Спорт

Рк-Вардар е европски шампион (ВИДЕО)

Македонскиот шампион денеска се искачи на врвот од ракометна Европа совладувајќи го тимот на Пари Сен Жермен во финалето од Лигата на Шампионите со 24-23. Вардар и ПСЖ одиграа натпревар достоен за финале, со неколку пресврти, многу тактика и жестока игра. Во поголемиот дел од натпреварот, Вардар ја имаше контролата врз резултатот, иако на полувремето тимот на ПСЖ замина со ...

Read More »

Вардар ги доби првите признанија во Келн: Душебаев е најдобар десен бек Гонзалес е тренер на сезоната

Пред почетокот на Ф4 турнирот во Келн, за Вардар пристигнаа и првите индивидуални признанија. По гласањето на навивачите во конкуренција на 50 номинирани играчи во повеќе категории, од 20 различни клубови и 17 нации, Алекс Душебаев беше избран за најдобар десен бек во лигата на шампионите. Тренерот Раул Гонзалес пак беше избран за најдобар тренер. Се гласаше он-лајн, а меѓу ...

Read More »

Кирил Лазаров се прости со Барселона (ВИДЕО)

Барселона ја совладаа Хуеска и ја заокружија сезоната со максимални 30 победи од 30 одиграни натпревари. Всушност, ова е четврта сезона по ред со максимален број победени натпревари, односно 120 победи со ред. Тоа се поклопува со доаѓањето на Кире Лазаров во Барселона. Кире Лазаров си заминува на крајот од сезоната по четири години (2013-2017) во шпанската екипа, а од ...

Read More »

Игор Стефановски обеди во втората трка на Нирбургринг

Игор Стефановски – Иџе победи во втората трка на Нирбургринг, откако во првата го освои второто место и на најдобар начин им возврати на навивачите за испуштената шанса пред две седмици во Унгарија.Патеката „Нордшлајфе“ денеска претставува микс од модерниот автодром (околу 4 км) и делници од старата патека каде што Формула 1 се возеше пред половина век (околу 22 километри), ...

Read More »

Викендов искачување на Титов Врв

Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово по 36-ти пат претстојниов викенд ќе го организира традиционалното искачување „Титов Врв“. Како што информираа од планинарскиот клуб на денешната прес-конференција во Тетово, настанот што традиционално се организира последниот викенд во мај е дел од прославата по повод „Денот на Европа“, организирана од Канцеларијата на ЕУ во Скопје, а годинашното мото на искачувањето е Планинскиот ...

Read More »

МЗТ Скопје шести пат по ред шампион на Македонија

МЗТ Скопје и Карпош Соколи одиграа интересен, неизвесен натпревар со драматична завршница кои го доби тимот од Аердором со 86:82 и шести пати по ред стана шампион на Македонија. МЗТ Скопје е шампион на Македонија. Натпреварот беше неизвесен во целиот тек, двете екипи се менуваа во водство, на три минути до крајот Карпош Соколи имаше четири поени предност 78:74, но промашија ...

Read More »

Шест ракометарки се збогуваа со Вардар

Сезоната која заврши во понеделникот беше последна за шест ракометарки кои беа дел од РК Вардар. Мајса Песоа, Дијана Илина, Сања Дамјановиќ, Камила Херем и Тамата Мавсар го напуштаат клубот додека Германката Ања Алтхаус става крај на кариерата.

Read More »

Пелистер го освои Купот на Македонија во сезоната 2016/2017

Пелистер го освои Купот на Македонија во сезоната 2016/2017. Пелистер, во финалниот меч кој се одигра во Струмица, славеше против Шкендија, по изведувањето на пенали со 4:3. Натпреварот по 120 минути игра заврши без голови. Пелистер во Струмица го освои вториот Куп во клупската историја, прв по 2001 година. Битолскиот тим иако со определба да го брани својот гол, ги ...

Read More »

Македонија со 7 натпреварувачи на Светско првенство во параглајдерство во Албанија

  Од 05 – 14 мај 2017 година во Валона, Албанија се одржаа Светско првенство во параглајдерство – Прецизно слетување. На Светско првенство во параглајдерство учествуваа стотина натпреварувачи-пилоти на параглајдери, од 20-тина држави од целиот свет. Репрезентација на Македонија беше составена од 7 натпреварувачи-пилоти на параглајдери подржано од Агенцијата за малди и спорт на Македонија.  

Read More »

Вардар му одржа лекција на Металург

  Ракометарите на Вардар направија чекор до задржување на шампионската титула, откако во реванш средбата од домашниот плејоф го победија Металург со 38-25 (20-13). Сега сме израмнети со Металург на табелата, но имаме подобра меѓусебна гол разлика. До крајот на плејофот остануваат уште четири кола. Вардарци се пред освојување на 11 титула во домашното првенство што би бил трета титула ...

Read More »