот на фудбалски академии во Ерменија

Македонската репрезентација до 14 години го освои првото место на УЕФА турнирот на академии во Ерменија. Нашите млади фудбалери предводени од селекторот Звонко Златановски во последниот дуел беа подобри од селекцијата на Белорусија. Македонија беше подобра по изведување на пенали, откако во регуларниот дел натпреварот заврши со резултат 1:1. Македонија дојде во водство преку Славче Живков на стартот на второто ...

Read More »

Македонија го освои шестото место на турнирот во Бугојно

Кадетската репрезентација на Македонија го освои шестото место на 5-от меѓународен турнир “Ракометот е мојата иднина“. Во борбата за петтата позиција денеска сме поразени од селекцијата на Швајцарија, која не совлада со убедливи 38:20 (18:10). Швајцарците беа подобри во текот на целата средба и заслужено славеа на денешната средба. Најдобри поединци во нашиот состав беа Крстески со 6, Јагуриновски со ...

Read More »

Бешикташ изгуби против Олимпик Лион

  На првиот чеврт-финален фудбалски натпревар во Европската лига на УЕФА, турскиот претставник Бешикташ натпреварот го започна со водство со резултат од 1-0. Додека со головите кои ги прими во последните минути, натпреварот го изгуби со резултат од 2-1. Екипата на црно-белите со голот на Рајан Бабел во 15 минута премина во водство и подолг период на натпреварот го одржа ...

Read More »

Дејан Георгиевски на Европското првенство во таеквондо се закити со бронзениот трофеј

  Тој настапи во категоријата до 87 килограми и по победите над Емре Атлеси од Турција и Гркот, Панајотис Танеинос се пласираше во полуфиналето каде загуби од рускиот репрезентативец, Вадим Мелников. Георгиевски уште во првиот меч се здоби со фрактура на левата нога и доколку немаше проблеми со сериозната повреда тој ќе се вклучеше и во трката за златото.

Read More »

Македонија го совлада Исланд со 3-0

Тениската репрезентација на Македонија со максимални 3:0 го победи Исланд во рамките на мечот од 2.коло од Третата Европска зона од Дејвис купот. За комплетен триумф над Исланд се погрижија Горазд Србљак и Шендрит Деари кои со 2-0 во сетови (6:4 и 6:2 во гемови) ги победија Владимир Ристиќ и Егил Сигурдсон. Претходно двете победи за Македонија во сингл мечевите ...

Read More »

Металург победи со Пелистер

  Во второто коло од плејофот на македонското првенство, Металург гостуваше во Битола кај Пелистер. Ова гостување е традиционално тешко за Металург, кој редовно победува во Битола, но секогаш после голема и неизвесна борба. Во преполната и реновирана сала “Младост“ видовме еден страшно мотивиран Пелистер, кој, воден од своите навивачи, одигра натпревар над своите реални можности и кој во најголем ...

Read More »

Македонија ја подобри позицијата на ранг листата на ФИФА

  Македонската фудбалска репрезентација ја подобри својата позиција за цели 33 позиции сега Македонија е на 133 – то место и е меѓу земјите со најголем скок на ранг – листата. Албанија и Косово по поразите во квалификациите за СП Русија 2018, видно паднаа од нивните претходни позиции. Црвено – црните по поразот од Италија и од Босна на пријателскиот ...

Read More »

Лина Ѓорческа ќе игра за првата титула во оваа година во Италија

Лина Ѓорческа во Санта Маргарита Ди Пула, Италија ќе може да дојде до својата прва титула во оваа календарска година. Имено Лина и нејзината партнерка Бернарда Пера (САД) се изборија за финале во дубл, откако денеска со пресврт дојдоа до триумф над домапните тенисерки Камила Росатели и Аличе Матеучи (четврти носителки). Италијанките првиот сет го добија со 6-4, вториот пак ...

Read More »

Раул Гонзалез нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија

  Шпанскиот тренер Раул Гонзалез денеска беше официјално претставен пред медиумите како нов селектор на Сениорската машка репрезентација на Македонија. Тренерот на РК Вардар, на прес-конференцијата што се одржа во просториите на РФМ, ги соопшти првите планови и очекувања за наредниот период во кој фокусот ќе биде ставен на натпреварите од Квалификациите за ЕП 2018 против селекцијата на Исланд. „Горд сум ...

Read More »

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0

  Македонската фудбалска репрезентација ја победи Белорусија со убедливи 3-0. Нова победа за македонската фудбалска репрезентација, овој пат триумф над селекцијата на Белорусија со убедливи 3-0 во пријателски натпревар. Мечот започна претпазливо и од двете страни, но како одминуваше така почнуваа да се загрозуваат двата гола. Првата шанса ја имаше Белорусија преку Радионов, но Димитриевски одлично го одбрани неговиот удар. ...

Read More »